“Yenidoğan kıyafetinde talep patladı”

Bursa’nın bebe-çocuk konfeksiyonu ihracatının yüzde 11 arttığını belirten BEKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yıldız, “Pandemide özellikle yenidoğan bebek kıyafetinde talep patlaması yaşandı. Çin’in kapanmasının ardından Kazakistan, Mısır, Cezayir gibi ülkeler ürün tedariğinde Türkiye’ye yöneldi. Sektördeki ivmelenmenin bu yıl daha da artarak devam etmesini bekliyoruz” dedi.

“Yenidoğan kıyafetinde talep patladı”

Bebe-çocuk konfeksiyon sektörü emek yoğun üretim yapısı ile ülke istihdamına büyük katkı sağlayan sanayi kollarından biri. Yaklaşık 30 yıl önce küçük atölyelerde üretime başlayan sektör, bugün kendi tasarımları ve markaları ile dünyanın dört bir yanına ihracat yapıyor. Türkiye bebe-çocuk konfeksiyonu üretiminin yaklaşık yüzde 75’i Bursa’da gerçekleştiriliyor. Makineler yüzde 65 ihracat odaklı dönüyor. Bursa’da bu alanda faaliyet gösteren 3 bin civarındaki firmada 100 binin üzerinde kişi istihdam ediliyor.

Sektörün çatı kuruluşu Bebe Çocuk Konfeksiyon Sektörü Sanayici ve İşadamları Derneği (BEKSİAD) ise 2003 yılında birkaç kurucu üyeyle yola çıktı. Bugün 250’yi aşan üye sayısıyla sektörün sesi olmaya devam ediyor. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) iş birliğinde hayata geçirdiği gerek kümelenme gerekse Junio Show Fuarı ile sektörün dünyada tanınırlığına büyük katkı sağlıyor. Vişne Ticaret Bölgesi ile de bebe-çocuk konfeksiyonunda bir moda ve trend merkezi olma yolunda ilerliyor. Dernek, Bursa’yı sektörün dünya arenasında üretim üssü yapmayı hedefliyor.

BEKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Yıldız, Covid-19 salgınının sektöre etkilerinden 2021 yılı hedeflerine, ihracat rakamlarından yeni pazarlara, sektörün sorunlarından çözüm önerilerine, fuar takviminden yeni projelere kadar birçok konuda sorularımızı yanıtladı. İşte röportajımızın detayları…

“2020 YILINA HIZLI BİR GİRİŞ YAPTIK”

- Öncelikle Covid-19 salgınının gölgesinde geçen 2020 yılını bebe-çocuk konfeksiyonu açısından değerlendirebilir misiniz?

Ömer Yıldız: Bebe-çocuk konfeksiyonu sektörü 2020’ye hızlı bir giriş yaptı. Ocak ayındaki Junio Show Fuarı, bugüne kadar Bursa’da yaptığımız en başarılı fuarlardandı. Devamında sektörde müthiş hareketlenme başladı. Çin’de ortaya çıkan Covid-19 salgını da sektörümüze olumlu yansıdı. Ne var ki, Türkiye’de ilk vakanın ortaya çıkmasıyla birlikte, 20 Mart’ta şalterleri tamamen indirdik. Firmalarımızın bazısı 50 gün kapalı kalırken, bazısında bu süre 3 aya kadar uzadı. Dünya ile iletişimin kesildiği, belirsiz ve zor bir süreç yaşadık.

Ramazan Bayramı’na doğru tekrar başlayan hareketlenme ise haziranın sonuna kadar devam etti. Kapalı firmalar açıldı ve kontrollü üretime başladık. Durum normale dönmese bile yaz sezonuna yönelik umut doğdu. Yine de sonbahar ve kış sezonuna daha kontrollü hazırlandık. Ayakta kalacak şekilde üretimlerimize devam ettik. Bu arada fuarımızı, yurt dışı Ur-Ge ve pazarlama faaliyetlerimizin tamamını ileri bir tarihe ötelemek durumunda kaldık.

- Peki salgının etkisiyle ivmelenen online satışların sektörünüze artısı oldu mu?

Yıldız: Online ticaret toptancıların satışlarını artırdığı için dolaylı olarak üreticileri de olumlu etkiledi. Ancak online pazarlamada henüz altyapısını tamamlamış bir sektör değiliz. BEKSİAD’ın özellikle son iki yıldır en çok üzerinde durduğu konu dijital pazarlamadır. Bu doğrultuda eğitimler de düzenledik. Pandemi ile birlikte sektörün mecburiyeti artınca bu eğitimlerimizi daha da hızlandırdık. Böylece dijitalleşme yönünde ciddi bir adım da atmış olduk.

“BURSALI BEBECİLERİN İHRACATI YÜZDE 11 ARTTI”

- Bebe-çocuk konfeksiyonunun 2020 yılı ihracatı ne kadar?

Yıldız: Salgın sürecinde uçak kargolarının açık olması sebebiyle, ürün miktarı düşse de dünyanın birçok noktasına ihracat yapmaya devam ettik. Bölgesel olarak mutlaka bir kaybımız olmuştur. Ancak resmi rakamlara bakarsak, ihracatta kayıp değil, aksine artış var. Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) verilerine göre, 2020 yılında hazır giyim ihracatı, 2019’a göre, yaklaşık yüzde 3 gerilerken; bebe-çocuk konfeksiyonu ihracatı yüzde 3,4 artarak, 291 milyon 155 bin dolara yükseldi.

Öte yandan, Bursa olarak 2020’de sektör ihracatımız, bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 11 artarak, 16 milyon 810 bin doları aştı. Dolaylı yoldan yapılan satışları düşündüğümüzde ise milyar dolara yakın bir ihracatımızın olduğunu söylemek mümkün.

“YENİDOĞAN KIYAFETİNDE TALEP PATLADI”

Pandemi sürecinde özellikle sıfır yaş grubuna yönelik üretim yapan firmalarımız ihracatını yaklaşık yüzde 25 artırdı. Vazgeçilmez bir grup olan yenidoğan bebek kıyafetinde ise talep patlaması yaşandı. Bu grupta üretim yapan firmalarımız pandemi döneminde sadece 3-5 gün kapalı kaldı. Hem iç piyasadan hem de yurt dışından müthiş sipariş aldılar. Çin’in kapanmasının ardından lojistik avantaja sahip Türkiye bir anda değer kazandı. Kazakistan, Mısır, Cezayir gibi ülkeler Türkiye’ye yöneldi. Aynı şekilde eşofmana da talep arttı.

Pandemide kız çocuklarına yönelik özel gün kıyafeti yapan firmalarda ise üretim ve ihracat rakamları düştü. Doğum günü partisi gibi organizasyonlar yapılmadığından bu grupta üretim yapanlar zorlandı.

“PAKİSTAN VE HİNDİSTAN ÜLKEMİZE YÖNELDİ”

- Sektörünüzün belli başlı pazar ülkeleri hangileridir? Hedefinizde yeni pazar açılımları var mı?

Yıldız: Sektörümüz özellikle son birkaç fuarla tüm dünyaya açıldı. Önceki fuarlara ağırlıklı Türk cumhuriyetlerinden, Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden ziyaretçi gelirken; son fuarlarla bu pazarlara Amerika ve Avrupa ülkeleri de eklendi. Pandemi döneminde ise Türkiye’ye daha çok Hindistan ve Pakistan’dan firmalar geldi. Bu talepte Çin’in kapanmasının yanı sıra dijital pazarlama da etkili oldu diyebiliriz.

“YÜZDE 65 İHRACAT ODAKLI ÜRETİM YAPIYORUZ”

Vişne Caddesi’ni 60’ın üzerinde ülkeden müşteri ziyaret ediyor. Zaten yüzde 65 ihracat odaklı üretim yapan bir sektörüz. Başlıca pazarlarımızı, Irak ağırlıklı olmak üzere, Orta Doğu ülkeleri oluşturuyor. Kuzey Afrika ülkeleri, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Dağıstan da iyi pazarlarımız arasında. Azerbaycan’a ihracatımız günden güne ivmeleniyor. Yunanistan’daki birçok büyük şirkete ürün satıyoruz. Dolayısıyla çevremizdeki ülkelerin tamamına ihracatımız devam ediyor. En yeni pazarlarımız ise Hindistan ve Pakistan.

“HAZİRAN FUARINA HAZIRLANIYORUZ”

- Pandemi gölgesinde geçen 2020’yi geride bıraktık. Peki bu yıla yönelik beklenti ve hedefleriniz neler? Sektör olarak umutlu musunuz?

Yıldız: Pandemiyi öğrendik ve alıştık; kendimizi ona uygun hale getirmeye çalıştık. Firmalarımız da gardını aldı. 2021’e ocak fuarı umuduyla girdik ama yapılamayacağını geçen kasımda öngörmüştük. Bu nedenle Junio Show Fuarı’nı haziran ayına öteledik. Pandemi sebebiyle süreç nasıl ilerler bilemiyoruz ama haziranda fuar düzenleyecek gibi hazırlıklarımıza devam ediyoruz.

Bu arada üreticilerimiz adımlarını dikkatli bir şekilde atıyor. Bebe-çocuk konfeksiyonu olarak genç ve dinamik bir sektörüz. Bugün kontrollü üretim yapıyoruz ancak yarın işlerde ciddi bir artış olursa, çok hızlı hareket ederek, üretimimizi anında iki katına çıkarabiliriz.

“BU YIL GEÇEN YILDAN DAHA İYİ GEÇECEK”

Bu yılın sektörümüz açısından, geçen yıla kıyasla, çok daha iyi geçeceğine inanıyorum. Hem iç hem de dış piyasada açlık oluştu. İnsanlar günlük kıyafetlerle yaklaşık bir yıl geçirdi. Piyasada oluşan bu açığı kapatacağımızı düşünüyoruz. Kontrollü üretim yaptığımızdan sıkıntıya da düşmeyeceğiz. Covid-19 aşısında da ülkemizde olumlu hava eserse, sektörümüzün şaha kalkacağına inanıyoruz. Pandemi hazirana kadar bu şekilde devam etse bile geçen yıldan daha iyi bir sezon geçireceğimizi öngörüyoruz.

“REKABETTE AVANTAJIMIZ DEVAM EDİYOR”

- Sizce önümüzdeki süreçte, global ürün tedariği noktasında, Çin’den Türkiye’ye kayan ülkeler olur mu?

Yıldız: Çin, virüs sorununu çözmüş gibi görünse de üretimi yeterli değil ve dünyayla da entegre olması gerekiyor. Kendilerini dünyaya kapattılar, bazı ülkelere hala uçuş yok. Türkiye’den ise uçak kargolar hep açık. Lokasyon avantajımızla, 60’ı aşkın ülkeye, 3 ila 5 saat arasında değişen sürede rahatlıkla ulaşabiliyoruz. Çin’in böyle bir imkanı bulunmuyor. Çin’deki üretim tarzına da Türkiye’deki kadar güvenildiğini düşünmüyorum. Çin’in kişilerin bizzat seçmesi gereken bir üretim tarzı varken, Türkiye daha butik ve kaliteli çalışıyor. Dolayısıyla avantajımız devam ediyor.

“MESLEK LİSELERİYLE YAKIN TEMAS HALİNDEYİZ”

- Biraz da BEKSİAD’ın yürüttüğü projelerden bahsedebilir misiniz?

Yıldız: Pandemi sürecinde firmalarımız çalışmaya devam etti ancak BEKSİAD’ın bazı faaliyetleri maalesef durdu. Bunların başında üyelerimize yönelik sertifikalı eğitim faaliyetleri geliyor. Okullara ara verildiği için bu alandaki çalışmalarımız da sekteye uğradı. Öte yandan, BEKSİAD olarak bugüne kadar birçok projeye imza attık. 2018’de imzaladığımız protokolle, Necatibey Kız Meslek Lisesi’ne çocuk moda tasarım sınıfı kazandırdık ve kariyer günleri organize ettik. Yiğitler Kız Meslek Lisesi ve Özdilek Meslek Lisesi ile protokolümüz var. Uludağ Üniversitesi’nde çocuk moda tasarımı bölümü açılması noktasında da katkı sağladık. İş birliği halinde olduğumuz okullarla her zaman yakın temas halindeyiz. Ne var ki, pandemi sebebiyle, bu çalışmalara bir süreliğine ara vermek durumunda kaldık. Firmalarımızda stajlar ise devam ediyor.

“VİŞNE CADDESİ PROJESİ ASKIDA KALDI”

- Vişne Caddesi ile ilgili vizyon projelerinizde son durum nedir?

Yıldız: Bu konuda Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden bazı taleplerimiz var. Vişne Caddesi, 60’ın üzerinde ülkeden iş insanının ziyaret ettiği bir bölgedir. Bu doğrultuda, bazı küçük dokunuşlarla, cadde estetiğinin artırılmasını arzu ediyoruz. Örneğin, bugüne kadar bir türlü kaldırılamayan hurdalıklar, resimli panolarla perdelenebilir. Elektrik direklerinin modernleştirilmesi görüntü kirliliğini azaltacaktır. Çöp konteynırlarının kaldırılması da faydalı olur. Bunlar çok masraflı talepler değil. Ufak tefek değişikliklerle caddemizin cazibesini artırabiliriz. Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne taleplerimizi ilettik ancak pandemi patlayınca proje askıda kaldı. Bebeciler olarak Vişne Caddesi’ne yönelik başlatılan çalışmanın tamamlanmasını bekliyoruz.

“BU YATIRIM ÜLKEMİZE DEĞER KATACAK”

Vişne Ticaret Bölgesi ile ilgili yapılacak her çalışma, her yatırım Bursa’ya, hatta ülkemize değer katacaktır. Bunu her fırsatta dile getiriyoruz. Vişne Ticaret Bölgesi, bir zamanlar kara tezgahların çalıştığı bir bölgeydi. Ancak onların devri bitti. Büyüyen firmalar organize sanayi bölgelerine gitti. Bölge bir şekilde bebe-çocuk konfeksiyonunun hakimiyetine geçti. Üretimimizin yaklaşık yüzde 70’ini ihraç ediyoruz. Bölgemizi mutlaka cazibe merkezi haline dönüştürmemiz gerekiyor. Böylece yabancı müşteriler kendilerini daha emniyette hisseder ve ürünlerimizin alınıp giyilebileceği kanaati güçlenir.

“HAM MADDE FİYATLARI MÜTHİŞ ZAMLANDI”

- Son olarak, emtia fiyatlarındaki artışla ilgili de düşüncelerinizi öğrenmek isterim. Döviz kurundaki hareketlilik sektörünüzü etkiliyor mu?

Yıldız: Emtia fiyatlarındaki yükselme en önemli sıkıntılarımızın başında geliyor. Neredeyse bizi pandemi kadar zorladı diyebilirim. Fiyatlar müthiş zamlandı. Ana ham maddemiz kumaşta ithal zaten kontrolsüz bir şekilde arttı. Yerli dediğimiz pamuklu kumaşlarda da yüzde 30’a varan bir artış oldu. Şu anda sektörümüzü en çok bu zorluyor. Üstelik fiyat artışlarını maliyetlere ancak yüzde 22 yansıtabildik. Bir yanda enflasyon gerçeği var. Asgari ücrete yapılan zam dolayısıyla, işçilik maliyetlerimiz de aynı oranda arttı. Bu sorunla nasıl başa çıkılabileceği maalesef çok da çözümü olan bir konu değil.

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2021, 15:08
YORUM EKLE

banner69

banner70

banner73