Bursalı berberlerin Suriyeli isyanı

Bursalı berberler, Suriyeli berberlerin yaptıkları indirimlerle haksız rekabete yol açtıklarını belirterek, bu durumu protesto etti.

Bursalı berberlerin Suriyeli isyanı

Bursa Berberler Odası üyeleri, Nilüfer'deki Beşevler Küçük Sanayi Sitesi'nde bir araya gelerek, Suriyeli ve kayıtdışı berberlerin neden olduğu sıkıntıları masaya yatırdı.

Yaklaşık 300 berber, pankart açtı; tarak, fön makinesi, makas ve tıraş makinesi gibi aletlerini yere atarak, haksız rekabeti protesto etti.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NE DAVET

Toplantıda konuşan Bursa Berberler Odası Başkanı Mustafa Ocak, 5362 sayılı yasaya göre usulüne uygun olarak çalışan berber esnafının zor günlerden geçtiğini söyledi.

"Hatırla değil yasayla yönetilmek istiyoruz" diyen Ocak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çelişkili yasalar berber esnafını zor durumda bırakıyor. Biz hatırla değil, yasayla yönetilmek istiyoruz. Biz bir iş yeri açabilmek için 5 yıl okula gidiyoruz, yetki belgesi alıyoruz. Türkiye'ye gelen sığınmacılar için normalde yönetmelikte '5 yıl Türkiye'de ikamet ettikten sonra iş yeri açabilir' ifadesi yer alıyor. Ama 2 yıllık sığınmacı benden daha büyük salonlar açıyor. Biz çelişkili yasaların bir kez daha gözden geçirilmesini istiyoruz."

'HAKSIZ REKABET VAR'

Normalde yılda 2 kez kampanya yapılması gerekirken, kayıtdışı işletmelerin yıl boyu kampanya düzenlediklerini söyleyen Ocak, "5362 sayılı yasaya göre tarifeli meslek dallarından biriyiz. Kayıtdışı çalışan işletmeler, kampanya kurallarına göre değil de camlarına sene boyunca asarak kampanya yapıyorlar. Kampanya yasasında 15 günlük dilimler halinde yılda iki kere yapabilirler ve bunun vergisini de vermek zorundadırlar. Bizler de bu şekilde çalışan iş yerlerine haksız rekabet davası açıyoruz" dedi.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2019, 13:05
YORUM EKLE

banner65

banner57