25 yıl evli kaldıysanız emekli olabilirsiniz!

25 yıl evli kalan ev hanımlarına emeklilik için son dakika açıklaması geldi. Ev hanımlarına emeklilik hakkı verilmesi için kanun teklifi hazırlandı ve TBMM 'ye sunuldu. İşte o teklif.

25 yıl evli kaldıysanız emekli olabilirsiniz!

"Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi" TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu 'na sunuldu. 2 / 2492 esas numaralı kanun teklifi 30 Aralık 2019 günü komisyona geldi ve 6 Ocak 2020 günü yayımlandı.

Önceki gün yayımlanan kanun teklifinin detayları ev hanımlarını heyecanlandırdı.

EN AZ 25 YIL EVLİ KALAN

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından hazırlanan ve TBMM Başkanlığı 'nda kabul edilip Plan ve Bütçe Komsiyonu ile diğer komisyonlara 6 Ocak 2020 günü sevk edildi. Kanun teklifinin özeti şu şekilde;

"Teklif ile; evliliklerinde en az 25 yılını tamamlayan ve 50 yaşını doldurup hiçbir şekilde aylık ve gelir almaya hak kazanmamış sigortalı olmayan kadınların sigortalılık yönünden belli süreler için borçlanarak yaşlılık aylığı almaya hak kazanmaları amaçlanmaktadır."

3 KOMİSYONDA GÖRÜŞÜLECEK

Söz konusu kanun teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu 'nda görüşülecek. 3 Komisyonda yapılacak görüşmeler sonrası teklif komisyonda oylanacak.

YORUM EKLE

banner69

banner70

banner73