Bursa'da özel okullara zam

Bursa’daki özel eğitim kurumlarında 2021-2022 erken kayıt dönemi başladı...

Bursa'da özel okullara zam

Velilere, elektronik posta ya da birebir görüşme yoluyla, eğitim ücreti tekliflerini sunuyorlar. Zarftan çıkan rakamlar kuşkusuz velileri çok da memnun etmiyor. Haksız da sayılmazlar! Çünkü son bir yıldır koronavirüs salgını sebebiyle yüz yüze eğitim yapılamıyor. Özel okullar, bazılarının fiziki şartları pandemi kurallarına uygun olsa dahi, yasaklar sebebiyle sözleşme şartlarını yerine getiremiyorlar. Uzaktan eğitimde devlet okullarına göre daha başarılı olsalar bile yüz yüze eğitimdeki verimlilik alınamıyor. Öğrencilere devlet teşviği verilmesi yönündeki talepleri karşılık bulmadığından velilerin indirim beklentisine yanıt veremiyorlar.

Kısacası elleri kolları bağlı…

Özel eğitim kurumlarındaki yüzde 8 KDV uygulamasının, salgın sebebiyle, yüzde 1’e indirilmesi de velileri teskin etmiş değil.

Üstelik, eğitim ücretlerine salgın düzenlemesi yapmayı bir yana bırakın, maalesef bazı özel okulların KDV indirimini bile velilere yansıtmak istemediğini duyuyoruz. KDV’nin yanı sıra yemek, servis gibi ücretlerin iadesinde de sıkıntılar mevcut. Mart-Haziran 2020’deki üç aylık süreçte uzaktan dahi verilemeyen eğitimin geri ödemeleri ise çözüm bekleyen ayrı bir sorun…

Tüm bu sebepler, salgının başından bu yana özel okulları ve velileri karşı karşıya getiriyor. Denetim mekanizmaları yeterince çalışmadığından tüketici derneklerinde şikayet dosyaları yığılmış durumda.

Ve şimdi bu kaosa yeni bir halka ekleniyor.

Velilerin eğitim-öğretimdeki kayıplar ve belirsizlikler sebebiyle indirim beklediği, ancak özel eğitim kurumlarının zamlı ücretlerin zarfını uzattığı çetrefilli bir süreç yaşanıyor.

Malum, özel okul ücretlerinde tavan zam oranı yüzde 24,7 olarak açıklanmıştı. Peki, tavan ücret nasıl belirleniyor? Her yıl ÜFE ile TÜFE’nin toplamının ikiye bölünüp buna 5 puan eklenmesiyle hesaplanıyor. Ayrıca asgari ücret ve memur zam oranları da bunda etkili oluyor.

Bu yıl asgari ücret yüzde 20 arttı, memur zam oranı da yüzde 15 olarak açıkladı. Özel sektörde çalışan beyaz yakalılara ise enflasyon oranında yani yüzde 14,6 zam yapıldı. Özel okulları çoğunlukla özel sektördeki velilerin tercih ettiği düşünüldüğünde bu oranın altını çizmekte fayda var.

Diğer yandan, uzaktan eğitim ‘mücbir sebep’ sayılsa da çocukların bu süreçte yüz yüze eğitimde olduğu gibi verim alamadığı ve okulların sosyal imkanlarından faydalanamadığı bir gerçek.

Bu maddeler bir araya geldiğinde, yasal dahi olsa yüzde 24,7’yi bulan tavan ücretin ülke gerçeklerinden kopuk olduğunu düşünmemek elde değil.

Gelelim, Bursa’daki özel okulların ücret artışlarına. İlk olarak, tavan ücreti görmese de zam oranlarının beklentilerin üstünde olduğunu söylemek mümkün. Örneğin, Bursa’nın köklü okullarında ücret artışları yüzde 20 civarında.

Başarı grafiği yüksek diğer büyük okullarda da ortalama yüzde 15... Butik okulların ise öğrenci kaybı yaşamamak adına insaflı davrandığını söyleyebiliriz.

Peki, Bursa’daki özel okul sayısı kaç?

Ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip olan ve nüfusu 3 milyonu aşan Bursa, özel okulların en çok açıldığı iller arasında yer alıyor. 

Bursa’da; okul öncesi, ilkokul, ortaokul, anadolu lisesi, fen lisesi, fen ve teknoloji lisesi, mesleki ve teknik anadolu lisesi ile milletlerarası okul düzeyinde toplam 592 özel okul var. Bunların 228’ini okul öncesi, 86’sını ilkokul, 107’sini ortaokul, 171’ini de lise seviyesindeki okullar oluşturuyor.

Bursa’daki özel okul sayısının, bin 52 adet olan aynı seviyedeki devlet okullarının yarısından fazla olduğuna da dikkat çekmekte fayda var.

Salgının Bursa’daki özel eğitim kurumlarına etkisine dönecek olursak, bu süreçte öğrenci kaybı yaşasalar da henüz kapanan okul olmadığını söyleyebiliriz. Ancak zor durumda ya da el altından devredilmek istenilenlerin olduğunu biliyoruz.

Sonuç itibarıyla, çocuğunu özel okula gönderen veliler yol ayrımında. Çünkü salgının kontrol altına alınıp alınamayacağı, okullarda yeniden tam zamanlı yüz yüze eğitime geçilip geçilemeyeceği konusu belirsizliğini koruyor. Özel okullara uygulanan KDV indiriminin de Haziran 2021’de sona erecek olması her iki tarafta tedirginlik yaratıyor. 

Beklentilerin aksine, devlet kanadında öğrenci teşviği gibi bir formül de gündemde yok.

Tüm bu sebepler dolayısıyla, son bir yılda ülke genelinde özel okullardan kaydı silinen öğrencilerin 350 bine ve kapanan okulların bine yaklaştığını, 27 bin öğretmen ve personelin işini kaybettiğini de not düşelim.

Ne var ki, bu sayılar önümüzdeki süreçte daha da artacağa benziyor.

YORUM EKLE

banner70