Bayramda tam kapanma...

Türkiye'de geçen 24 saatte 310 bin 420 Kovid-19 testi yapıldı, 62 bin 797 kişinin testi pozitif çıktı, 279 kişi hayatını kaybetti. Günlük vakaların 60 bini geçmesi üzerine kısmi kapanmaya gidildi. Ancak şimdi masada kritik Ramazan bayramı kararı var. Eğer istenilen seviyeye düşülmezse bayramda tam kapanma gündemde.

Bayramda tam kapanma...

Yeni koronavirüs yasaklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki hafta boyunca kısmi kapanma olacağını söyledi. Eğer vaka sayıları beklenilen seviyeye inmezse yeni kısıtlamaların gelebileceğini aktardı.

Ardından ne gibi yasakların uygulanacağı merak konusu oldu. İki haftalık süreç daha da kötüye giderse bayramda komple sokağa çıkma yasağı uygulanması bekleniyor.

Türkiye gazetesinin haberine göre, şehirler arası seyahatin ise tamamen duracağı düşünülüyor. Böylelikle akraba, eş dost ziyaretlerinin önüne geçilerek virüsün yayılımının yavaşlatılması hedefleniyor.

81 İLE YENİ GENELGE GİTTİ

Bu arada, İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Kısmi Kapanma” konulu genelge gönderdi. Genelgede şu ifadeler yer aldı: Hafta içi saat 19.00’dan 05.00’e kadar, hafta sonu ise tamamen sokağa çıkmak yasak olacak.

Ancak çalışma kâğıdı olanlar bu yasaktan muaf tutulacak. Kısıtlama, turistleri de kapsamayacak. Ama ülkemizde yaşayan yabancı uyruklu kişiler sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olacak.

Market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler hafta sonu 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Bütün iş yerlerinin (istisna getirilenler hariç) çalışma saatleri hafta içi günlerde 07.00-18.00 saatleri arası olarak belirlenecek. Zincir marketler ise saat 10.00’da açılacak.

Hafta içi 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 10.00-14.00, 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız ise 14.00-18.00 saatleri dışında sokağa çıkamayacak. Bu yaş grupları, hafta içi toplu taşıma kullanamayacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde zorunlu hâller dışında vatandaşlarımızın toplu ulaşım vasıtaları (uçak, otobüs, tren, gemi vb.) dışında şehirler arası seyahatlerine izin verilmeyecek.

Saat 10.00’dan sahur vaktine kadar restoranlar paket servis yapabilecek. Pazartesi itibarıyla halı saha, yüzme havuzu, spor salonu, güzellik merkezi, hamam ve saunalar, lunaparklar ve tematik parklar, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi İnternet kafe, elektronik oyun yerleri ve bilardo salonları bir süre kapanacak. Çay ocakları ise esnafa servis yapabilecek.

Konaklama tesislerinde kesinlikle toplu iftar organizasyonları yapılmayacak. Market, mağaza gibi iş yerleri, açılışa özel veya belirli günler için indirim yapmayacak. İndirimleri en az bir hafta sürecek şekilde uzun periyodlara yayacak. Yurt dışından gelenler, 72 saat içerisinde yapılmış ve sonucu negatif çıkmış korona testini ibraz edecek.

Kamu kurum ve kuruluşlarının günlük çalışma başlama ve bitme saatleri 10.00-16.00 olacak. Hamileler, süt izni kullananlar, engelliler, 60 yaş ve üzerinde olanlar, kronik hastalığı bulunanlar ile 10 yaş ve altı çocuğu olan kadın çalışanlar da idari izinli sayılacak. Bu kurallar, MİT Başkanlığı çalışanlarını kapsamayacak.

HER 3 KİŞİDEN 1'i BAĞIŞIKLIK KAZANDI

Öte yandan Kovid-19 salgınının seyrine ilişkin bilimsel metotlarla öngörüler geliştiren ECONiX Araştırma şirketinin yeni raporuna göre, Türkiye’de nüfusun yüzde 33.78’i bağışıklık kazandı. Bir yılı aşkın süredir pandemi ile mücadeleye ilişkin ECONiX Araştırma, “Kovid-19 Pandemisi İlk Yıl Değerlendirmesi” başlıklı bir rapor yayımladı.

Rapora göre dünyada 110 milyondan fazla kişiye virüsün bulaştı, ölümler 2.5 milyonu aştı. Dünya genelinde yüzde 2.22 olan vaka-ölüm oranı Türkiye’de yüzde 1.06 olarak kaydedildi.

Türkiye nüfusunda 12 Nisan itibarıyla aşılama oranının yüzde 9 olduğuna işaret edilen raporda, hastalık geçirme ya da aşı yoluyla her 3 kişiden 1’inin bağışıklık kazandığına yer verildi. Raporda, Türkiye’de devletin son bir yılda Kovid-19 hastaları için 10.6 milyar lira harcadığı da kaydedildi.

AVRUPA'DA ÜÇÜNCÜ

Raporda, 1 Mart itibarıyla dünya genelinde aşılama oranının yüzde 3.39 olduğu, kıta bazında en yüksek aşılama oranı yüzde 13.82 ile Kuzey Amerika’da olduğu kaydedilerek, Avrupa’nın aşılamada yüzde 8.61’le ikinci sırada yer aldığı vurgulandı.

