Bursa'da 3 işçinin öldüğü fabrikadan açıklama

Bursa'da otomotiv sanayi üzerine faaliyet gösteren Aptiv fabrikasında çalışan üç işçi korona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. Fabrikada korona virüse karşı en iyi önlemlerin alındığını belirten Aptiv Sözcüsü, virüse yakalanan 41 çalışanın evlerinde iyileştiğini, 1 çalışanın hastanede tedavi altında olduğunu belirtti.

Bursa'da 3 işçinin öldüğü fabrikadan açıklama

Bursa'nın Nilüfer ilçesi Akçalar ve Hasanağa bölgelerinde otomotiv sanayi üzerine faaliyet gösteren, iki bin işçinin çalıştığı Aptiv fabrikasında, 18 günde 3 işçi korona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti. Aptiv Sözcüsü, fabrikada korona virüsüne karşı alınan önlemleri ve son durumu aktardı.

Otomotiv, tekstil gibi sanayi alanlarının önemli yere sahip olduğu, 23 adet sanayi bölgesinin bulunduğu Bursa'da korona virüsün fabrikalarda artış göstermesi endişeye neden oluyor. Ford Otosan, Oyak Renault ve Tofaş firmalarına otomotiv sanayi üzerine yedek parça üreten Nilüfer ilçesinin Akçalar ve Hasanağa bölgelerinde faaliyet gösteren Aptiv fabrikasında, 18 gün içinde 3 işçi korona virüsü nedeniyle hayatını kaybetti.

Fabrikada 25 yıldır çalışan montaj işçisi Ergün Sezgin (44), 5 Eylül'den itibaren tedavi gördüğü korona virüsü nedeniyle 16 Eylül'de hayatını kaybetti. 6 yıldır fabrikada çalışan montaj işçisi Serdar Zengin, 5 Eylül'den itibaren mücadele ettiği korona virüsü nedeniyle 2 Ekim'de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 3 Ekim'de depo takım lideri olarak görev yapan Erkan Tücar'ın ölümü fabrikada yaşanan üçüncü can kaybı oldu. 26 yıldır Aptiv fabrikasında çalışan Tücar, 27 Eylül'den itibaren korona virüsü hastalığı ile mücadele ediyordu.

41 İŞÇİ EVLERİNDE İYİLEŞTİ, 1 İŞÇİ HASTANEDE

Aptiv Sözcüsü Sarah McKinney, şu anda korona virüsü testi yapılan, sonucu pozitif olan ve evde iyileşen 41 çalışanları olduğunu, bir çalışanlarının da korona virüsü nedeniyle hastanede tedavi edildiğini aktardı. McKinney, güvenlik protokollerine göre tedbir amaçlı yakın temas olarak tanımlanan 36 çalışanın kendilerini karantinaya almalarını talep ettiklerini bildirdi.

Çalışanların ve faaliyet gösterdikleri toplulukların sağlığını ve refahını korumanın en büyük öncelikleri ve önem verdikleri bir sorumluluk olduğunu belirten McKinney, "Aptiv'in Bursa'daki tesisi, kapsamlı ve sıkı güvenlik protokolleri ile çalışmaktadır. Aptiv'in Güvenli Operasyon Protokolleri devlet yetkilileri, sendika temsilcileri, çalışan sağlığı ve iş güvenliği uzmanları tarafından kapsamlı bir şekilde incelenmiş ve sektör genelinde en iyi uygulamadan biri olarak kabul edilmiştir." dedi.

McKinney, fabrikada kapsamlı ve sıkı güvenlik protokolleri ile üretime devam edileceğini ekledi.

FABRİKADA KORONA VİRÜSE KARŞI ALINAN ÖNLEMLER

McKinney, korona virüsü salgınını hem yerel hem de küresel olarak izlemeye ve gerektiğinde çalışanların güvenliğini sağlamak üzere hemen harekete geçtiklerini ifade etti. McKinney, korona virüsü nedeniyle ziyaretçi girişinin yasak olduğu fabrikada alınan güvenlik önlemlerine yönelik şunları söyledi:

"Her vardiyada üç kez alanı temizlemek ve dezenfekte etmek. Çalışanlar ve ziyaretçiler için; çalışanların servislere binmelerinden veya tesise girmelerinden önce dijital ortamda çalışan sağlık değerlendirme anketi yapmayı ve temassız termometreler ile günlük olarak ateş ölçmeyi içeren sağlık ve risk taramaları yapmak. Çalışma alanlarında, yemekhanelerde, girişlerde ve servislerde sosyal mesafeyi sağlamak ve fiziksel teması engellemek. En iyi hijyen ve iş güvenliği uygulamaları konularında sürekli eğitim vermek."

Kaynak: bursaport.com

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2020, 14:18
YORUM EKLE