Dolar yeniden düşüşe geçti

Amerikan Başkanı Donald Trump'ın mesajıyla hafta başında gerilen Türkiye ABD ilişkileri sonucunda yükselişe geçen Amerikan Doları, karşılıklı adımların atılması ve sonrası yaşanan gevşemenin ardından 17 Ocak sabahında 5.35 TL altını zorluyor.

Dolar yeniden düşüşe geçti

Dolar kuru, ABD Başkanı Donald Trump'ın mesajıyla hafta başında 5.50 üzerine çıkmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan - Trump görüşmesiyle yeniden 5.45 altına inmişti.

Piyasalarda bir süredir Merkez Bankası'nın indirebileceğine dair endişelerle 5.40 üzerinde fiyatlanan dolar/TL, dünkü PPK toplantısından faizleri sabit tutulması kararıyla yeniden 5.40 altına geriledi.

TCMB'nin toplantı sonrasında yapılan açıklamada sıkı duruş ile ilgili önemli cümleleri koruması TL'ye değer kazandırdı ve hisse senetleri piyasaları da yükseldi.

Uzmanlar, Merkez Bankası karar metninin beklenenden de şahin olduğuna dikkat çekerek, 'gerekirse ilave sıkılaşma yapılabilir' vurgu nedeniyle TL'de belirgin bir yükseliş olduğuna ve Mart'ta yapılacak bir sonraki toplantıda da faiz indirim ihtimalinin azaldığının altını çizdi.

Akşam saatlerinde 5.36'lı seviyeleri gören dolar kuru, sabah saatlerinde 5.35 TL altını zorluyor. Euro ise 6.10 sınırında.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2019, 11:00
YORUM EKLE

banner65

banner57