EYT'liler ne yapacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın EYT'ye kapıları kapatan açıklamasının yankıları sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanlış bilgilendirildiğini belirten Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak, federasyon ve konfederasyon çalışmalarının devam edeceğini belirterek, "Dernek il başkanları ile yapacağımız istişare sonucunda yol haritamızı çizeceğiz, durmayacağız" dedi.

EYT'liler ne yapacak?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak, EYT konusundaki son gelişmeleri BEST FM'e değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu'na EYT konusunda bir rapor hazırlanması talimatını verdiğini hatırlatan Özüpak, Erdoğan'ın son açıklamalarını şöyle değerlendirdi:

'BİZE HAKSIZSINIZ DİYEN KİMSE YOK'

"Cumhurbaşkanımızın cumartesi günü yaptığı konuşma konusunda açıkçası biz de merak ediyoruz. Hem böyle bir rapor istendi; bu açıklama rapor öncesi miydi, rapor sonrası mıydı; bunu biz de merak ediyoruz. İrtibata geçerek bu bilgiyi almaya çalışıyoruz. Henüz bilgi alamadık. Cumhurbaşkanımızdan böyle bir açıklama beklemiyorduk. Biz toplumsal bir sorun olarak tüm Türkiye'deyiz, her gün gündemiz. Bize haksızsınız diyen kimse yok.

'ERKEN EMEKLİLİK DEĞİL ANAYASAL HAKKIMIZ'

Yanlış algılarla mücadelemize ket vurulmak isteniyor. Bizim erken emeklilik istediğimiz söyleniyor, ama biz anayasal hakkımız olan emeklilik hakkımızı, kazanılmış hakkımızın mücadelesindeyiz. Hukuksuzluğun ön planda olduğu o kadar belli ki, bize haksızsınız diyen kimse çıkmıyor. TBMM'de partiler bu konuda sayısız teklif verdi, her alanda haklılığımız savunuluyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasına istinaden biz haklılığımızın peşini bırakmayacağız.

'BİZİ BİZDEN DİNLEYİN'

Cumhurbaşkanımız ile Haliç Kongre Merkezi'nde zor şartlar altında 30-35 saniyelik bir görüşme gerçekleştirebildim. Orada kartvizitimi sunarken bana 'Ben sizi biliyorum' dedi, ben de ona 'Sayın Başkanım bizi yanlış biliyorsunuz. Bizim hakkımızda yanlış bilgilendirmeler yapılıyor. Bizi bizden dinleyin' dedim. Kartviziti cebine koydu, 'Görüşürüz' dedi. Bu noktadan sonra iletişimimiz yalnızca (Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili) Vedat Bilgin üzerinden oldu. Ama biz ısrarla Cumhurbaşkanımıza her fırsatta 'Bizi bizden dinleyin' diyoruz."

'İSKANDİNAV ÜLKELERİ YERİNDE BİR ÖRNEK DEĞİL'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İskandinav ülkelerini örnek göstermesine de değinen Özüpak, "O ülkelerde kişi başına düşen milli gelirle insanlar çok rahat ve refah içerisinde yaşıyor. Biz bu konuda en gerilerdeyiz. Cumhurbaşkanımızın örneği yerinde bir örnek değildi bana göre." dedi.

'EMİNİM BİZE HAK VERECEK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşme çabalarına ve EYT mücadelesine devam edeceklerini kaydeden Özüpak, "Biz tüm Türkiye'nin en büyük toplumsal sorunu olduk. Ekonomi bitti, ocakta tencereler kaynamıyor ve biz bunun psikolojik etkilerini yaşamaya başladık. Sorunumuzun çözümü zor değil, bütçeye yük değiliz. O kadar güzel kaynaklarımız var ki bu kaynakların etkin kullanımıyla sorunumuz bir gecede çözülebilir. Ama biz biliyoruz ki Sayın Cumhurbaşkanımıza ulaşıp da kendi derdimizi anlatmış olsak eminim ki bize hak verecek." diye konuştu.

