Bursa’da bir fabrikada daha koronadan ölüm

Bursa’da dondurulmuş sebze-meyve ve unlu mamuller üretimi yapan Kerevitaş’ta bir işçi koronavirüsten hayatını kaybetti.

Bursa’da bir fabrikada daha koronadan ölüm

Evrensel Gazetesi’nden Uğur Ökdemir’in haberine göre, Bursa’da kurulu bulunan dondurulmuş sebze-meyve ve unlu mamuller üretimi yapan Kerevitaş’ta bir işçi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Fabrikada vakaların gizlendiğini söyleyen işçiler üretim baskısı altında korku içinde çalışırken fabrikada örgütlü Öz Gıda-İş’in sessiz kalmasına da tepkili.

Fabrikada bir işçinin koronavirüsten hayatını kaybettiğini söyleyen bir Kerevitaş işçisi; “Bu önce bizden saklandı. Arkadaşımızın kalp krizinden öldüğü söylendi ama sonra öğrendik ki virüsten ölmüş. Cenazeye katılan fabrika yönetimindekilerin de karantinaya alındığı konuşuluyor. Fabrikada vaka var ama bu gizleniyor bizlerden. Tedirginiz, etrafımızdakilere kuşkuyla bakıyoruz. Serviste tek gündem bu desem yeridir” dedi.

Cenazeye katılıp “temas etmedim” diyenlerin çalışmaya devam ettiğini söyleyen bir başka işçi; “Balık bölümünde 15 kişi şu an virüs kapmış ve karantinadalar” dedi.

Örgütlü oldukları Öz Gıda-İş Sendikasının hiçbir şey yapmadığını söyleyerek devam eden işçi; “Bizlerden aidat almak dışında bir şeylerini görmüyoruz. Bazı bölümler 12 saat çalışıyor, üretim baskısı var. Mesaiye kalmadığında tehdit ediyorlar; ‘Hakkınızda tutanak tutarız, tazminatsız işten atarız sizleri’ diye. İnsanlar da korkudan çalışıyor. Sendika ise bu duruma seyirci kalıyor. İşçinin hakkını savunmak yerine patronun hakkını savunuyor” dedi.

Fabrikada yaşanan ölüm ve vakalar ile ilgili bilgi almak için aradığımız Kerevitaş’ın İstanbul’daki merkezinden bir yetkili; konuyu araştırıp daha sonra bilgi verecekleri söyledi.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2020, 18:11
YORUM EKLE