Bursa’da servis ücretlerine zam

Okul servis ücretlerine yüzde 11 ila 13 arasında zam geldi. Yeni tarifede en kısa mesafe aylık 220 lira olarak belirlenirken, en uzun mesafe ücreti ise 380 lira oldu.

Bursa’da servis ücretlerine zam

Olay Gazetesi’nden Hatice Dal’ın haberine göre, Bursa Servis Aracı İşletmecileri ve Halk Otobüsçüleri Esnaf Odası Başkanı Sadi Aydın, UKOME kararıyla bu yıl servis ücretlerinin 2019’a göre yüzde 11 ila 13 oranında artırıldığını söyledi. Yeni tarifeye göre en kısa mesafenin aylık 220 lira olduğunu belirten Aydın, en uzak mesafenin ise 380 lira olarak belirlendiğini kaydetti. Yeni tarifeye göre, en kısa mesafede geçen yıla göre 15 liralık bir artış yaşanırken, uzun mesafede bu oran 20 lira olarak görüldü.

ZOR BİR DÖNEMDEN GEÇTİK

Tüm sektörleri etkileyen salgının en fazla servis camiasını sıkıntıya düşürdüğünü dile getiren Aydın, 13 Mart itibarıyla eğitime ara verildiğini hatırlattı. Şu anda bile eğitim ve öğretime ne zaman tam olarak başlanacağının netlik kazanmadığına işaret eden Aydın, ‘’Geçimini sadece bu işten sağlayan esnafımız zor bir dönemden geçti. Esnafımız ekonomik, sosyal ve psikolojik açıdan son derece yoruldu. Yeni dönemde de belirsizlik söz konusu” dedi. Servisçi esnafının sorunlarının bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğinin altını çizen Aydın, şöyle devam etti: ‘’Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sektörel sorunların yer aldığı bir rapor hazırlanması istemiş. Bu rapor doğrultusunda yükümüzün hafifletileceğini düşünüyorum. Türkiye genelindeki 360 bin servisçi için olumlu bir gelişme olmasını bekliyoruz.”

YARI KAPASİTE ÇALIŞACAK

En az risk taşıyan ulaşım aracının servisler olduğuna dikkat çeken Aydın, ‘’Dışarıdan bakıldığında hijyen konusunda problemli bir alan olarak görülen servisler, aslında diğer tüm risk alanlarından çok daha az risk içeriyor. Araçlarımızda insan sirkülasyonu olmuyor. Her gün aynı araçlar aynı çocuklarımızı taşıyacak ve bakanlık tarafından belirlenen kurallara harfiyen uyulacak” diye konuştu. Araçlarda dezenfekte işlemlerinin sürekli tekrarlanacağını anlatan Aydın, öğrenciler binerken ateş kontrollerinin sağlanacağını ifade etti. Sadi Aydın, ‘’Bursa’da servisler yarı kapasite çalışacak. Sürece son derece hazırız. Velilerimizin içi bu konuda rahat olsun” dedi.

İŞTE YENİ TARİFE

Servis ücretlerinin yeni fiyat tarifesi 0-3 kilometre 220 lira, 3-5 kilometre 245 lira, 5-7 kilometre 270 lira, 7-9 kilometre 290 lira, 9-11 kilometre 315 lira, 11-13 kilometre 330 lira, 13-15 kilometre 345 lira, 15-17 kilometre 360 lira, 17-19 kilometre 370 lira, 19-21 kilometre 380 lira olarak belirlendi. Rehber öğretmen bulundurulması zorunlu olan servislerde fiyatlara öğrenci başına 85 lira ilave edilecek. 21 kilometreyi aşan mesafelerde her kilometre için 3,5 lira eklenirken, aynı servisi kullanan kardeşler için yüzde 10 indirim uygulanacak.

YORUM EKLE

banner65

banner57