‘2023 hedefine ulaşmamız için sanayide teknolojik dönüşüm şart’

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü M.Latif Deniz, Türkiye’nin ilk 10 ekonomi arasına girmesi için geleneksel üretim yapısını değiştirmesi gerektiğini ve bunun için de sanayide teknolojik dönüşümün şart olduğunu söyledi.

‘2023 hedefine ulaşmamız için  sanayide teknolojik dönüşüm şart’

Türkiye’nin yüksek katma değerli teknolojik üretim yolunda önemli bir atılım içerisinde olduğunu hükümetin de başta Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmak üzere tüm birimleriyle önemli çalışmalar yürüttüğünü belirten İl Müdürü Deniz, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü olarak mesailerinin önemli bölümünü teknolojik dönüşüme ayırdıklarını belirtti.

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü olarak çalışmaları hakkında ekonomigazetesi.com’a konuşan İl Müdürü Deniz, şunları söyledi;

KÜSİ ÇALIŞMALARI İLE SANAYİCİYE BİREBİR HİZMET

“Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Strateji Eylem Planı çevresinde sanayicilerimize yönelik Ar-Ge ve tasarım merkezleri kurma, KOSGEB, TÜBİTAK destekleri, proje yazma konusunda çok ciddi bilgilendirme çalışmalarımız var. Kamu-Üniversite ve Sanayi İşbirliği (KÜSİ) Strateji ve Eylem Planı çerçevesinde oluşturulan Kurul olarak ilimizdeki 2 üniversitenin İl Temsilcisi hocalarıyla birlikte her hafta firma ziyaretleri yapıyoruz. Ayda en az 20 firmayı ziyaret ediyoruz. Firmalara birebir bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz. Gittiğimiz firmanın sektör yapısına göre ilgili bölümden öğretim görevlileri de çalışmalara katılıyor. Ziyaret ettiğimiz firma makine ise makine bölümünden, tekstil ise tekstil, gıda ise gıda bölümünden öğretim görevlileri bu ziyaretlerde yer alıyor. Amacımız özel sektör, kamu ve üniversite arasında işbirliği ve bilgi paylaşımı sağlamak. Böylece yeni projeler ortaya çıkartılıyor. Hatta yüksek teknolojili üretim, katma değeri yüksek ürünler üretilmesine zemin hazırlanıyor.”

FİRMALARA DEVLET TEŞVİKLERİ HAKKINDA BİLGİ VERİLİYOR

“Firma ziyaretlerimizin bir başka önemi de devlet teşvikleri hakkında birebir bilgilendirme yapıyor olmamız. Yüksek teknolojili üretimi geliştirme, KOSGEB, TÜBİTAK desteklerinden faydalanma adına firmaları yönlendiriyoruz. Bu çalışmalar ile ilimizdeki AR-GE Merkezi sayısını 23’ten 104’e yükselttik. 18 adet tasarım merkezi ile bugün AR-GE ve Tasarım Merkezleri sayımız 122 olmuştur. Ülkemiz geneli toplam AR-GE ve Tasarım Merkezi sayımız 1301’dir. Bursa 122 AR-GE ve Tasarım Merkezi sayısı ülkemizdeki Ar-GE ve Tasarım Merkezlerinin yüzde 10’una sahiptir. Aynı zamanda 493 AR-GE ve Tasarım Merkezi’ne sahip İstanbul’dan sonra 2. sırada yer almaktadır.”

HEDEFİMİZİ MOBİLYA SEKTÖRÜNDE TASARIM MERKEZİ SAYISINI ARTIRMAK

“Tüm bu çalışmalara rağmen Tasarım Merkezleri sektörel dağılımında mobilyada Tasarım Merkezi sayışımızı henüz istediğimiz seviyelerde değil. İnegöl’de mobilyacılarla çok toplantı yaptık yapmaya da devam ediyoruz. Ar-Ge ve tasarım merkezlerine çok ciddi devlet destekleri ve teşvikleri var. Mobilya sektörü temsilcilerine yapılacak çalışmalarla bu sayıyı artırmayı hedefliyoruz. Sektörün katma değeri yüksek üretim yapmasını amaçlıyoruz. Ar-Ge ve tasarım belgesi alan firmanın personel giderleri başta olmak üzere her türlü harcaması vergisel indirime tabi. Bu oran yüzde 90’ları buluyor.”

GELENEKSEL ÜRETİM YAPISI DEĞİŞMELİ

“2023 hedefine ulaşmamız için geleneksel üretim yapısını değiştirmemiz lazım. İlk 10 ekonomi arasına girmek için sanayide teknolojik dönüşüm yapmamız lazım. Biz bakanlık olarak 2013 yılından bu yana çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Artık özel sektörle iş yapmak isteyen üniversite hocalarını destekliyoruz ciddi destek veriyoruz. Üniversitedeki bilgiyi sanayi ile bir araya getirip yüksek teknolojili üretim yapısına dönüştürmek en büyük hedefimiz. “

BTSO ÖNEMLİ PAYDAŞIMIZ

“BTSO çok önemli paydaşımız. İbrahim Burkay ile birlikte BTSO ’nun vizyonu çok gelişti. Bu vizyon Türkiye’ye de yön veriyor. Bütün konseylerde beraber çalışıyoruz. En fazla OSB’ye sahip il olan Bursa’da 3’ü ıslah olmak üzere tüzel kişilik kazanmış 18 OSB bulunuyor. Orhaneli ’de maden ihtisas, Orhangazi’de gıda ihtisas OSB kurulması çalışmaları da devam ediyor. OSB’lere yönelik ücretsiz arsa tahsisi ile ilgili çalışmalar sürüyor. “

TEKNOSAB, DÜNYANIN ÜRETİM ÜSSÜ OLACAK

TEKNOSAB ’da saha düzenlemesi bitmek üzere. Plan ve parsel çalışmaları devam ediyor. TEKNOSAB çok ciddi bir yatırım. Bursa’nın sanayi kenti olmasındaki en önemli etken ilk OSB’nin Bursa’da kurulması. Şimdi TEKNOSAB da aynı vizyonla bir 50 yıl sonra Bursa’nın değil Türkiye’nin üretim üssü olacak. Hedef yüksek teknolojili firmaları Bursa’ya getirmek. Çok ciddi talep var. Sistem de çok güzel işliyor. Alternatif inşaat projeleri var. Her üretim için ayrı projeler hazırlanıyor. Yatırımcı parasını toprağa ve binaya vermeyecek. Sanayiciye üretim binası hazır verilecek ve uzun vadede geri ödemesi istenecek. Böylece sanayici elindeki sermayesini arsa ve binaya değil üretime yöneltmiş olacak. İşletme sermayesi toprağa yatırılmayacak. Bu, bir sanayici için önemli bir destektir.”

YETİŞMİŞ ARA ELEMAN BÜYÜK SORUN

Tüm bu güzel çalışmalar yanında Bursa sanayinin bugüne kadar gizli kalmış bir sorunu da hükümetimizin yıl içinde almış olduğu bir karar ile giderilme aşamasına gelmiştir. Bu sorun sanayide çalışacak nitelikli iş gücüdür. Yani Yetişmiş Ara Eleman konusu. Yetişmiş ara eleman büyük sorun. Bakanlığımızın bu yıl başlattığı 300 OSB’de 300 Teknik Kolej Projesi var. Bu projeye göre her OSB’de en az bir adet Meslek Lisesi veya Üniversite kurulması amaçlanmaktadır. Bu konuda Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında gerekli protokol imzalanmıştır. Herhangi bir OSB meslek lisesi kurmak istediği zaman bakanlığımız o binanın altyapı ve üstyapı desteği veriyor. Milli Eğitim Bakanlığı da öğrenci başına destek veriyor. Bugün için ilimizde biri Kestel OSB diğeri de Hasanağa OSB olmak üzere iki organize sanayi bölgemizde Teknik Kolej için arsa tahsisi ve bina yapımı tamamlanmış ve söz konusu Teknik Kolejler hayata geçirilme aşamasına gelmiştir.”

YORUM EKLE

banner70

banner69