Vatandaşlar kapıda kuyruk oldu

Tarihi konut kampanyasına yoğun talep geldi. Zaman zaman kuyrukların oluştuğu satış ofislerine vatandaş sosyal mesafe kuralları çerçevesinde sırayla alındı. En fazla ilgi 2+1’lere geldi.

Vatandaşlar kapıda kuyruk oldu

Dün duyurulan Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'nın (GYO), "Hayallerini erleteme Türkiye" sloganıyla başlattığı tarihi kampanya vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Corona virüsün etkisiyle ev sahibi olma hayallerini erteleyen vatandaş, soluğu kampanyalı konut projelerinin satış ofislerinde aldı. Toplam 26 projede yaklaşık 10 bin konutu kampanya kapsamında satışa sunan yüklenici firmaların temsilcileri, konut alıcısının satış ofislerine akın ettiğini belirtti.

SOSYAL MESAFEYE UYULDU

En fazla talebin 2+1 dairelere geldiği satış ofislerinde yoğunluk oluşmaması adına birçok önlem alındı. Maskesiz girilemeyen satış ofislerine vatandaş sosyal mesafe kuralları gereği tek tek alındı. Ofislerde kuyrukların oluştuğunu belirten firma temsilcileri, "Kampanyanın duyurulmasının hemen ardından boş olan satış ofislerimiz bir anda doldu. Telefonlarımız kilitlenmiş durumda. Kampanyadan önce günde 150 kişiye bilgi veren danışmanlarımız dün 500 kişiyle diyalog kurdu. Ülkenin geleceğine güvenen tüketicinin ilgisi böyle devam ederse kampanya bitiminde stok dairelerimiz tükenir" diye konuştu.3

2 AYLIK SÜREÇ BAŞLADI

Kamu bankalarının konut kredisinde faizi 15 yılda 12 ay ödemesiz yüzde 0.64'e indirmesinin ardından bir hamle de Türkiye'nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı Emlak Konut GYO'dan geldi. Hayata geçirdiği kampanyalarla sektörün öncüsü olan şirket, bugünden itibaren yaklaşık 2 ay sürecek "Hayallerini erteleme Türkiye" isimli kampanyaya başladı. Vatandaş, Emlak Konut yüklenicilerinin projelerinden bugün konut aldığında ödemeye 24 ay sonra başlayacak. Şirket, bünyesindeki 13'ü tamamlanmış, 13'ü de inşa aşamasında olan toplam 26 projeyi dev kampanyaya dahil etti. Faiz indirimiyle birlikte hareketlenen konut sektörüne can suyu olacak kampanyada vatandaş alacağı konut fiyatının yüzde 80'i için kredi kullanacak.

% 10 İNDİRİM, % 5 PEŞİN

Kalan yüzde 20'lik ödeme için ise yüzde 5 peşinat verilecek. Geri kalan yüzde 15'lik kısım da üçüncü yılda ödemeye başlanacak. Faiz oranı ise 10 yıl vadede yüzde 0.79 olarak uygulanacak. Kampanya kapsamında yüzde 10 da indirim uygulanacak. Bugüne kadar birçok kampanya başlatarak elini taşın altına koyan Emlak Konut'un bugün başlattığı hamleyle birlikte, vatandaşın ödeme güçlüğü çekmeden ev sahibi olması, durgunlaşan konut satışlarının canlanması ve diğer konut firmalarının da bu kampanyaya katılarak sektörü hareketlendirmesi bekleniyor.

10 BİN KONUT SATILACAK

Kampanyaya dahil olan 26 konut projesinde yaklaşık 10 bin konut bulunuyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Denizli, Niğde'de bulunan konutların fiyatları 400 bin liradan başlıyor. Örnek ödeme planına göre 400 bin liralık konut yüzde 10 indirimle 360 bin liraya gelecek. 360 bin liralık konut için yüzde 0.79 faizle 10 yıl vadede aylık ödeme 4 bin 654 lira olacak ve vatandaş 24 ay sonra ödemeye başlayacak. Kampanya dahilinde yüzde 5 peşinat ödemesi ise 18 bin lira olacak. Geriye kalan yüzde 15'lik ödeme olan 54 bin lira ise 24 aylık dönem sonunda ödenecek.

GURBETÇİLER DE BAŞVURABİLİYOR

Türkiye'den gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen gurbetçiler için de kampanya geçerli. Kredi kullanabilen ve birikimi olan gurbetçi vatandaşlar da kampanyaya katılıp ev sahibi olabiliyor.

YORUM EKLE

banner70