Geçti cuma pazarı

Geldi, geliyor derken muhteşem, şahane, çılgın ve de büyülü cumayı geride bıraktık. Hızlı bir flashback ile neler olmuş hatırlayalım. Dünya genelinde gece yarısında dükkanlar önünde sıraya girenler, kapılar açıldıktan sonra birbirini ezenler, saç saça baş başa kavgaya tutuşanlar ve hatta birbirini öldürenler. Sebep? İndirimli bir ürün satın almak. Kapitalizme suç atmak kolay ama fırsat verildiğinde en eğitimlisinden en medenisine insanların nasıl vahşileşebildiğini gözler önüne seren bir utanç günü adeta. Hele de insan öldürmek ne demek? Oysaki aynı kampanyalar mağazaların sitelerinde de mevcutken bu kaosa gerek var mı? Trafik desen ona keza. Cuma günü neredeyse tüm gün trafik pek çok şehirde felç olmuştu.

Kimi markalar hafta başından başladı, kimi cumadan pazara kadar sürdürdü kampanyalarını. Ben de 24 Kasım Cumartesi günü uğradım bir AVM’ye. Personel bezgin, yorulmuş. Raflarda göze çarpan boşluklar oluşmuş. Belli ki cuma günü ciddi bir talana uğramışlar. Peki gerçekten süper indirimler var mıydı?

Sorunun cevabı kimi dükkanlar ve bazı ürünlerde evet, bazı dükkanlarda ise hayır. Kurnazlıktan huyundan vazgeçemeyen bir kısım sözde büyük ama özde küçük esnaf, etiketleri önce şişirdikten sonra kocaman indirimler yapmışlar. Halkın zekasıyla dalga geçenler yarın konkordato ilan ettiklerinde kafalarını duvarlara vurmasınlar.

Bir de dikkatimi çeken bir konuyu paylaşmak istiyorum. Son yıllarda alışveriş yaptığınızda kasiyerler satış fişinizi hazırlarken hemen cep numaranızı soruyorlar. Pek çok kişi de sanki mecburmuş gibi, nedeni bile sormadan hemen söyleyiveriyor. Açık söyleyeyim ben vermiyorum. Numaramı vermiyorum dediğimde de kasiyerin suratında sanki bende bir tuhaflık varmış bakışı beliriveriyor. Neden istiyorsunuz dediğimde genel olarak aldığım iki cevap var. Ya kampanya ve indirimlerimizden sizi haberdar etmek için ya da bir sorun olursa size ulaşabilelim diye yanıt veriyorlar. Ben söyleyeyim de ne yapıp yapmayacağınız size kalmış. Numaranızı vermek zorunda değilsiniz.

Evet, muhteşem cuma geride kaldı sırada yılbaşı var. Herkese hayırlı işler, muhteşem alışverişler ama başkalarını kandırmadan, kendimizi kaybetmeden.

YORUM EKLE