Emeklilikte üçlü kazanç

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile entegre Kıdem Tazminatı Fonu için ilk toplantı mayısta. Yeni sistemle; çalışanlar maaş, BES ve tazminatla emeklilikte 3'lü güvenceye kavuşacak.

Emeklilikte üçlü kazanç

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile entegre kıdem tazminatı fonu kurulacağını açıklamasının ardından heyecanla bekleyiş başladı. Milyonlarca çalışanın bir günlük kıdeminin bile korumaya alındığı devrim niteliğindeki yeni düzenlemeye ilişkin ilk adım atılıyor.

Hükümet, işçi ve işveren temsilcilerinin yer aldığı Çalışma Meclisi Mayıs ayında 'kıdem' gündemiyle toplanacak. Sistem ile çalışanların yüzde 100 tazminat alabilmesinin sağlanması hedeflenirken, emeklilikte maaş, BES ve tazminat güvencesi sağlanmış olacak.

Bu yıl yaşama geçirilecek Kıdem Tazminatı Reformu kapsamında üzerinde çalışılan, milyonlarca kişiyi ilgilendiren bazı başlıklar şöyle:

KAZANCA GÖRE KESİNTİ:

Kıdem Tazminatı Fonu ve BES birleşecek. Çalışanların kazançlarına göre kesinti oranları belirlenecek.

3 AYAKLI SİSTEM:

İşçi, işveren, devlet katkısı olmak üzere üç ayaklı bir Fon kurulacak. Kesintiler Fon'da toplanacak. İşveren, devlet katkısı oranları taraflarla yapılacak toplantılar ve görüşmelerin ardından netleştirilecek.

KAZANIMLAR KORUNUYOR:

Tüm çalışanların erişebilirliği güvence altına alınacak, kazanımlar aynen korunacak. Birikmiş kıdem tazminatlarının mevcut işten ayrılıncaya kadar eski sistemde devam etmesi planlanıyor.

YORUM EKLE

banner70