Ceza muafiyeti için son gün 28 Mayıs

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Latif Deniz, 1.12.2018 tarihinden önce damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi geçmiş ölçü ve ölçü aleti kullanıcılarına ceza muafiyeti sağlayan geçici muafiyet uygulamasından yararlanabilme süresinde sona yaklaşıldığını açıkladı. İl Müdürü Deniz, Bozuk ve Damgası kopmuş Ölçü Aleti kullanıcılarının ceza muafiyetinden yararlanabilmeleri için 28 Mayısa kadar İl Müdürlüklerine bildirimde bulunmaları gerektiğini söyledi.

Ceza muafiyeti için son gün 28 Mayıs

28.02.2019 tarihinde yapılan kanun değişikliğinde amacın, ölçü ve ölçü aleti kullanıcılarının mağduriyetlerini ortadan kaldırmak olduğunu, uygulamanın 1 Aralık 2018 tarihinden önce bozuk ve damgası kopmuş, damga süresi dolmuş tüm Ölçü ve ölçü aleti kullanıcılarının tümünü kapsadığını belirten Deniz, “Aksi halde ölçü aletlerine el konulacak ve 10 bin liraya kadar ceza uygulanacak” dedi.

Deniz şunları söyledi; “28/2/2019 tarihli ve 30700 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanununa geçici muafiyet maddesi eklenmiştir. Bu muafiyet ile 1/12/2018 tarihinden önce damgası kopmuş, bozulmuş, damga süresi geçmiş olduğu için cezai duruma düşmüş ölçü aletlerinin kullanıcıları, 28/2/2019 tarihinden itibaren 90 gün içerisinde ölçü aleti türüne göre ilgili il müdürlüklerine ya da yetkili muayene servislerine periyodik muayene başvurusunda bulunmaları halinde, söz konusu fiilden dolayı herhangi bir idari para cezası ödemeksizin muayene ve damgasını yaptırarak ölçü aletini kullanabileceklerdir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner57