24.İklim Konferansı sonuçlandı

Polonya’da düzenlenen Birleşmiş Milletler 24. İklim Konferansı’nda, 196 ülke ve Avrupa Birliği, 2015’de imzalanan Paris İklim Anlaşması’nın ana unsurlarının hayata geçirilmesi hususunda anlaştı. Metin 2020 yılından itibaren yürürlüğe girecek.

24.İklim Konferansı sonuçlandı

Karbon pazarları üzerinde son dakikada çıkan anlaşmasızlıklar yüzünden iki hafta süren zirve başarısızlıkla sonuçlanacakken, uzatılan zirvede taraflar arasında sonunda anlaşma sağlandı.

Temsilciler, yeni kuralların ülkelerin karbon salımını azaltma vaatlerini tutmasını sağlayacağına inanıyor.

Katoviçe uzlaşması, Paris'te belirlenen küresel sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutma amaçlarını gerçekleştirmeyi öngörüyor.

Dünyanın dört bir yanından devlet ve hükümet başkanlarının yanı sıra 100'e yakın çevre ve dışişleri bakanının katıldığı COP24 kapsamında üzerinde uzlaşı sağlanan mutabakat sayesinde, Katoviçe’nin, Kyoto ve Paris’in ardından sürdürülebilir küresel iklim politikasına giden yolda önemli bir kilometre taşı olacağı ifade edilen açıklamada, "Katoviçe kuralları, iklimin korunmasının güçlendirilmesi için alınacak önlemlere ilişkin farklı paydaşlara takip edeceği bir yol sunuyor" değerlendirmesinde bulunuldu.

'Kendimizle gurur duymalıyız'

Kapanış konuşmasını yapan Polonya Çevre Bakan Yardımcısı Michal Kurtyka, "Bu mutabakat üzerinde yaklaşık 3 yıldır çalışıyoruz. 200’e yakın paydaşın konuya yönelik yaklaşımını göz önünde bulundurarak, çok yönlü ve teknik bir anlaşmanın sağlanması hiç kolay bir şey değildir. Bu koşullar altında ileriye dönük atılan her adım çok büyük bir başarıdır. Bunun için hepinize teşekkür ediyorum. Kendimizle gurur duymalıyız." görüşünü paylaştı.İklim değişikliği sorununa ilişkin yalnız metinler üretmek ya da ülkelerin ulusal çıkarlarını gözetmenin dışında bir tutum sergilenmesi gerektiğini belirten Kurtyka, insanlık ve yerkürenin geleceğine ilişkin sorumluluk bilincinde hareket edilmesinin önemine işaret etti.

Geçtiğimiz Pazar günü Polonya’nın Katowice kentinde başlayan 24. Taraflar Konferansı (COP24), iki hafta süren yoğun iklim müzakereleri için binlerce müzakereciyi bir araya getirdi. Gine 406 delege ile zirveye en çok temsilci yollayan ülke olurken Türkiye ise 81 delege ile tüm ülkeler arasında 29. sırada yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2018, 14:01
YORUM EKLE

banner65

banner57