BALKANTÜRKSİAD toplantısında yerlilik vurgusu

Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’nin (BALKANTÜRKSİAD), online yönetim kurulu toplantısının konuğu, AK Parti Bursa Milletvekili, TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkan Vekili ve TBMM Bosna-Hersek Dostluk Grubu Başkanı Refik Özen oldu.

BALKANTÜRKSİAD toplantısında yerlilik vurgusu

BALKANTÜRKSİAD, online yönetim kurulu toplantılarının beşincisini gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Vekil Özen “116 ülke, ülkemizden tıbbi malzeme konusunda yardım talebinde bulundu. Bunların 55’ine cevap verdik. İtalya, İspanya, ABD, İngiltere ve Balkan ülkeleri başta olmak üzere İran, Irak, Gürcistan, Somali gibi pek çok ülkeye yardımlarımız ulaştı. Tıbbi malzemeleri kendi imkânları ile yapan dünyada tek ülkeyiz” dedi.

Büyük olarak lanse edilen ülkelerin bir virüs karşısında nasıl çaresiz kaldığını tüm dünyanın gördüğünü ifade eden Vekil Özen, “İlk vakanın görüldüğü andan itibaren başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere Sağlık Bakanlığımızın ortaya koyduğu irade, hem Avrupa ülkeleri hem de dünyanın diğer ülkeleriyle mukayese edildiğinde, ciddi bir başarı hikayemiz olduğunu gösteriyor. Özellikle son 1 haftadır ortaya çıkan rakamlar geleceğe daha olumlu bakmamızı sağlıyor. Rehavete kapılmadan elde ettiğimiz pozitif rakamları daha da normalleşme adına hayata geçirmeyi ümit ediyoruz” diye konuştu.

“250 milyon maske dağıttık”

Maske dağıtımı ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Vekil Özen, “Çok büyük bir organizasyona imza atarak yaklaşık 250 milyon maske dağıtımını ücretsiz olarak gerçekleştirmiş durumdayız. Birçok ülkenin başaramadığı bir organizasyonu, Türkiye olarak başardık. Bir diğer taraftan yurt dışındaki vatandaşlarımıza sahip çıkarak, ne kadar büyük bir ülke olduğumuzu bir kez daha gösterdik. Sadece 20-28 Nisan arasında yaklaşık 59 farklı ülkeden, 195 seferle, 25 bine yakın vatandaşımızı ülkemize getirdik” ifadelerini kullandı.

Vekil Özen’in yerlilik vurgusu

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkan Vekili olarak savunma sanayiine de değinen Vekil Özen, “Savunma Sanayi’nde çok önemli mesafeler kat ettik. ASELSAN, TUSAŞ, HAVELSAN, ROKETSAN gibi pek çok firmamız dünya savunma sanayiinde ilk 100’de yer alan firmalarımız. Bunlar gurur verici rakamlar. Yerlilik oranında yüzde 75’lere gelmiş olmamız ve dışa bağımlılığı azaltıyor olmamız çok önemli. Yerlilik oranımızı ilaç sanayiinde de arttırmamız gerekiyor. Aşı ve diğer alanlar da yapılan çalışmalar çok önemli. Özelikle solunum cihazında attığımız adımlar çok anlamlı. Çok kısa bir sürede 5 yerli firmanın ortaya koyduğu başarı Türk insanının, Türk mühendislerinin gerekli imkânlar verildiğinde neleri başarabileceklerinin göstergesi” diyerek sözlerini noktaladı.

“Sağlıktan sonra gıda ve tarımın geldiğini gördük”

Milletvekili Refik Özen’e katılımları için teşekkür eden Berat Tunakan, konuşmasında yerli ve millilik vurgusunun yanında tarım ve gıdanın önemine de değindi. Başkan Tunakan, “Hem bu dönemde, hem de salgın sonrası işlerin açılacağı dönemlerde özellikle yerli malı kullanılması konusunda daha dikkatli olmalıyız. Bilhassa ihalelerde ithal ürünler kullanılması gibi maddeler gündeme gelebiliyor. Bu ihale şartnamelerine en azından ithal ya da yerli olarak yazılırsa, ülkemizdeki üreticilerimizi de desteklemiş oluruz” dedi.

Tarım ve gıdanın önemini bu süreçte daha iyi anladıklarını ifade eden Başkan Tunakan, “Tarımla ilgili konuları sık sık gündeme getiriyoruz. Tarım ve gıda sektöründe acil adımların atılması gerekiyor. Özellikle bu süreçte sağlığın yanında gıda ve tarımın ne kadar önemli olduğunu gördük. Bu anlamda tedbirli olmamız gerekiyor” dedi.

AK Parti Bursa Milletvekili Refik Özen online toplantıda, BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Üyelerinin sorularını da cevapladı.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2020, 13:49
YORUM EKLE

banner70