7-17 Mayıs’ta 9 günlük tam kapanma

Bayram ziyaretleri ve dolaşımında virüsün yayılmasını engellemek için 7 Mayıs Cuma akşamından bayram bitimi olan 17 Mayıs Pazartesi sabahına kadar tam kapanma hükümetin gündeminde.

7-17 Mayıs’ta 9 günlük tam kapanma

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz’ın konu ile ilgili yazısı şöyle:

Pandemi sürecinde… Günlük tabloyu her akşam Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca açıklıyor. Açıklarken de, günlük uyarılarını paylaşıyor.

Görüne o ki…

Pandemide her dalga bir öncekinden daha tehlikeli ve büyük olarak yaşanıyor. Yaşadığımız üçüncü dalganın nerede pik yapacağını günlük kaç vakaya ulaşılacağını merak ettiğimiz günlerde umudumuz ramazan ayıydı.

Çünkü…

Ramazanın manevi ortamında, günlük yaşamın yavaşlamasıyla virüsün yayılma hızının kesileceği beklentisi vardı.

Ne var ki…

Kısıtlamalara karşın kalabalık iftar sofraları sürdü, İngiliz mutantı virüs de bu iftar sofralarının baş konuğu oldu.

O nedenle…

Sağlık Bakanı Koca’nın cumartesi akşamı “vakalar düşüyor” değerlendirmesi bir anda umutlarımızı yeşertti. Bu tablonun içinde Bursa şöyle yer alıyor:

2 gün 2 bine inilse de, haftaya 2 bin 500 günlük vaka sayısıyla başlayan Bursa’da son 3 günde günlük vaka sayısı 2 binin altına indi.

Uzmanlar bu grafiği, “Bursa üçüncü dalganın pik noktasını günlük 2 bin 500 vakada gördü” şeklinde yorumluyorlar. Bunun beklenen bir dönüş olduğunu da özellikle vurguluyorlar.

Korkuları ise şu:

“Geleneksel kalabalık iftar sofraları önlenemediği için vaka sayısı yüksek seyretti. Bayram ziyaretleri önlenemezse vakalar yeniden artar mı?”

Bu kaygıyı dinleyince, tam kapanma beklentilerini de göz önüne alarak Ankara’daki dostları arayıp sorduk.

Şunu söylediler:

“Bayram ziyaretleri ve dolaşımında virüsün yayılmasını engellemek için 7 Mayıs Cuma akşamından bayram bitimi olan 17 Mayıs Pazartesi sabahına kadar tam kapanma hükümetin gündeminde.”

Şuna da dikkat çektiler:

“Hükümet fabrikalarda üretimin durmaması için tam kapanmaya bugüne kadar sıcak bakmadı, ama bayramda fabrikalar çalışmadığı için dolaşımı engellemenin tek yolu bu.”

Kısacası…

Vakalar düşüşe geçmiş olsa da, 9 günlük tam kapanmaya hazır olun. Ankara’da hava bu.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2021, 13:24
YORUM EKLE

banner70