Diğer kıtalardaki (Güney Amerika, Asya, Afrika ve Okyanusya) aşılama oranları ise yüzde 5’in altında kaldı. Türkiye ise 12 Nisan itibarıyla yüzde 9’la Sırbistan ve İngiltere’den sonra Avrupa’nın en yüksek aşılama oranına sahip 3’üncü ülke oldu.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de aşı uygulanan kişi sayısı toplam 19.2 milyonu geçti. Birinci doz uygulanan kişi sayısı 11 milyon 555 bini, 2. doz uygulanan kişi sayısı da 7 milyon 716 bini aştı.

Araştırma ekibine liderlik eden Güvenç Koçkaya, dünya genelinde vaka ve can kaybının arttığını belirterek, şunları dedi: “Bu oranların en yüksek seyrettiği dönem Ocak 2021 olarak kayıtlara geçti. Türkiye’de ise günlük ölüm oranının en yüksek seyri 2020’nin mayıs ayında gözlemlendi, Ekim 2020’den itibaren de düşüş yaşandı.

Günlük ölüm oranlarının 2021 yılı itibarıyla dengede gittiği görülse de şu anda da belirli bir artış söz konusu. Türkiye’de görülen ölüm oranının dünya genelinde görülen ölüm oranının yarısı kadar olduğunu saptadık.

Kovid-19 vakalarına baktığımızda şu anki resmi vaka sayısının teşhis edilmeyen olası Kovid-19 hastalarının yüzde 13.53’ü olduğunu öngörüyoruz. Buna göre Türkiye nüfusunun yüzde 33.78’inin vakaların şiddeti değişse de hastalık geçirme ve aşılama ile bağışıklık kazandığı söylenebilir.”

YOĞUN BAKIMDA HASTA BAŞINA 29 BİN 332 TL

Kovid-19 Pandemisi İlk Yıl Değerlendirmesi başlıklı rapora göre Kovid-19 için devlet tarafından ayakta tedavi edilen hasta başına 411 TL, yatan hasta için 15 bin 424 TL ve yoğun bakım hastası başına 29 bin 332 TL harcama yapıldı.

Araştırma ekibinden Dr. Gülpembe Oğuzhan, “2020’de toplam 100,3 milyar lira sağlık harcaması gerçekleştiren SGK ek Kovid-19 harcamalarına rağmen sağlık bütçesinden yaklaşık 22 milyar TL daha az harcama yaptığı gözleniyor.

Bu tabloda kronik hastalığı olan bireylerin hastaneye başvurularının düşmesinin etkili olduğu söylenebilir” dedi. Rapora göre, bir önceki yıla kıyasla hastane başvuru yüzde 35.2 ve reçete sayısı ise yüzde 14.8 azaldı.

Prof. Dr. Zafer Çalışkan, *Türkiye ilaç harcamalarına geçen yıl 48.3 milyar TL, sağlık hizmetlerine 52.4 milyar TL bütçe ayırdı. İlaç harcamasında bir önceki yıla göre yüzde 18.7’lik, sağlık hizmetlerinde ise yüzde 0.1’lik artış gözlendi” dedi.

5 KENTTE ZİRVEDE

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, 100 bin nüfusa karşılık gelen haftalık vaka sayısında en çok artış Kırklareli, Çanakkale, Bayburt, İstanbul ve Tekirdağ’da olduğu belirtiler, uyararak şunları dedi:

“Samsun, ve Ardahan’da ise azalış gerçekleşti. Yeni kararlara tam uyumla vaka sayılarını azaltmak elimizde. Bütün işi aşıya bırakmayalım. Aşıya kadar vakaları azaltalım. Kısmi kapanma fırsattır.”

SABAH AKŞAM YOĞUNLUK

İstanbul’da sabah işe gidiş ve akşam işten dönüş saatlerinde toplu ulaşımda yoğunluk yaşanıyor. Cevizlibağ’da sabah işe giden İstanbullular toplu ulaşımda yoğunluk yaşadı. Metrobüsten inen İsmet Karadeniz “Ben şimdi tramvaya bineceğim, tramvayda kalabalık, boğuluyorum, nefes alamıyorsun. Böyle kısıtlama olmaz” dedi.

Diğer yandan, otobüs, metro ve metrobüsleri de içeren toplu ulaşım hakkındaki karar Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmış ve tüm illerde toplu taşımada oturma kapasitesinin yüzde 50 ile sınırlandırılmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun açıklamasına göre, kent genelinde toplu ulaşımda yoğun saat uygulamasına geçilecek. Tüm toplu taşıma sistemleri sokağa çıkma yasağının 3 saat öncesinde (16:00-19:00 arası) tam kapasite hizmet verecek.

RAMAZAN VE REHAVET UYARISI

100 bin kişideki vaka sayısı 600’ün üzerinde olan Samsun’da caddeler yine kalabalıktı. Samsun Valisi Zülkif Dağlı, “Kalabalık gruplarla iftarda bir araya gelmeyin. Teravih namazlarını evde kılın” uyarısı yaptı.

Öte yandan Türkiye’de Kovid-19 salgınında bugüne kadar en yüksek can kaybı yaşanırken, en fazla vaka tespit edildi. Dün 310 bin 420 Kovid-19 testi yapıldı, 62 bin 797 kişinin testi pozitif çıktı, 279 kişi hayatını kaybetti.

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’na göre; 2 bin 802 kişiye hastalık tanısı konuldu, 55 bin 413 kişinin tedavisi ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 3 milyon 480 bin 146’ya yükseldi.

Toplam test sayısı 42 milyon 509 bin 905’e ulaştı, vaka sayısı 4 milyon 25 bin 557, vefat sayısı 34 bin 734, ağır hasta sayısı 3 bin 18 oldu.

YORUM EKLE

banner70