Bursa hızlı treni için yeni umut

Bursa hızlı tren projesine ilişkin dosyanın Dünya Bankası’na sunulan raporda yer aldığı bildirildi.

Bursa hızlı treni için yeni umut

Olay Gazetesi Başyazarı Ahmet Emin Yılmaz, konuyu köşesine taşıdı. İşte Yılmaz’ın o yazısı….

Geçen hafta… Çevre Yolu’nu kullanan sürücüler sürpriz bir inşaat çalışmasıyla karşılaştılar. Bu da, hızlı tren hattını Çağlayan Köy yakınlarında Çevre Yolu üstünden karşıdaki Oksijen Tesisleri yanına aktaracak viyadükte eksik kalan yolun ortasındaki bölümü tamamlama çalışmasıydı.

Öyle ki…

Yolun ortasında sondajla başlayan çalışma nedeniyle Çevre Yolu’nun İzmir yönüne gidişi viyadük önünde kapatılırken, iki şerit karşıdan geliş şeridine aktarıldı. İzmir ve Mudanya Kavşağı yönlerinden gelip İstanbul-Ankara yol ayrımları yönüne gidenler için de Oksijen Tesisi önünde servis yolu yapılmıştı.

Yolun iki yönünde şerit değiştirme nedeniyle yaşanan trafikte kısmi sıkıntı bile kimseyi rahatsız etmedi, aksine inşaatın yeniden başlamış olması nedeniyle heyecana yol açtı.

Ardından…

Umut veren gelişmenin haberi Ankara’dan geldi.

Onu da, bayramlaşma görüşmeleriyle yaşadığımız telefon trafiği sırasında Ankara’daki dostlardan biri verdi:

“Bursa’nın hızlı tren projesi için aranan dış kredi konusunda olumlu gelişmeler var. Bursa projesine ilişkin dosya şu an Dünya Bankası’na sunulan raporda yer alıyor.”

Konu şu:

Bu sütunların okurları Bursa’da uzayıp giden hızlı tren projesinin TCDD’den Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne devrildiğini 6 Nisan günü okudular.

Gerekçe de…

TCDD’nin bulduğu, ancak Türkiye’nin dış kredi limitlerinin dolu olması nedeniyle Hazine tarafından onaylanmayan dış kredi için farklı formüller üretilip devreye sokulmasıydı.

İşte…

Ankara kaynaklı yeni bilgi bu girişimde umut veren yeni gelişmeler olduğunun haberini veriyor.

Umut da şu…

“Dünya Bankası projeyi incelemeye aldı. Yolcu taşımacılığı ile birlikte yük taşımacılığının da olması Dünya Bankası açısından projeyi daha cazip hale getiriyor. Bursa için en büyük umut da bu özelliği.”

Açıkçası…

Dünya Bankası 12 ulaşım projesini inceliyor

Programa göre… Hızlı tren için Aralık 2012’de temeli atılan Bursa-Yenişehir hattında ihalesi daha önce yapıldığı için altyapı inşaatı sürüyor. Bu çalışmaya tüneller ve viyadükler dahil.

Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanıp dış kredi için Dünya Bankası’na sunulan dosyada Yenişehir-Bilecik hattının tümü, Bursa-Yenişehir hattının üstyapı ve elektromekanik projeleriyle birlikte 2020 yatırım programına giren 12 farklı ulaşım projesi yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2020, 11:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fikret Belgen
Fikret Belgen - 12 ay Önce

Hızlı trenle beraber yük ve alternatıf yolcu treninde gelmesini Bursa_ Bandırma_izmir, Bursa _kütahya_ Afyon_ Denizli, hattına bağlanabilir. Çünkü ana arter Bursa _izmir, Bursa _ İstanbul yolu nekadar alternatif olarak deniz yolculuğu olsada kara yolunu hafifletmeye yetmedi demir yolu taşimacılığı Bursalılar için kaçınılmaz oldu Türkiyenin en yoğun metropol şehirlerin bağlantı noktası Bursa sanayi şehri, Bu gün itibarıyle 3,5=4 milyona doğru gidiyor nüfusu ilerdeki zamanlarda kara yolu taşıyamaz hale gelecek. Başlamışken YHT ve normal yolcu treni, yük treni içinde projelerin ele alınmasını ön görüyorum bir Bursalı olarak

banner70