BUÜ Rektörü Kılavuz: Patent kültürünü tüm birimlerimize yayacağız

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, patent ve marka kültürünün Türkiye’de yeni yeni yerleşmeye başladığını belirterek; “Üniversite olarak buluş ve patent kavramlarını tüm birimlerimize yayacağız. Özellikle mühendislik ve temel bilimler alanındaki uygun akademik çalışmalarımızın çıktılarını mutlaka patent ile taçlandırmamız gerekiyor” dedi.

BUÜ Rektörü Kılavuz: Patent kültürünü tüm birimlerimize yayacağız

Uluslararası Patent Birliği (UPB) Başkanı Erdem Kaya ve Yönetim Kurulu Üyeleri, BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz’u ziyaret etti. Göreve atanmasından dolayı Rektör Kılavuz’u tebrik eden UPB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, Bursa Uludağ Üniversitesi’nin Ar-Ge, marka ve patent çalışmaları noktasında yeni dönemde önemli bir çıkış yakalayacağına inandığını kaydetti.

UPB’DEN İŞBİRLİĞİ TEKLİFİ

2017 yılında yürürlüğe giren 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’nda bir takım değişikliklerin yapıldığını ve bu değişikliklerin akademisyenlere iyi anlatılması gerektiğini ileten UPB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya; “Birlik olarak Türkiye’nin farklı üniversitelerinde yeni Sınai Mülkiyet Kanunu hakkında bilgilendirme eğitimleri gerçekleştirdik. Bursa Uludağ Üniversitesi’nde de bu eğitimleri verebiliriz. Akademisyenlerin son düzenlemeler hakkında detaylı bilgilere hakim olmaları için bu eğitimlerin şart olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca öğrencilerin de Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları konularında bilgilenmeleri ve bu alanda çalışmaları için üniversite ile işbirliğine her zaman hazırız” diye konuştu.

AR-GE ÇALIŞMALARININ ÇIKTISINI PATENT İLE TAÇLANDIRMALIYIZ

BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ise Ar-Ge ve patent çalışmalarının daha da arttırılması noktasında yeni dönemde önemli değişiklikler yapacaklarının altını çizdi. Patent anlayışının bir kültür olarak geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Rektör Kılavuz; “Göreve geldiğimizde, eski çalışmaları inceledik. Bu noktada yürütülen araştırma ve proje sayısını nasıl arttırabiliriz diye toplantılar yaptık. Yeni dönemde Ar-Ge, patent ve buluş kavramlarımızı tüm birimlerimize yayacağız. Özellikle mühendislik ve temel bilimler alanındaki uygun projelerimizin çıktılarını mutlaka patent ile taçlandırmamız gerekiyor. Uluslararası Patent Birliği ile ortak çalışmalar yapabileceğimize inanıyorum. Hep birlikte üniversitemizin ve kentimizin bu noktadaki etkinliğini daha da arttırabiliriz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2019, 13:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner49