"Uludağ OSB’nin ihracatta rekabet gücü artacak"

Uludağ OSB Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aydın hem çevreci hem de teknolojik yatırımlara imza attıklarını belirterek, “Açılışına hazırlandığımız buhar merkeziyle, enerji fiyatlarını aşağı çekip, sanayicinin uluslararası rekabet gücünü artıracağız. Ar-Ge merkezimizle de kalitede AB standartlarına ulaşarak, ihracatçımızın elini daha da güçlendireceğiz” dedi.

"Uludağ OSB’nin ihracatta rekabet gücü artacak"

Gürsu Organize Sanayi Bölgesi (GÜSAB) ile Kestel 2 No’lu Sanayi Bölgesi’nin dört yıl önce tek çatı altında birleşmesiyle oluşan Uludağ Organize Sanayi Bölgesi (OSB), bugün Bursa’nın en büyük üçüncü OSB’si konumunda. Tekstil ağırlıklı yaklaşık 250 firmanın bulunduğu ve 20 bin kişinin istihdam edildiği bölge, ülke ekonomisine yılda, 500 milyon doları ihracat olmak üzere, toplam 800 milyon dolar katkı sağlıyor. Doluluk oranı yüzde 90 olan Uludağ OSB’de arsa metrekare fiyatları 2 bin 500 liraya kadar çıkıyor.

Aynı zamanda örnek projelerin merkezi olan Uludağ OSB, sanayi üssü Bursa’ya ilk buhar merkezini kazandırmaya hazırlanıyor. Tahmini bu ay hizmete girecek olan Uludağ OSB Buhar Merkezi ile bölgedeki 66 baca tek bacaya inecek. Karbondioksit salınımı yüzde 92 azalacak. Buhar merkezi aynı zamanda enerji fiyatlarını aşağı çekecek. Böylece, sanayicinin uluslararası rekabet gücü artacak. Uludağ OSB, Ar-Ge merkezi projesini de önümüzdeki yıl hayata geçirmeyi planlıyor. Ürün kalitesinde AB standartlarını yakalayarak, ihracata çalışan firmaların elini daha da güçlendirmeyi amaçlıyor.

Bu yıl pandeminin etkisinde geçse de 2023 hedefi 1 milyar dolarlık ihracat olan bölgedeki gelişmeleri, Uludağ OSB Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aydın’la konuştuk. "Üretim Üsleri" konulu yazı dizimiz kapsamında bir araya geldiğimiz Başkan Aydın, bölgenin ıslahı konusunda ellerini taşın altına nasıl koyduklarından yaptıkları yatırımlara, imza atmaya hazırlandıkları ilklerden gelecek planlarına, pandeminin üretime etkilerinden sektör sorunlarına ve beklentilerine kadar birçok konuda sorumuzu yanıtladı. İşte, röportajımızın detayları…

BURSA’NIN ÜÇÜNCÜ BÜYÜK OSB’Sİ

- Öncelikle Uludağ OSB hakkında bilgi verebilir misiniz? Bölgenin toplam büyüklüğü, doluluk oranı, işletme sayısı, istihdamı kaçtır? Bursa ve Türkiye ihracatına katkısı nedir?

Yunus Aydın: Bursa’nın üçüncü büyük OSB’si olan Uludağ OSB, dört yıl önce GÜSAB ile Kestel 2 No’lu Sanayi Bölgesi’nin tek çatı altında birleşmesiyle kuruldu. Böylece tarım vasfını yitirmiş ve hafriyattan oluşan 125 bin metrekarelik hizmet alanı doğdu. Bu alandaki hafriyatın büyük kısmını kaldırdık. Geriye kalan yaklaşık 20 dönüm hafriyatın kaldırılmasıyla ilgili kamulaştırma işlemleri devam ediyor. Uludağ OSB’nin doğma sebeplerinin başında donatı alanı ihtiyacı geliyor.

Uludağ OSB, bugün gelinen noktada bünyesindeki yaklaşık 250 firma ile 500 milyon dolar ihracat yapan ve 20 bin kişiye istihdam sağlayan bir bölge. 800 milyon dolarlık toplam değerinin yüzde 85’i ihracat kaynaklı. Yaklaşık yüzde 80’i tekstil ağırlıklı bir bölgeyiz. Tekstili sırasıyla otomotiv, mobilya ve diğer sektörler takip ediyor. Aroma dışında tekstil ağırlıklı faaliyet gösteren orta ve büyük ölçekli firmalardan oluşuyor. Tekstil firmalarımızın büyük çoğunluğu Zara, H&M, Marks&Spencer, Burberry gibi dünyanın sayılı konfeksiyon markalarına hizmet veriyor. Türkiye’nin ilk 500’ünde üç firmamız bulunuyor. Doluluk oranımız yüzde 90.

“BÖLGENİN ISLAHI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Uludağ OSB, yüzlerce küçük dokuma atölyesinin yer aldığı ve kendiliğinden oluşan bir bölge konumunda. Şu an bölgenin ıslahı ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Gönül isterdi ki, bu coğrafyada olmasın, tarım alanlarının dışında olsun. Bizler, oluşmuş bir OSB’yi ıslah etmek amacıyla, taşın altına elimizi koyduk. İyi ki yapmışız. Şu an Gürsulu ve Kestelli vatandaşlar, yeşil alan ihtiyacı ya da spor aktiviteleri için bölgemize geliyor. Oysa tam tersi olması gerekirdi.

GÜSAB’ı kurarken, yeraltı sularıyla ilgili sıkıntıları ön plana alarak, yeni boyahane kurulmama şartı konulmuştu. Böylece 16 boyahane dışında yeni boyahane oluşturulmadı. Ancak birleşmede, Kestel 2 No’lu Sanayi Bölgesi’ndeki 29 ayrı boyahaneyi içimizde bulduk.

“YÜZDE 75’LERİN ALTINA DÜŞMEYİZ”

- Bölgeniz açısından Kovid-19 pandemisinin gölgesinde geçen 2020’yi, bir önceki yılla karşılaştırarak, değerlendirebilir misiniz? Uludağ OSB'nin ilk altı aylık üretim miktarı ne kadar? Elektrik ve doğalgaz tüketimi hakkında bilgi verebilir misiniz? Yılsonu öngörüleriniz nelerdir?

Aydın: Totale baktığımızda yılın ilk iki ayı iyi rakamlarla gittik. Pandemi sürecinin ilk döneminde üretimde yüzde 30’lara kadar düştük. Şu an yüzde 70’lerin üzerine çıktık. Umarım ikinci dalga olarak tabir edilen süreci yaşamayız. Eylül, ekim gibi yüzde 100’leri görme inancımız vardı. Fakat vaka sayıları yukarı doğru gidiyor. Ancak, Uludağ OSB olarak ne olursa olsun bu yıl yüzde 75’lerin altına düşmeyiz. Gönül büyümekten yanaydı. Ne var ki, pandemi sadece bizde değil, tüm dünyada yaşanıyor. İhracat yaptığımız İspanya, Fransa, İngiltere gibi ülkelerdeki şirketler de aynı sıkıntıları yaşıyor. Yine de 2021’in bu yıldan daha iyi olacağı inancı var.

Uludağ OSB’nin elektrik tüketimi, pandemi kısıtlamalarının olduğu nisan-mayıs aylarında, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 70 oranında düştü. Yılın ilk yarısındaki toplam kayıp yüzde 10.7 seviyesinde gerçekleşti. Doğalgaz tüketimi de nisan-mayıs aylarında, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 70 geriledi. İlk altı aydaki toplam düşüş ise yüzde 40’ı buldu.

BİRKAÇ İŞÇİDE KISA SÜRELİ YAYILMA OLDU

- Uludağ OSB olarak pandemi sürecini nasıl yönetiyorsunuz? Ne tür önlemler aldınız ve çalışmalar yaptınız? Bölgenizdeki vaka sayısı kaçtır?

Aydın: İşçilere maske dağıtımı, sokaklarda ve talep eden firmalarda dezenfekte işlemi gibi birçok çalışma yürüttük. Özellikle işçi servisleri konusunda ortak çözümler bulmak amacıyla sanayicilerimizle toplantılar gerçekleştirdik. Bu süreç içerisinde iyi olduğuna inandığımız her şeyi yapmaya çalıştık ve hala yapıyoruz. Özellikle temizlik açısından çok hassas ve dikkatli davranıyoruz. Bölgemizde sıkıntı yaşayan fabrika olmadı. Sadece bir fabrikada birkaç işçide kısa süreli yayılma meydana geldi. Genelde iyi gidiyor. Böyle atlatmayı umuyoruz.

“İÇ PİYASADA SIKINTILAR BAŞLADI”

- Peki, devletin üreticiye verdiği pandemi desteklerini yeterli buluyor musunuz?

Aydın: Özellikle kısa çalışma ödeneği sanayiciler açısından iyi bir destek. Ne var ki, küçük esnaftaki sıkıntı sanayiciye yansımaya başladı. Esnafın desteklenmesi şart. Bununla alakalı da tedbirler alınmaya çalışılıyor. Alınması da lazım. Banka kredilerinde özellikle sanayicilere yönelik çalışma yapıldı. Küçük esnaf da bu çalışmaları tam oturtamadık. Bölgemizde ihracata çalışan sanayicilerde sıkıntı yok. Ancak iç piyasaya çalışanlar için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Sıkıntılar başladı. Örneğin bazısı elektrik ve doğalgaz ödemelerinde sıkıntı yaşıyor. Bu da küçük esnafın sanayiciye ödeme yapamamasından kaynaklanıyor. Tabii ki, pandemi birdenbire ortaya çıktığı için desteğin hemen yapılması beklenemez. Zamanla oturacağını düşünüyoruz.

“ASTRONOMİK FİYATLAR ÇIKIYOR”

- Uludağ OSB’nin kamulaştırmayla ilgili sıkıntılar yaşadığından söz ettiniz. Bu sıkıntıları bizimle paylaşabilir misiniz?

Aydın: Uludağ OSB olarak kamulaştırmayla ilgili sıkıntılarımız yıllardır devam ediyor. Sanayici normalde metrekaresi 2 bin lira olan tapulu yerini satamazken, örneğin 100 metrekare yerin kamulaştırılmasında 2,5-3 bin lira gibi astronomik fiyatlar çıkıyor. Ödemelerini yaptırıyoruz ama emsal teşkil ediyor. Bu tür sıkıntılar yaşıyoruz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ ASKIDA

Diğer yandan, Uludağ OSB’nin ilk ayağı olan GÜSAB kurulurken, bölgede yüzlerce küçük dokuma atölyesi vardı. Bu atölyelerin üst katı ev olarak kullanılıyordu. Bir kısmı büyüyüp fabrika haline gelirken, bir kısmı atıl kaldı. Bu yerlerin mağduriyet yaşanmadan kamulaştırılması amacıyla, kentsel dönüşüm projesi ortaya koyduk. Binalarda çok katlılığa ben de karşıyım. Şehrin silüetini bozan projeler tartışılır. Ancak sekiz, dokuz katta çok katlılığa karşıyım deyip hareket edersek, kentsel dönüşümü veya kaçak yapıların oluşturduğu mahallerin ıslahını yapamayız. Gerçekçi olmanız lazım. Bazı şeyleri anlatmakta sıkıntı çekiyoruz. Bir adım ileri gidemiyoruz. Bu sorunları aşmamız lazım. Yüzde 90 doluluğu olan bir bölgeyiz. Geriye kalan yüzde 10’luk kısmı bu alanlar oluşturuyor. Onları da sanayiye hizmet alanlarına dönüştürürsek, ülkemizin ihracat rakamlarına biraz daha katkıda bulunabiliriz. Ana mantığımız üretmek, kaliteli üretmek, ihracat yapmak, ülkeye hizmet etmek olmalı.

METREKARE FİYATLARI 2 BİN 500’E KADAR ÇIKIYOR

- Bölgenin doluluk oranının yüzde 90 olduğundan bahsettiniz. Uludağ OSB’de bugün arsa metrekare fiyatları kaçtır?

Aydın: Bölgemizde arsa metrekare fiyatları 2 bin-2 bin 500 lira arasında değişiyor. Kamulaştırmada daha astronomik rakamlarla karşılaşıyoruz. OSB’ler kar amaçlı hareket edilmeyecek alanlardır. Burada amaç üretim yapmaktır. Özellikle ihtisas ya da yeni oluşan OSB’lerde, devletin arazi desteğiyle, sanayicinin sermayesini arsa yerine yatırıma harcayıp ülkenin gelişmesi hedeflenir. Burada 10 dönüm yer 25 milyon demek. Sermaye sahibi karlılığını da düşünmek mecburiyetinde. Gerçekçi olmanız lazım. Sermayenin ana mantalitesinde yatırımın geri dönme hesabı vardır. Şayet uluslararası standartlara uygun şekilde geri dönüyorsa, Türkiye yatırım için örnek gösterilecek ülkelerden biridir. Eğer bunlar sağlanamazsa, ülkemize ne yabancı yatırımcı gelir ne de içerideki yatırımcı başka ülkelere özenmekten vazgeçer.

YABANCI YATIRIMCIYA PAHALI GELİYOR

- Peki, yabancı yatırımcının bölgenize ilgisi nasıl?

Aydın: Yabancı ortağı olan çok az sayıda firmamız var. Bölgemize, özellikle yerli otomobil kapsamında, Gemlik’teki yatırım konuşulmaya başlandıktan sonra yabancı firmalar yer aramak için geldi. Bölgemizdeki rakamlar hakikaten düşündürücü olduğu için daha uygun bölgelere kaçmak mecburiyetinde kaldılar.

- Bildiğiniz gibi TEKNOSAB da hızla yükseliyor. Uludağ OSB’den bu bölgeye gidecek olan firmalar var mıdır?

Aydın: Bölgemizde TEKNOSAB’dan yer alan sanayicimiz çok az. Sadece birkaç firma, diyebiliriz. OSB’lerin doğru yerlerde ve doğru altyapı hizmetinin sağlanabileceği alanlarda kurulması gerekir. Bildiğiniz gibi Uludağ OSB olarak tekstil ağırlıklı üretim yapıyoruz. Hemen yanında tekstilciler için bölge olsa da bunun TEKNOSAB’ı çok da cazip hale getirdiğini söyleyemeyiz.

BUHAR MERKEZİ HİZMETE GİRİYOR

- Bugüne kadar hangi yatırımlara imza attınız? Bunlar arasında ön plana çıkanlar hangileridir?

Aydın: Son 5 yılda sadece altyapı ve elektrik için yaptığımız yatırım 100 milyonu geçti. Şehrin doğu yakasında özellikle tarımla barışık bir OSB alanı oluşturma niyetimiz var. Diğer yandan, iktisadi şirketlerimizin yaptığı yatırımlar da bulunuyor. 55 milyon yatırım tutarına sahip buhar merkezi inşa ediyoruz. Tahmini bu ay hizmete açacağız. Böylece Bursa’ya bir ilki kazandıracağız. Tüm boyahanelerin buhar ihtiyacı tek bir merkezden karşılanacak. 66 baca tek bacaya inecek. Karbondioksit salınımı yüzde 92 azalacak. Uludağ OSB Buhar Merkezi’nin devreye girmesiyle, doğalgazdan üretilen elektrik fiyatı yüksek olduğundan, doğalgaz santralimizi kapatacağız. Buhar merkezi fiyatları aşağı çekecek. İlk anda sanayiciye yüzde 20 indirim yansıyacak. Ardından bu oran yüzde 35’lere yükselecek. Sanayici asıl karı ise 10 yıl sonra yapacak. Böylece uluslararası rekabet gücü de artacak.

AR-GE MERKEZİ 2021’DE HAYAT BULACAK

Ar-Ge merkezi kurmak amacıyla, yaklaşık üç yıl önce, Bursa Teknik Üniversite ile protokol imzaladık. Bir yılda projeyi tamamlarız, diye düşünüyorduk. Ancak kamulaştırma işlemlerimiz, hukuksal işlemler yavaş ilerlediğinden, çok uzadı. Projemizi 2021’de hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Ar-Ge merkezini 125 bin metrekarelik hizmet alanımızda kuracağız. Sanayi-üniversite iş birliği yapacağız. Ar-Ge hizmeti vermenin yanı sıra ürün kalitesini daha da artırarak, AB standartlarını yakalamayı hedefliyoruz. Böylece, ihracata çalışan firmaların elini güçlendireceğiz. Firmaların kendi ürünleri için yaptığı Ar-Ge ile bizim ortaya koymak istediğimiz Ar-Ge anlayışı tamamen farklı. Amacımız daha kaliteli ürün üretmek ve yeni icatlara imza atmak. Bu doğrultuda sanayicilerimizle komisyon kurduk. ABD başta olmak üzere yurtdışında profesör statüsündeki Türk bilim insanlarıyla iletişime geçtik.

1 MİLYAR DOLARLIK İHRACAT HEDEFLENİYOR

- Sizce 2021 yılı sanayi üretimi açısından nasıl geçecek? Uludağ OSB olarak planlarınız ve hedefleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Aydın: 2021 yılı bu yıldan iyi olacaktır ama çok pembe bir tablo çizmek gerçekçi olmaz. Fakat 2023 hedeflerimiz var. Uludağ OSB olarak, 2023 yılında 1 milyar dolarlık ihracata imza atmak istiyoruz. Doluluk oranımızı yüzde 99’a, istihdamımızı 30 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Kendi enerjisini kendi üreten bir bölge olmak da hedeflerimiz arasında yer alıyor.

YEKDEM FİYATLARA OLUMSUZ YANSIDI

- Sanayicilerin zaman zaman enerji fiyatlarıyla ilgili talepleri gündeme geliyor. Bu konuda ki düşüncenizi öğrenebilir miyiz?

Aydın: Enerji konusunda OSB’ler fiyat olarak daha cazip fakat pandemi sürecindeki Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) yansımasından ötürü rakamlarda olumsuz fiyatlar meydana geldi. Çıplak fiyata zam gelmemesine rağmen YEKDEM yansıması oldu. Bunun düzeltilmesi lazım. Pandemi sürecinde ortaya astronomik fiyatlar çıktı. Bölge olarak bir ayın dışında yansıtmama kararı aldık. Devlet teşviki olarak, yenilenebilir enerji sektöründe alım fiyat garantisinin, tüketiciye yansıtılmamasını gönül arzu eder. Ama mecbur kalındığında da dönemsel olarak hareket edilmelidir.

“YATIRIMCI İÇİN İSTİKRAR ÇOK ÖNEMLİ”

- Son olarak, faiz oranlarındaki ve döviz kurundaki dalgalanmalar sebebiyle de zor bir yıl yaşıyoruz. Bu durum üreticiye ve ihracatçıya nasıl yansıyor?

Aydın: Dövizle ihracata çalışan firmalar için ilk anda avantaj gibi görünüyor. Çünkü yabancı şirketlere milli parasının yabancı para birimleri karşısındaki değeri düşük olan ülkeler cazip geliyor. Fakat hammadde, doğalgaz yurtdışından alındığı için birkaç ay sonra o fark kapanıyor. Örneğin, Türkiye’de hala elektriğin yüzde 40’ı doğalgaz santralleriyle üretiliyor. Bunlar dolara endeksli olduğu için cazip durum ortadan kalkıyor. Çok hızlı değişimlerin hem avantajları hem de dezavantajları var. Ama yatırımcı için istikrar çok önemli.

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2020, 12:25
YORUM EKLE

banner65

banner57