Bursa’da ulaşıma yeni düzenleme geliyor

Tıpkı su fiyatlarındaki gibi kademeli ve verimliliğe dayanan bir düzenleme yapacaklarını söyleyen Başkan Alinur Aktaş, ‘Pik saatlerde kullanım ücretleri artacak. Diğer saatlerde düşecek. Daha verimli bir uygulamayı hayata geçireceğiz' dedi.

Bursa’da ulaşıma yeni düzenleme geliyor

Bursa Hakimiyet Gazetesi Yazarı Namık Göz’ün konu ile ilgili yazısı şöyle:

Koronavirüs pandemisi Bursa kent içi ulaşımına ağır darbe vurdu. İlkbahar aylarında yüzde 30'a düşen toplu ulaşım araçları kullanımı yaz aylarında kendini biraz toparlasa da henüz pandemi öncesinin rakamlarına ulaşılamadı.

Pandemi öncesi Bursakart kullanarak ulaşım araçlarını günlük kullanan sayısı 830 bin iken, bugünlerde sayı 412 bin seviyelerinde bulunuyor. Yani yüzde 60'a varan düşüş söz konusu.

Toplu ulaşım yerine bireysel araç kullanımının artması ise kent içi trafiğinde yoğunluğa neden oluyor.

Bursa'daki toplu ulaşım ücretleri ise bir yıldan beri değişmedi. Ocak ayındaki düzenleme pandemi nedeniyle nisan ayına kadar askıya alınmıştı.

Geçtiğimiz hafta UNESCO toplantısı sonrası konuştuğumuz Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, toplu ulaşımda ücretlendirme ile ilgili yeni bir çalışmayı haber verdi.

Tıpkı su fiyatlarındaki gibi kademeli ve verimliliğe dayanan bir düzenleme yapacaklarını söyleyen Aktaş, 'Yeni düzenleme ile mevcudun altına inecek rakamlar var. Ama üstüne çıkacak rakamlar da olacak. Pik saatlerde kullanım ücretleri artacak. Diğer saatlerde düşecek. Daha verimli bir uygulamayı hayata geçireceğiz' dedi.

Bu arada şu hatırlatmayı yapmakta fayda var. Toplu ulaşım fobisini kolay kolay atlatamayacağız. Nedenine gelince koronavirüsün mutasyona uğraması sonucu yayılma hızı kat be kat arttı. Bakanlığın açıklamasına göre, Türkiye'ye de giriş yapan mutasyonlu virüsten korunmak için tedbirlerin daha da arttırılması gerekiyor.

Toplu ulaşım da en kolay yayılma yollarından biri. Bazı uzmanlar herkesin çift maske takması gerektiğini bile söylemeye başladı. O yüzden bir süre da bireysel araç kullanımı devam edecek.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2021, 12:25
YORUM EKLE

banner70