Bursa'da ilk koronavirüs aşısı yapıldı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Hastanesi'nde görev yapan 1 personele Covid-19 aşısı yapıldı.

Bursa'da ilk koronavirüs aşısı yapıldı

Çin merkezli Sinovac firması tarafından üretilen Covid-19 aşısının Türkiye'deki denemeleri devam ediyor.

CoronaVac aşısının Türkiye'de denendiği yerler arasına Bursa'da eklendi.

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Hastanesi'nde görev yapan 1 personele Covid-19 aşısı yapıldı. 20'nin üzerinde merkezde bin 300 sağlık personeline aşı yapılması hedefleniyor.

Firma, aşının 2021 başında kullanıma hazır hale gelmesini beklediklerini ve aşıyı ABD dahil tüm dünyaya dağıtmayı amaçladıkları açıklamıştı.

Sinovac firması, aşının dağıtımında deneylere katılan ülkelere öncelik verecek.

13 bin kişide denenecek

CoronaVac isimli aşı, Türkiye'de ilk aşamada Covid-19'a karşı en yüksek riskli grubu oluşturan 1.300 sağlık personelinde deneniyor. Daha sonra, sağlık personeli olmayan vatandaşlar da çalışmaya dahil edilecek. Toplamda 13 bin kişiye aşı yapılacak.

Çalışmaya katılan kişiler iki gruba ayrılıyor. Bir kısmına aşı, diğer kısmına boş aşı (placebo) veriliyor. Aşı kodlarla geliyor, dolayısıyla çalışmanın sorumluları da gönüllüler de, kime hangisinin uygulandığını bilmiyor.

Gönüllüler, özellikle bağışıklık sistemlerini baskılayacak bir hastalığı olmayan 18-60 yaş aralığındaki sağlıklı bireyler (hamileler hariç) arasından seçiliyor. Gönüllülere öncesinde PCR testi ve antikor testi yapılıyor. Covid-19 hastalığı geçirmiş kişiler çalışmaya dahil edilmiyor.

Eski bir yöntem olan 'inaktif virüs' tekniğine göre hazırlanan bu aşıda, enfekte etme özelliğini yitirmiş olan virüs vücuda verilerek, vücudun hastalığa bağışıklık kazanması hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2020, 16:29
YORUM EKLE