Facebook, #10yearchallenge akımı ile verilerimizi mi topluyor?

Son birkaç günün sosyal medya çılgınlığı ‘#10yearchallenge’ yani ‘10 yıllık meydan okuma’, kullanıcıların verilerini toplamak için yeni bir Facebook taktiği mi?

Facebook, #10yearchallenge akımı ile verilerimizi mi topluyor?

#10yearchallenge’... Yani ‘10 yıllık meydan okuma’ olarak da Türkçe’ye çevrilebilir. Son birkaç günden beri sosyal medyanın en çok konuşulan konusu. 10 yıl öncesinin fotoğrafıyla şimdiki halini paylaşanlar, fotoğraflarına #10yearchallenge etiketini yapıştırıyor ve akıma katılıyor. Ünlüsünden sıradan vatandaşına kadar herkes bu akımdaki yerini aldı. Instagram ve Facebook paylaşımlarının neredeyse yarısı 10 yıl önceki fotoğraflarla doldu. Özel sayfalar açıldı, web sitelerinde galeriler hazırlandı. Kısaca tam bir çılgınlık. Tıpkı ‘#TBT’ (Throwback Thursday) gibi... Her perşembe paylaşılan fotoğraflara ‘#TBT’ etiketi koyarak, geçmiş fotoğraflarımızı yeniden paylaşıyoruz.

ELLERİNDE YOK

#10yearchallenge’a böyle bakıldığında oldukça eğlenceli bir sosyal medya çılgınlığı olarak görülebilir. Peki 10 yıllık meydan okuma çılgınlığı o kadar masum mu? Wired’ın ortaya attığı bu soruyla #10yearchallenge tartışılmaya başlandı. Tartışmaların iki sebebi var. Bunlardan ilki Instagram’ın da sahibi olan Facebook’a bu etiketle elinde olmayan bir fotoğrafı ve dolayısıyla bir veriyi vermek. Bu iddia ilk başta mantıksız gelebilir. Çünkü zaten Facebook ve Instagram’da geçmişte paylaştığımız fotoğraflarımız var. Ancak şöyle bir durum var: Instagram 2010 yılında kuruldu. Facebook ise 2004 yılında hayata geçse de popülerliğini 2010 yılında kazanmaya başladı. Başka bir deyişle, 10 yıl öncesine yani 2009 yılına ait fotoğraflarınızı koyduğunuzda Instagram ve Facebook’a yüklü olmayan fotoğrafları paylaşıyorsunuz. Hatta pek çok kullanıcı fotoğraf arşivlerinde eski fotoğraflarını bulup, paylaşıyor. Kısaca Facebook’un elinde olmayan bir veriyi #10yearchallenge etiketiyle teslim ediyorsunuz. Bu da Facebook’un arayıp da bulamadığı bir fırsat. Şimdi ise bu fırsat Facebook’un elinde bulunuyor.

YORUM EKLE

banner65

banner57