Dünyanın en güçlü ülkeleri açıklandı, Türkiye kaçıncı sırada?

Amerikan US News dergisi, nüfus ve ekonomi bakımından 'Dünyanın en güçlü ülkeleri' araştırmasının sonuçlarını açıkladı.

Dünyanın en güçlü ülkeleri açıklandı, Türkiye kaçıncı sırada?

Gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) verileri, nüfus, kişi başı GSYİH gibi kriterler dikkate alınarak hazırlanan liste U.S. News gazetesinde yayınlandı.

İLK ÜÇ SIRA DEĞİŞMEDİ

80 ülkenin değerlendirmeye tabi tutulduğu listenin başını ABD çekti. Rusya 2. olurken, onu Çin takip etti. Listenin ilk üç sırasının geçen yılla aynı olduğu görüldü.

İlk 10'da yer alan diğer ülkeler sırasıyla Almanya, İngiltere, Fransa, Japonya, İsrail, Suudi Arabistan ve Güney Kore oldu. Güney Kore dışındaki ülkeler geçen seneki yerlerini korurken, 2018 listesinde 10. sırada bulunan Birleşik Arap Emirlikleri yerini Güney Kore'ye kaptırdı ve 11. sıraya geriledi.

Geçen yıl 14. sırada bulunan Türkiye ise 2 basamak gerileyerek 16. oldu.

Listenin son 5 sırasında Litvanya, Slovakya, Slovenya, Letonya ve Estonya yer aldı.

Gazetecilerin görüşlerine göre dünyanın en güçlü ülkeleri, haber başlıklarını her zaman domine ediyor, siyasi arenada büyük bir nüfuza sahip ve küresel ekonomik modellerin oluşturulmasında ana role sahip.

Türkiye listede 16'ıncı ülke olarak gösterildi. İlk 10'da yer alan ülkeler...

1- ABD

2- Rusya

3- Çin

4- Almanya

5- İngiltere

6- Fransa

7- İsrail

8- Suudi Arabistan

9- Güney Kore...

Türkiye 16'ıncı sırada!

Kanada'nın dünyanın en güçlü 12. ülkesi olduğunu açıklayan araştırma, 16'ıncı olan Türkiye'nin hemen üstüne Avustralya hemen altına ise Hindistan'ı ekliyor. Listenin 18. sırası ise İtalya'ya ait.

YORUM EKLE

banner70