Emekli olamayana SGK'dan prim iadesi

Emeklilik için yaşı doldurmasına rağmen primlerini tamamlayamayan ve tamamlama ihtimali de bulunmayan sigortalılar, ödedikleri parayı SGK'dan toplu olarak geri alabilir. Nasıl mı? İşte ayrıntılar.

Emekli olamayana SGK'dan prim iadesi

Emeklilik herkesin hayali. Ancak her koşulda emeklilik mümkün olamayabiliyor. Çalışanların emekli olabilmeleri için belli gün sayısında prim ödemeleri gerekiyor. Bunun yanında yaş ve yıl şartını da yerine getirmeleri lazım. Bazı sigortalılar yeterli çalışma imkanı bulamadıklarından dolayı, gereken prim gününü dolduramıyor. Bu sigortalıların emekli olmaları için sistem askerlik ve doğum borçlanması gibi imkanlar da sunuyor. Tanınan tüm haklara rağmen yine de emeklilik şartlarını tamamlayamayan milyonlarca vatandaş var. Bu vatandaşların çalışma imkanları da yoksa ödedikleri primler boşa gitmiyor. SGK bu primleri toplu olarak sigortalıya geri ödüyor. Memurlarda ise bu durum kesenek iadesi şeklinde oluyor.

BAŞKA KİMLER ALIR?

Bu şartları taşıyanlar eğer gerekli primleri tamamlamışlarsa zaten emekli oluyorlar. Ancak primleri eksik ise ve tamamlama imkanı da yoksa paralarını geri alabiliyorlar. Bunu vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor. Kanuni mirasçılarına ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor.

2 ŞARTA DİKKAT!

Toplu parayı alabilmek için iki şart gerekiyor. Bunlar;

1- Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağkur) yürütüyor olmamak.

2- Emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak.

DİLEKÇEYLE BAŞVURUN

Parayı talep etmek için Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) dilekçe ile başvurmak gerekiyor. SGK, bu işlemi kendiliğinden yapmıyor. O yüzden mutlaka dilekçe ile başvuruluyor. Kurum durumu inceleyip şartları taşıdığınızda geri ödeme yapıyor. Eski SSK'lılar (4A) için 2008'den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008'den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor. Bağkurlular (4B) için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor. Bu primler sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Rsmazan aydın 1962.doğumluyum
Rsmazan aydın 1962.doğumluyum - 2 ay Önce

1987 ssk 1423 günüm var alabilirmiyim.

Suat bölen
Suat bölen - 2 ay Önce

Yaşı dolmuş ama 4000 günü olan nekadar para alır

Şükriye evren
Şükriye evren - 2 ay Önce

Ben alabilirmiyim istemiyorum nezaman alabilirim sms sevinrim

Mehmet Özek
Mehmet Özek - 2 ay Önce

1990 yılında işe başladım primlerimi eksik olarak söyledim şu an 7000 günüm var benden istenilen 5525 gün ama yaşa takıldık 52 yaşında emekli olacak mışım ben Bu zamana kadar çalışmış olduğum primlerimi geri alabilir miyim

SIRADAKİ HABER