Ar-Ge’ye ‘pazar’ köprüsü

Endüstriye fayda sunacak projeler, Kocaeli Teknopark’ın düzenlediği Ar-Ge ve proje pazarında görücüye çıktı. Sanayiciyi, akademisyenle ve araştırmacılarla buluşturan pazarda, proje sahiplerine potansiyel yatırımcılarına ve OSB’lere sunum yapma fırsatı sunuldu.

Ar-Ge’ye ‘pazar’ köprüsü

Sanayi kenti Kocaeli’nin katma değer sahasındaki temsilini güçlendiren Kocaeli Teknopark (KOÜ Teknopark), Ar-Ge ve inovasyon bilincini yerleştirmek, üniversite-sanayi iş birliğini daha sağlam temellere oturtmak ve yeni Ar-Ge ortaklıkları başlatmak için Sanayi Bakanlığı Kocaeli İl Müdürlüğü, Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Üniversitesi, Kocaeli Ticaret Odası ve KOÜ TTO ile el ele verdi. 4’üncüsü düzenlenen Uluslararası Ar-Ge ve Proje Pazarı’nda araştırmacılar, firma temsilcileri, sanayiciler ve akademisyenler ortak platformda yüz yüze görüşmeler gerçekleştirdi. 3 + 1 kategoride yarışmacıların ödüllendirildiği etkinliğe Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ve İl Müdürü İlhan Aydın’ın yanı sıra endüstri ve akademi camiası protokolü iştirak etti.

13’Ü ENDÜSTRİ CAMİASINDAN

59 projenin katıldığı pazarda 44 proje sunum yapmaya uygun görüldü. Projenin 13’ü sanayi kuruluşlarından, Ar-Ge merkezlerinden ve teknoparklardan gelirken, 5’i uluslararası katılımcılardan alındı. 12’si akademik personellerden gelen projelerin 29’u ise öğrencilerin elinden çıktı. Değerlendirilerek sergilenmesi uygun görülen projeler SANTEK 2018 Sanayi ve Teknoloji Fuarı’nda 120 metrekarelik alanda sergilendi ve bu süre içerisinde 18 ikili işbirliği görüşmesi gerçekleşti. Projeler; özgünlük, Ar-Ge-inovasyon, katma değer, uygulanabilirlik ve ticarileşebilirlik perspektiflerinden değerlendirildi.

YATIRIMCIYA SUNUM, KULUÇKAYA KABUL

Toplum yararına öğrenci projeleri de pazarda ödüllendirildi. Kendi Elektriğini Üreten Atık Su Geri Dönüşüm Sistemi ile Emre Şengül, Takı Kurdelesi ile Furkan Serdaroğlu, Bakır Acoustics – Aleda ile Furkan Bakır’ın başarıları taçlandı. Ödül alan ve ilk 5 sırayı paylaşan projeler Kocaeli Sanayi Odası, Kocaeli Ticaret Odası ve KOÜ Teknopark ile ikili görüşmeler yaptı. Bunların yanı sıra şampiyonlara, OSB yönetim kurullarına ve yatırımcılara sunum yapma fırsatı sunularak, KOÜ Teknopark Ön Kuluçkaya ücretsiz 6 ay kabul edilmeleri ve mentor desteği almaları sağlandı.

Sanayici ve Serbest Katılım Projeleri:

1 – “CNC Makinelerinde Takımların Kullanım Ömrü Optimizasyonu” (V. K. Palabıyık, Ö. Öztürk, N. Karayel, B. Erol)

2 – “Sebze, Meyve ve Çiçek Yetiştiriciliğinde Kullanılmak Üzere Üretim Verimliliğini Arttırmaya Yönelik Gün Benzetimi Özellikli Mobil Cihazlar ile Kontrol Edilebilir Geniş Spektrumlu LED’li Aydınlatma Armatürü Projesi” (İlker Çetiner, Erkan Kocakaya)

3 – “Akıllı Biyonik Kuş” (Ali Küçüker, Tahacan Ayar, Emre Gürbüz, Adnan Derdiyok)

Akademisyen Projeleri:

1 – “Aksiyel Lamine Relüktans Ve Mıknatıs Rotorlu Hibrit Makinanın Tasarımı ve Uygulaması (Esra Kandemir Beşer, Sabri Çamur, Birol Arifoğlu, Ersoy Beşer)

2 – “Akıllı Telefonlar İle İleri Sürüş Destek Sistemleri” (Ayhan Küçükmanisa, Gökhan Tarım, Oğuzhan Urhan)

3 – “Trafik Video Görüntüleri Üzerinde Farklı Parametrelere Göre Araç Arama ve Tanıma Sistemi” (S. Eken, S. Kul, A. Sayar, Y. Becerikli)

Öğrenci Projeleri:

1 – “Planperest” (Kuzeyhan Kalkay)

2 – “Eğik Eksenli Güneş Takip Platformu” (İlkay Kunduz)

3 – “Çoklu Mikrofonlar ile Ses Kaynağı Yön Tespiti” (Uğur Koyun)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner57