Latif Deniz’den sanayicilere uyarı

Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Latif Deniz, sanayi işletmelerinin sanayi siciline kayıt edilmesi ve sanayi sicil belgesi alması zorunluluğu kapsamında sanayi kuruluşu yönetici ve mali müşavirlere yükümlülüklerini yerine getirmeleri çağrısında bulundu. İl Müdürü Deniz, bildirimlerin 30 Nisan 2019 tarihine kadar yapılması gerektiğini aksi halde işletmelerin cezai işleme tabi tutulacağını söyledi.

Latif Deniz’den sanayicilere uyarı

Konuya ilişkin yaptığı açıklamada hiçbir işletmenin cezalı duruma düşmesini istemediklerini bu nedenle yükümlülüklerin yerine getirilmesi gerektiğini ifade eden Deniz şunları söyledi;

“Bilindiği üzere 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununun 2 nci maddesi gereği sanayi işletmelerinin sanayi siciline kayıt edilmesi ve sanayi sicil belgesi almaları bir zorunluluktur.

Yine aynı Kanunun 5 nci maddesi hükmü uyarınca da bu işletmeler senelik faaliyetlerini içeren Yıllık İşletme Cetvellerini, takvim senesi sonundan itibaren dört ay içinde Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğüne vermekle yükümlüdürler.

Bu çerçevede sanayi siciline kayıt olan işletmelerin 2018 yılına ait Yıllık İşletme Cetvellerini Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yayımlanan SGM 2014/11 nolu tebliğin 11 nci maddesi uyarınca e-Devlet kapısı veya Bakanlık web sayfası Sanayi Sicil Bilgi Sistemi üzerinden elektronik ortamda vermeleri gerekmektedir.

Söz konusu zorunluluğu yerine getirmeyenlere aynı kanunun ilgili maddeleri uyarınca 2019 yılı için belirlenen idari para cezası uygulanacağından, ilgililerin cezai müeyyideye maruz kalmamaları açısından Yıllık İşletme Cetvellerini 30 Nisan 2019 tarihine kadar vermeleri önem arz etmektedir”

YORUM EKLE

banner70