Bursa'da işletmeciler yine meydana indi: Artık sabrımız tükendi

Yüzlerce işletme, binlerce çalışan...Bursa'da pandemi sürecinde kapılarını kapatan hizmet sektörü temsilcileri ve çalışanları her Pazartesi günü olduğu gibi bu haftanın ilk gününde de seslerini duyurmaya çalıştı.

Bursa'da işletmeciler yine meydana indi: Artık sabrımız tükendi

Her pazartesi basın açıklaması yapan sektör temsilcileri ve çalışanları bugün Nilüfer Arena AVM önünde toplandı.


CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu ile İl Başkanı İsmet Karaca'nın da destek verdiği basın açıklamasını iş insanı İskender İskenderoğlu yaptı.


İskenderoğlu'nun açıklamaları şöyle;

KAPANAN VE KISITLANAN İŞLETMELER ÇARESİZ VE SABRI TÜKENMİŞTİR!!!

"1 yıla yakın süredir Dünyayı ve Ülkemizi etkisi altına alan Covit-19 Salgını dolayısıyla birçok sektör zarar görmüş ve görmeye devam etmektedir. Özellikle yeme-içme sektörü bitme noktasına gelmiştir. Pandemi öncesi ekonomik krizde olan sektörümüz, salgın koşullarına hazırlıksız yakalamıştır.

Açıklanan destekler birçok işletmeyi kapsamadığı gibi kapsadığı işletmeler için de yetersiz olmuştur.

Bugüne kadar açıklanan destekler, sadece Türkiye Esnaf Sanatkar Odasına kayıtlı esnaflaraolup, 3 ayı kapsayan 1000TL hibe, 500-750TL kira desteği ve alınmış olan kredilerin 6 ay ötelenmesi dışında bir destek verilmemiştir.

Yeme-İçme sektörüne ait birçok işletme, sermaye şirketi vasfına sahip olup, Ticaret Odalarına kayıtlıdır. Onbinlerce işletme bu desteklerden faydalanamamıştır. Ticaret Odalarına kayıtlı bu işletmeler için ise sadece, bir önceki yıla göre %50 ciro kaybı şartı ile %3 destek verileceği açıklanmıştır. İşletmelerin bir önceki yıla göre girdi maliyetleri kat be kat artmış olup bazı işletmeler daha kısa süre açık olmalarına rağmen, geçen yılın cirolarına yaklaşmıştır. Bu koşulları sağlayacak işletme sayısı ise %5 i geçmeyecektir.

Yetkililerden durumu daha iyi analiz etmeleri ve sektör temsilcilerine kulak vermelerini talep etmekteyiz. Aksi takdirde toplum yapısında geri dönülemez izler bırakacaktır. Ekonomik sıkıntılar yüzünden, hayatına son verenler her geçen gün artarken, aile bütünlüğü zarar görmeye ve boşanmalarla sonuçlanmaya başlamıştır. Bulunduğumuz noktadan bakıldığında sektörün aynı işletmeler ile tekrar ayağa kalkması mümkün değildir.Sektörün %30 una yakın işletmesi, hiç açılamayacak duruma düşmüştür.Sektörümüz istihdam temelli olup, mevcut durumdan toplumun geniş tabanı etkilenecektir. İşletmelerin açılması ile birlikte, işten çıkarmaların da önünün açılacağı için sektörümüz de yaklaşık 750 bin kişi işsiz kalacaktır.KAPANAN VE KISITLANAN İŞLETMELERİN TALEPLERİ;

Salgın esnasında kapanan ve kısıtlanan işletmelerin maddi kayıplarını gidermek üzere, işletmelerin mali esasları dikkate alınarak hibe desteği verilmesini

Salgın sebebiyle iş yapamaz duruma gelmiş işletmelerin kira, vergi, sgk, tedarikçi borçları, için yasal takiplerinacilen durdurulmasını

İşletmelerin açılması için 1 yıl geri ödemesiz, sıfır faizli işe başlama kredi desteğinin sağlanmasını

Kapanan ve kısıtlanan işletmeler, yapılandırdığı borçlarını ödeyemeyeceği için, mevcut yapılandırmaların ilk ödeme süresinin1 yıluzatılmasını

Pandemi süresi içinde alınan tüm kredi ödemelerinin 1 yıl süre ile ötelenmesini

Mevcut istihdamın korunması adına, işletmelerin ayakta kalabilmesi için 1 yıl boyunca;Sgk Prim, vergi, stopaj, İşgaliye vb ödemelerin alınmamasını, 2 milyon aile ortalama 8 milyon kişi adına talep ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2021, 11:38
YORUM EKLE

banner70