Bursa Bulgaristan’a uçuş hakkını Bodrum’a kaptırdı

Koza Medya Genel Yayın Yönetmeni Okan Tuna, Bursa'nın kanayan yaralarından biri olan Yenişehir Havaalanı'yla ilgili flaş bir gelişmeyi köşesine taşıdı.

Bursa Bulgaristan’a uçuş hakkını Bodrum’a kaptırdı

İşte Okan Tuna’nın yazısı….

Yenişehir Havaalanı;
Ne yazık ki, Bursa’nın kanayan yaralarından biri.

Açıldığı günden bu yana bir türlü istenilen randıman elde edemedi.

Çünkü, başta Türk Hava Yolları olmak üzere diğer özel havayolu şirketleri tarafından da, Yenişehir güzergahı cazip bulunmadı.

Keza;

Bursa’ya çok yakın bir mesafede bulunan Sabiha Gökçen Havaalanı’nın yüksek oranlı tercih edilmesi, havayolu şirketlerini Bursa’dan Yenişehir’den uzaklaştıran en önemli nedendi.

Ama yine de çareler arandı.

Hatırlanacaktır;

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası -galiba 2005 yılıydı- Yenişehir Havaalanı’nı canlandırmak amacıyla elini taşın altına soktu ve THY ‘ye yüzde 50 koltuk garantisi vererek yurt içi uçuşları yeniden başlattı.

Fakat;

BTSO aylarca boş koltuklara ödeme yaptı.

Deneme süresi olan 6 ayda yaklaşık 600 bin lira ödemenin sonunda uçuşlar yeniden durdu.

Bu arada;

2010 yılında Almanya’nın ünlü havayolu şirketi Lufthansa, önemli bir karar alarak, Anadolu yolcusunu Münih’e Yenişehir üzerinden uçurmak istedi.

Ve haftada 3 gün Yenişehir-Münih seferleri başlatıldı.

Hatırlıyoruz da;
İlk uçuşa Lufhansa’nın davetlisi olarak biz de katılmış, Münih’te düzenlenen basın toplantısını takip ettikten sonra yeniden Yenişehir’e indiğimizde, bu hattın uzun süreli olacağına inananlardan olmuştuk.

Ne var ki 134 kişilik Airbus tipi uçaklarla seferlere başlayan Lufthansa da, bir süre sonra yolcu azlığından pes etmek durumunda kaldı ve yeniden İstanbul’a yöneldi.

Ve;

Yenişehir’den dünyaya açılan ilk ve son kapı oldu bu uçuşlar.

Gerçi bir dönem;

Hac yolcuları kullandı Yenişehir’i ancak o uçuşlar da bitti.

Keza;

Bir ara, Recep Altepe döneminde Bursa Büyükşehir Belediyesi de Balkan ülkelerine uçuşlar için girişimlerde bulunmasına rağmen olumlu sonuçlar alınamadı.

Malum;
10 gün öncesine değin Yenişehir Havaalanı’ndan hiç uçuş yoktu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Milletvekili Mustafa Esgin ve AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, uçuşlara ara veren Türk Hava Yolları yönetimiyle görüştü ve yakın bir zamanda Yenişehir’den Erzurum, Muş ve Trabzon’a seferlerin yeniden başlatılması kararlaştırıldı.

Tabi bu haber de bir teselli oldu.

İşte…

Bursa ve Yenişehir, THY’nin 3 şehire yeniden uçuşlara başlamasını beklerken, hayli dikkat çeken bir gelişme yaşandı önceki gün.

Bursa;

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki uçuş seferi hakkını, Bodrum’a kaptırdı.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü;

Türk havayolu şirketlerinin, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya olan uçuş seferlerini 28 frekanstan 35’e çıkardığını, ayrıca Bulgar havayolu şirketlerinin de ilave olarak Antalya’ya 7 ayrı sefer düzenleme kararı aldığını açıkladı.

Konuyla ilgili olarak;

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinden de bu duyuru yapıldı.

Fakat, işin bir de üzücü yanı oldu.

Duyuruda;

İki ülke arasında 21 Nisan 2004 tarihli Hava Ulaşım Anlaşması’nın güncellemesi yapıldığına ve karşılıklı seferlerin artırıldığına vurgu yapılarak, “Bulgaristan havayolu şirketleri için anlaşmadaki bir diğer varış noktası olan Bursa ise, karşı ülke talepleri doğrultusunda Bodrum ile değiştirilmiştir” denildi.

Böylece,

Bursa, yıllar önce edindiği uluslararası bir güzergah olan Sofya’ya uçuş hakkı rotasını, tamamen kaybetmiş oldu.

Kararı okuyunca açıkçası çok üzüldük.

Hele ki;

Türkiye ile Bulgaristan arasındaki tarifeli uçuş sayısında karşılıklı olarak artış yapılırken, ilgisizlikten bir türlü hayata geçirilemeyen Bursa hattının resmen iptal edilip, Bodrum’a kaydırılması, şu anda hiçbir uluslararası uçuşu kalmayan Bursa’nın hava yolu uçuşuna bir darbe daha oldu.

Yazık ki ne yazık…

YORUM EKLE

banner70