Bursa’da 100 bin kişi doğalgaza kavuşuyor

Osmangazi, Yıldırım ve Gürsu ilçelerinde 100 bin kişiyi doğalgaza kavuşturacak yasa dün itibarıyla Meclis gündemine girdi.

Bursa’da 100 bin kişi doğalgaza kavuşuyor

Olay Gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz’ın konu ile ilgili yazısı şöyle…

İlk adımı… 25 Şubat 2020 günü bu sütunlardan duyurduk, ama konunun başlangıcı daha eskilere gidiyor.

Hakan Çavuşoğlu, 2011 genel seçimde milletvekili adayı olarak gittiği Mevlana, Ulus, Arabayatağı, Millet ve Fatih mahallelerinde “evleri ruhsatsız olduğu için su, elektrik ve doğalgaz bağlanmadığı” şikayetiyle karşılaştı.

Sonrasında…

24 Mayıs 2018’de Başbakan Yardımcısı olarak katıldığı Olay TV’deki programımızda, tarihin en büyük imar barışı müjdesini verdi.

O yasa 6 Haziran 2018’de Meclis’ten geçti. Yasa yapı kayıt belgesi alan binalara elektrik, su ve doğalgaz bağlanmasını öngörüyordu. Ayrıca yıkım olmayacak, verilen idari para cezaları da kalkacaktı.

O süreci…

AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu şöyle anımsattı:

“Bursa’da büyük bir imarsız yapı stoğu var. Vatandaşımızı bu durumdan kurtulmaları için yapı kayıt belgesi almaya teşvik ettik. İl Çevre Müdürlüğümüz ve muhtarlarımızla toplantı yapıp tereddütleri giderdik.”

Şunu vurguladı:

“Yapı kayıt belgesi almaları halinde, hak ettikleri su, elektrik ve doğalgazın bağlanacağını söyledik. Su ve elektrik bağlandı, ama doğalgaz konusunda dağıtım şirketinin yorum farklılığı ortaya çıkınca kafalar karıştı.”

Bu noktada…

Hemşerilerinin yaşadığı bölgeler olması nedeniyle AK Parti Bursa Milletvekili Müfit Aydın da devreye girdi ve Ankara temaslarına başladı.

Devamını yine Çavuşoğlu anlattı:

“2019 yerel seçimi için gelen Enerji Bakanımız Fatih Dönmez’i Vakıf ve Panayır mahallelerinde vatandaşımızla buluşturduk. Sorunu birinci elden Bakan’a duyurdular. Bakanımız da işin önemine tanıklık etti.”

Ardından…

AK Parti Bursa Milletvekili Müfit Aydın’la yürüttükleri çalışmayı aktardı:

“O tarihten beri Enerji ile Çevre ve Şehircilik bakanlarımız ve Grup Başkanvekilimiz Mehmet Muş’la yasal düzenleme üzerinde çalışıyoruz.”

Şurası önemli:

“Cumhurbaşkanımız 2019 yerel seçimi öncesi Bursa mitinginde ‘Elektrik ve suyu nasıl çözmüşsek doğalgazı da bağlarız’ dedi. Sözü yerine geliyor.”

Nitekim…

TBMM Başkanlığı’na başvuruda teklif sahibi olarak Hakan Çavuşoğlu’nun imzası var. AK Parti Bursa milletvekillerinin hepsi imzalarıyla destek oldular.

Böylece…

Osmangazi, Yıldırım ve Gürsu ilçelerinde 100 bin kişiyi doğalgaza kavuşturacak yasa dün itibarıyla Meclis gündemine girdi.

3 ilçede 20 mahalleye doğalgaz

AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu’na, yasayla kaç ilçede kaç mahalleye doğalgaz geleceğini sorduk.

Hemen sıraladı:

“Osmangazi ilçemizde Çukurca, Doğanevler, İsmetiye, Mehmet Akif, Soğanlı, Yeniceabat, Yunuseli, Panayır, Yıldızevler mahallelerinde toplam 4 bin 900 konut; Yıldırım’da Arabayatağı, Çınarönü, Hacivat, Millet, Samanlı, Şirinevler, Vakıf, İsabey mahallelerinde toplam 10 bin 230 konut; Gürsu’daki Kurtuluş ve Yenidoğan mahallelerinde 2 bin 946 konut doğalgaza kavuşacak.”

Bursa’da 100 bin kişiyi doğalgaza kavuşturacak yasa neler getiriyor?

TBMM Başkanlığı’na verilen ve 100 bin kişiyi doğalgaza kavuşturacak yasa teklifinde neler var?

Soruyu…

Son Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu cevapladı:

“Yapı kayıt belgesi alınan yapının bulunduğu bölgenin uygulama imar planı olmaması veya yolların imar mevzuatına uygun açılmaması halinde belediye meclis kararıyla bu bölgedeki şebekeleri deplase edebilecek.”

İki…

“Yol var, ama imar yolu değilse… Bu durumda, belediye meclisi karar alacak, doğalgaz firması da yatırımı yapıp doğalgazı bağlayacak. “

Şu bilgiyi de verdi:

“Süreç içinde Yıldırım, Osmangazi, Gürsu belediye başkanlarımızla defalarca toplantı yaptık. Grup Başkanvekilimiz Mehmet Muş Bey konuyu sahiplenip teklifi hazırladı. Tüm arkadaşlarımız imza verip destek oldu.”

YORUM EKLE