EYT sorununun kaynakların etkin ve doğru kullanımı ile çözülebileceğini belirten Özüpak, şöyle devam etti:

'DERNEK BAŞKANLARIYLA YOL HARİTASI ÇİZECEĞİZ'

"Bu konuda muhalefet partileri, herkes hem fikir. Bu mağduriyeti bitirebilmek için 'Bu yasayı kim getirirse getirsin elimiz havada olacaktır" deniyor. Yöntemleri hakkında bir bilgi vermediler. Bizim sosyal güvenlik uzmanı arkadaşımızın geliştirdiği çözümler var, bizim de sunacağımız bir dosyamız var. Biliyorsunuz federasyonlaşma ve konfederasyon olma yolundayız. Çünkü yanlış aksettirmeler sebebiyle ikinci sınıf vatandaş durumundayız. Konfederasyonlaşma süreci ile mücadelemizi tüm Türkiye'ye yayma amacındayız. Dernek il başkanları ile yapacağımız istişare sonucunda yol haritamızı çizeceğiz, durmayacağız. Bir miting için neler yapılacağını görüşeceğiz. Önce TBMM'de parti genel başkanları ile görüşmeyi hedefliyoruz. Alansa alan, Meclis'se Meclis her yerde olmaya devam edeceğiz. Bu hakkın sonunu getirmek ve haklıya iadesini sağlamak adına.

'750 MİLYAR MÜMKÜN DEĞİL'

En son yapılan araştırmaya göre sayımız 5 milyon 400 bin kişi toplamda. Ama hemen emekli olacak 700 bin ila 1 milyon arasında vatandaşımız var. Bunlar şartlarını tamamlayan arkadaşlar. Şu an geldiğimiz yaş aralığı 47-50 yaş aralığı. Şartlarını tamamlayan arkadaşların bu haliyle emekliliği söz konusu. Şartlarını tamamlamayan arkadaşlarımız var, gün primini doldurmayan, hizmet yılını doldurmayan. Bu arkadaşlar da gününü doldurdukça emekli olacak. 750 milyar TL gibi bir bütçeden bahsediliyor ama bu mümkün değil.

'SAYI SORULARI YANITSIZ KALDI'

1999 öncesinde sisteme giren kişilerin sayısı ve rakamlar önemli. Bu veriler bizi 5 milyon 400 kişiye ulaştırdı. Vedat Bilgin bize sayımızı sordu, ben de ona 'Sayın Başkanım bu sorunun muhatabı biz değiliz. Çalışma Bakanlığımızın bir tuşla ulaşacağı rakama bizim tarafımızdan ulaşılması doğru değil. Biz dernek olarak başvurduk sadece kamu kurumların, üniversitelerin akademi çalışmaları için verilebilir dendi. Burada da yine vekiller sayısız soru önergesi verdi ama yine yanıtsız kaldı.

'HEM YAŞ HEM MAAŞ MAĞDURUYUZ'

Sayın Cumhurbaşkanımız, yaptığı açıklamada 'erken emeklilik' yaklaşımı ile emekli oldukları takdirde şartlarını tamamlamadığı için uzun süre bekleyeceksiniz ve daha yüksek maaş alacaksınız şeklinde bir cümle kurdu. O da yine yanlış bilgilendirme söz konusu. Biz hem yaş hem maaş mağduru olduk. 2008 yılında aylık bağlanma oranlarının değiştirilmesiyle ortalama yüzde 70 oranında olan hesaplama oranının yüzde 28'lere düşüşüyle bugün bağlanan maaşlar 1000 ila 1500 lira arası ve asgari ücret 2020 lira, diyor ki bunun altında geçinemezsiniz. Bu hesaplama şekli ile 2008'de bu hükümet tarafından çıkarılan 5510 sayılı yasa ile maaşlar bugün 1000 ila 1500 lira. Soruyorum size bugün bu şartlarda geçinmek mümkün mü? Orada 'çift dikiş' cümlesi biz zaten yaştan dolayı iş bulamazken tek maaşa ulaşamazken çift dikiş yapmamız mümkün değil."

YORUM EKLE

banner65

banner57