Mesleki eğitimde lider Karadeniz

Sanayiye nitelikli iş gücü sağlayan mesleki ve teknik liselerin en başarılı olduğu bölgenin Karadeniz, sektörle iş birliğinde ise Marmara’nın öne çıktığı gözlendi.

Mesleki eğitimde lider Karadeniz

Milli Eğitim Bakanlığı, sanayicinin sürekli dile getirdiği “nitelikli iş gücü temini” için eleman yetiştiren mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının analizini yaptı. Mesleki ve Teknik Ortaöğretimde Kurumsal Dış Değerlendirme Raporu yayınlayan Bakanlık, okulların zayıf alanları, iyileştirmeye ve geliştirmeye açık alanları ile bu alanlara ilişkin faaliyet önerilerini tespit etti. Buna göre, mesleki ve teknik liselerde öğrencilerin en başarılı olduğu bölgenin Karadeniz; sektörle iş birliğinde ise Marmara’nın lider olduğu bildirildi. 2017’de son kez uygulanan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda (YGS) her 10 meslek lisesinden 6’sı Türkiye ortalamasını yakalayamadı.

1 MİLYON 642 BİN ÖĞRENCİ

Mesleki eğitimin kalitesinin yükseltilmesi için hazırlanan raporda, 2017-2018 eğitim öğretim yılında 1 milyon 642 bin 635 öğrencinin mesleki ve teknik liselerde eğitim aldığı kaydedildi. Rapora göre, meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarının yüzde 70’i meslekî ve teknik Anadolu lisesi, yüzde 21’i çok programlı Anadolu lisesi ve 9’u meslekî eğitim merkezleri olarak belirlendi. Türkiye’deki 81 ilin 56’sında yer alan meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarının en az yüzde 80’inde son üç yılda bir proje başvurusu yapıldı. Ayrıca bu kurumların yüzde 40’ında son üç yılda ulusal, yüzde 40’ında uluslararası proje uygulandı.

STAJDA ARTVİN, ELAZIĞ, YALOVA FARKI

Öğrencilerinin beceri eğitimi ve stajı işletmelerde gerçekleşen okul oranları illere göre incelenirken, Artvin, Elazığ ve Yalova’da bulunan okulların bu açıdan en yüksek oranlara sahip olduğu görülrü. Ayrıca 81 ilin 65’inde bulunan meslekî ve teknik ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin beceri ve staj eğitimlerini işletmelerde yapma oranının, yüzde 89,5-100 aralığında olduğu bildirildi. Paydaşlarının desteği ile okullara kazandırılan donatım malzemeleri açısından en başarılı üç il Kocaeli, Eskişehir ve Tekirdağ oldu. İzmir, Adana, Ankara, Bursa ve İstanbul büyükşehirleri de diğer yüksek performans gösteren iller arasında yer aldı.

EN İYİ İŞBİRLİĞİ MARMARA’DA

Sektörle iş birliğinde Marmara en başarılı bölge oldu. Sektörel çeşitlilik açısından dezavantajlı olan Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu Bölgeleri ise en düşük performansa sahip.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner57