Özel okullarda öğle yemeği lüks lokantalarla yarışıyor

Özel okullarda öğle yemeği lüks lokantalarla yarışıyor

Son yıllarda fiyatları artan özel okullarda yemek ücretleri de velileri isyan ettirdi. İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirlerde bazı özel okulların yemek fiyatları günlük 26 lirayı buldu. Yemek Sanayicileri Dernekleri Federasyonu (YESİDEF) Başkanı Sedat Zincirkıran, “Kahvaltı hariç özel okullarda günlük yemeğin fiyatı 8 lira olmalı. Eğer kahvaltıyı da dahil edeceksek bu rakam en çok 12 lira olur” dedi. Ancak özel okullarda okuyan öğrencilerin daha kaliteli yemek istediğini belirten Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Eş Başkanı Cem Gülan, “Okullar velilerin isteklerine göre tercihli ve çok farklı yemek seçenekleri sunabiliyor. Böyle olunca da fiyatlar yükseliyor” dedi.

Çocuklar o yemeği yemez  

Özel okulların yemek fiyatlarını belirlerken çeşit ve kalitenin öne çıktığını belirten Cem Gülan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Sektör temsilcileri okullardaki kriterleri göz önüne almadan fiyat verebiliyor. Ancak özel okullardaki çocuklara o kalitede yemek yedirmek mümkün değil. Özel okulda öğrenim gören çocuğa belli bir kalitede yemek, salata, meyve ve tatlı vermek gerekiyor. Kahvalıyı da aynı şartlarda sunmalısınız. Neticede ben ölçü olarak bir rakam veremem. Velilerde hizmetin bedelinin karşılığını sorguluyorlardır. Eğer kalite olmasa veliler bu ücreti vermezler.

Eti Afyon'dan getiriyor

Kendi okullarında verdiği yemeğin özel olduğunu belirten Cem Gülan, “Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre özel okul fiyatları 16 bin 300 lira. Ancak İstanbul’da 35 bin liranın üzerinde de okul var. Veliler bu parayı ya markaya ya da hizmete veriyor. Dolayısıyla bunun bir ölçütü yoktur. Benim kendi okullarımda yemek fiyatı 16 lira. Ancak ben eti Afyon’dan ve Tekirdağ’dan getiriyorum. Sebzeyi özel alıyoruz. Bu da fiyatları önemli ölçüde etkiliyor” dedi.

2 liralık artış var

Özel okullarda yemek fiyatlarının ortalama 8 lira olması gerektiğinin altını çizen Sedat Zincirkıran, şunları anlattı: “Bu rakam geçtiğimiz yıl 6 liraydı. Gıda fiyatları önemli ölçüde yükseldi. Bunun başında da et geliyor. Böyle olunca zam da kaçınılmaz oluyor. Ancak yinede bu rakam ortalama 8 lira olmalı. Bir öğrencinin 180 gün okula gittiğini düşünürsek ortaya 1500 liraya yakın bir fiyat çıkıyor.”

Bazıları ayrı ücret almıyor

Özel okullarda yemek fiyatları liselerde sadece öğle yemeğini kapsıyor. Ancak alt sınıflarda öğrenci yemeklerine sabah kahvaltısı da dahil olabiliyor. Özel okullarda yemek fiyatları ise 1500 lira ile 4 bin 644 lira arasında değişiyor. Bazı okullar ise velilerden ayrıca yemek ücreti talep etmiyor, eğitim ücretinin içine dahil ediyor. İstanbul başta olmak üzere büyükşehirlerdeki bazı özel okullar ise bu yıl okul ücreti dışıdaki kalemleri topluca talep ediyor. Bu ücretin içerisinde ise yemek, kitap, eğitim materyalleri, eğitsel etkinlikler ve şehir içi geziler dahil ediliyor.(Hürriyet)

Dakika dakika neler oluyor? Öğrenmek için hemen tıklayın.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2015, 14:40
YORUM EKLE

banner65

banner57