Afrika'ya ihracatın kapısı Malta

Malta, Türk firmalar ve yatırımcılar için Afrika ve Avrupa'ya açılan bir kapı.

Afrika'ya ihracatın kapısı Malta

Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Malta, AB üyeliğinin verdiği avantajlarla Türk iş dünyası için pek çok fırsatı bünyesinde barındırıyor.

DEİK Türkiye-Malta İş Konseyi Başkanı Halis Ali Çakmak, “Malta, Türk yatırımcılar ve girişimciler tarafından her zaman izlenmeli. Türkiye’nin iddialı olduğu pek çok sektör için fırsatları bünyesinde barındırıyor. Ayrıca, gümrük duvarlarının indirilmesi ve Türk firmalarının Kuzey Afrika’ya açılabilmeleri için Malta’nın tam zamanı” dedi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde 2007 yılından beri faaliyetlerini sürdüren Türkiye-Malta İş Konseyi, iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi için çalışmalarına hız verdi. Ticaret ve sanayi iş birliğini ve ortak yatırım fırsatlarını artırmak amacıyla çalışmalar yapan konsey, bir önceki yıla göre 2017 yılında yüzde 127 oranında artan ikili ticaret hacmini daha da yukarıya taşımak istiyor. “Her iki ülke iş insanlarının birbirleriyle iş birliği ve ticaret yaptıkları sürece, bağlarımız daha da güçleniyor” diyen Türkiye-Malta İş Konseyi Başkanı Halis Ali Çakmak, Malta’nın turizm, bankacılık, liman yönetimi, start-up, inşaat, sağlık ve eğitim sektörleri başta olmak üzere büyük fırsatlar sunduğunu belirtti.

Halis Ali Çakmak, tarih boyunca deniz korsanlarının dinlenmek için uğradığı Malta’nın bugün, stratejik bir öneme sahip olduğunu söyledi. Günümüzde, Türk ve Malta iş insanlarının birbirlerini daha iyi tanımaları gerektiği ve karşılıklı ticaretin geliştirilmesi için en doğru zamana geldiklerini ifade eden Halis Ali Çakmak şöyle devam etti:

“Yeni ortaklıklar kurmak için ilk adımı atma şansına sahibiz şu anda. Ekonomilerimiz birlikte büyüyecek ve gelecek nesiller için birlikte iş fırsatları oluşturacaktır. Türkiye ile Malta arasındaki diplomatik ilişkilerimiz bile, iş amaçlı yüksek profilli ziyaretler ile yeni bir seviyeye ulaştı. Türkiye, Malta'nın Avrupa Birliği Konseyi Başkanlığı döneminde, 2017 yılının ilk yarısında Gümrük Birliği'nin uluslararası göç, koruyucu ticaret politikaları ve modernizasyonu konusunda Malta ile çalışmış ve iş birliği yapmıştır. Türkiye-AB arasında Gümrük Birliği'ni yükseltme müzakerelerini sürdürmek, 20 yılı aşkın süredir her iki taraf için de büyük önem taşımaktadır.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner49