Selim Yedikardeş: Araştırmacı ve genç bir ruhla çalışıyoruz

SYK Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selim Yedikardeş, “Araştırmacı ve genç bir ruhumuz var. Teknolojiye açık, dünyayla entegre bir mantıkla çalışıyoruz” dedi.

Selim Yedikardeş: Araştırmacı ve genç bir ruhla çalışıyoruz

SYK Grup olarak, 50 yılı aşkındır süredir babamızın tecrübe ve birikimleri ışığında abim ve kardeşimle birlikte bir aile şirketi olarak Bursa ticaret ve sanayi hayatının içerisinde varlığımızı sürdürüyoruz. Tekstil, yenilenebilir enerji (güneş enerjisi), turizm ve hayvancılık sektörlerindeki şirketlerimizle faaliyet gösteriyoruz. SYKTeks, Yekpa, 7Bros, Fors, Kandak, BursaArt ve Ace Hayvancılık şirketlerinin yanı sıra Günışığı şirketi ile de Orhaneli’de 3000 KW enerji yatırımı ile 15 milyon libre üzerinde elektrik üretimine katkı sağlıyoruz. Grubun çıkış noktası sayılabilecek Kardeş Otel ile de 50 yılı aşkın süredir Bursa turizmine hizmet ediyoruz. SYK Grup’un en yeni girişimi ise küçükbaş hayvancılığın yapıldığı Uluabat Merinos Hayvancılık Besicilik Çiftliği’ne yapılan ortaklık yatırımı oldu.”

SYK Grup, başarılarını baba Sebahattin Yedikardeş’in liderliğinde Selim, Selçuk ve Sinan Yedikardeş’ten oluşan ikinci kuşak genç yöneticileri ile devam ettiriyor. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selim Yedikardeş, SYK Grup’u ekonomigazetesi.com’a anlattı. İşte Yedikardeş’in sözleri…

SYK GRUP’UN YATIRIMLARI

SYK Grup’un başlangıç noktası dede yadigarı kent meydanındaki Kardeş Otel. Daha sonra 1989-1990 yıllarında dokumayla tekstil sektörüne başladık. Ardından 1993-94 yıllarında boyalı kumaş satışı ve yeni teknolojiyle birlikte dokumamızı geliştirdik. İhracata başladıktan sonra da rekabet gücümüzü artırmak için kendi prensiplerimiz ve kalite anlayışımıza göre boya-apre bölümünü 2002 yılında faaliyete geçirdik. Şu anda tekstil sektöründe, dokuma, kumaş boya, iplik boya, dijital baskı, transfer baskı, 7Bros konfeksiyon markamız ve atölyemizle devam ediyoruz. Tekstil sektörü dışında da faaliyetlerimiz var. Bunlardan biri Orhaneli’nin Demirci Mahallesi’nde kurduğumuz 3 megawatt gücündeki güneş enerji santrali. Biz elmaları farklı sepetlere koymaya çalışıyoruz. Farklı sektörlerde riskleri dağıtmak ve evlatlarımıza daha güçlü bir yapı bırakmak istiyoruz. Bu amaçla, 4 ay önce hali hazırda faaliyette olan Uluabat Merinos Hayvancılık Besicilik Çiftliği’ne ortak olduk. Bu girişim, ağabeyim Selçuk Yedikardeş’in hayvancılığa, toprağa ve doğaya olan tutkusunun bir sonucu olarak ortaya çıktı. Yıllarca onun özlemiydi. Bu girişimde hiç teşvik kullanmadık. Hijyen ve naturallik hedefiyle bu sektörde de güzel işler yapacağız.

TEKNOLOJİYE AÇIK DÜNYA İLE ENTEGREYİZ

Araştırmacı ve genç bir ruhumuz var. Teknolojiye açık, dünyayla entegre bir mantıkla çalışıyoruz. Örneğin abim ve ben, alacak gücümüz olmasına rağmen yıllarca lüks arabaya binmedik, kirada oturduk. Buralara harcayacağımız paraları sermayemize kattık, işletmemizle ilgili peşin alımlarda kullandık. Sektördeki arkadaşların bazıları ise çok kazandılar ama makinelerine, teknolojilerine yatırım yapacaklarına gereksiz harcamalarından dolayı zor durumlara düştüler.

ÜLKECE HER ALANDA ARAFTAYIZ

1999 yılında depremle kırılma yaşayan Türkiye ekonomisi, 2008 yılından sonra AK Parti iktidarıyla birlikte farklı bir vizyoner yapıya girdi. Çok gezen biri olarak dünyanın farklı ülkelerinde gördüklerimi kıyaslayabiliyorum. Mesela başka bir ülkede Türkiye’deki gibi kapsamlı bir sağlık sigortası görmedim. Bu bence yanlış. Bütçeye fazlaca yük olduğu kanaatini taşıyorum. Ama AK Parti sosyal devlet anlayışı içerisinde bunu fazlasıyla yaptı. Bugün bir Şehir Hastanesi’ne gittiğiniz zaman imreniyorsunuz. Elektriği eskiden Bulgaristan’dan ithal ederdik şimdi kendimiz üretiyoruz. Şuanda elektrik fiyatları dünya rekabetinin üzerinde, ayrıca ben faturamın yüzde 6’sını TRT payı olarak ödüyorum. Bunlar anlamsız. Türkiye’de faizler de yüksek kâr marjları da yüksek. Bir de tazminat konusu var. Biz şirket olarak herkesle tazminat konusunda helalleşiriz. Bugüne kadar bu konuda sıkıntı yaşamadık. Ancak tazminatların bir fon oluşturularak, işveren tarafından aylık bir prim gibi o fona yatırılıp aktarılması fikrini doğru buluyorum. Şuanda biz eğitim sistemimizden başlayın da yaşam kalitemize kadar ülkece araftayız.

MESAİ SAATLERİNDE PATRON DEĞİL ÇALIŞANIM

En fazla ihracat yaptığımız ülkeler arasında İspanya, Almanya, Hollanda, Danimarka, Belçika, İngiltere ve enteresandır ki İtalya bulunmaktadır. Biz Türkiye’nin erişemediği rekabet koşullarıyla yarışıyoruz. Bu bir takım oyunu, teknolojik yeniliklerden, kalite standardizasyonundan, çalışan disiplininden kaynaklanır. Ben mesai saatleri içerisinde buranın patronu değil çalışanıyım. Tüm personelin moral motivasyonu bozulmadan içerde çürük tutmamaya çalışıyoruz. Çünkü çürükler, iyileri bozuyor. Verimliliği düşürecek, motivasyonu düşürecek hiçbir enstrümanla çalışmıyoruz. Belli bir disipline edilmiş yapımız var. Bu yapımızla biz şuanda zirvede değiliz. Kendi istatistiklerimiz içerisinde disipline edilmiş 10 kategoriden 7 ve 8 aralığında durmaya çalışıyoruz. 9’a çıkmak istemiyoruz çünkü 9’a çıkmak çok daha üstün şeyler gerektiriyor. 6 veya 5’e düşmek de istemiyoruz.

HER TÜRLÜ FEDAKÂRLIĞA HAZIRIZ

Bizler senelik ve sezonluk fiyat veririz, aylık fiyat değişimi söz konusu olmaz. Artan elektrik fiyatlarını cebimizden sübvanse etmek zorundayız, çünkü anlaşmalar yapıldı. Bazen bu kur artışı yönünde olur aleyhimize dönebilir ama şuanda lehimize gidiyor. Şuan zarar etmiyoruz sadece kârımızdan oluyoruz. Devlet için bir fedakârlık gerekirse biz her zaman olduğu gibi biz şimdi de yapmaya varız. Ülkenin bekası için sanayici hiçbir zaman bu noktada hiddetlenme, kepenk indirme, öfke kontrolsüzlüğü içerisinde olmaz. Çünkü biz motivasyonu bozarsak Türkiye’de bizden sonra her kafadan ses çıkar. Döviz kurunun nerede olduğu değil stabil yerinin nerde olduğu önemli bizim için. Şuanda kurun istikrarlı bir şekilde durup orada devam etmesini beklemeliyiz.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2019, 17:59
YORUM EKLE

banner65

banner57