“Pandemiyi fırsata çevirdik, 100 milyon liralık yatırım yaptık”

Üretim üssü Bursa, BKM Kitap ile kitap sektöründe de markalaşıyor. Pandemi döneminde e-ticareti hızlandırarak, ülke genelinde kitap satışında en ön sıralara tırmandıklarını söyleyen BKM Kitap Yönetim Kurulu Başkanı Kutbettin Bingölbali, “Yakaladığımız ivmeyle, toplamda 100 milyon liralık yatırımla, otomasyona dayalı lojistik merkezimizin de içinde bulunduğu yeni mağazamızı kitapseverlere kazandırdık. İmza attığımız ilklerle dünyanın sayılı kitabevleri arasına girdik” dedi.

“Pandemiyi fırsata çevirdik, 100 milyon liralık yatırım yaptık”

Bugüne kadar güçlü sanayi üretimi, tarihi ve turizm değerleriyle adından söz ettiren Bursa, farklı bir açılım olarak, kitap sektöründe de iddiasını kanıtlandı. BKM Kitap, 37 yıllık zorlu bir mücadelenin ardından Bursa sınırlarını aşarak, adını Türkiye’ye duyurdu. Farklı konsepte sahip kitabevleriyle, yediden yetmiş yediye her yaş grubundan okuyucuya ulaşan BKM Kitap, İstanbul Yolu’ndaki dördüncü mağazasıyla yine ilklere imza attı. Devasa bir yatırımla hayata geçirilen, içerisinde otomasyona dayalı lojistik merkezin de bulunduğu mağaza, sadece Bursalıların değil, İstanbul, Yalova, Konya, Eskişehir gibi çevre illerden kitapseverlerin de buluşma adresi haline geldi.

İFLASLARDAN ZİRVEYE ZORLU BİR YOLCULUK

BKM Kitap’ın iflaslardan zirveye ulaşan zorlu yolculuğunu BKM Kitap Yönetim Kurulu Başkanı Kutbettin Bingölbali’den dinledik. Herkesin merak ettiği yeni lojistik merkezlerinin ve mağazalarının kapısını www.ekonomigazetesi.com’a açan Kutbettin Bingölbali, pandemi kısıtlamaları döneminde e-ticareti hangi koşullarda ivmelendirdiklerini anlattı. İstanbul Yolu şubelerini gece gündüz çalışmanın mükafatı olarak gördüklerini belirterek, hedeflerini ve hayalini kurdukları projeleri paylaştı.

“AYDINLIĞI ÇOĞALTMAK ADINA YOLA ÇIKTIK”

“Ben de kalemi, silgisi, çantası olmayan, kara lastikle okuyan, kolunun altında tezekle okula giden bir çocuktum. Aslında içimdeki çocukluğu yaşatıyor, yaşatmak için mücadele ediyorum” diyen Bingölbali, “Aydınlığı çoğaltmak, karanlığı yok etmek adına yola çıktık. Hayallerimizi bir bir gerçekleştiriyoruz” vurgusunu yaptı. İşte, Muşlu bir ailenin dokuz çocuğundan biri olan Kutbettin Bingölbali ile yaptığımız röportajın detayları…

“2001 KRİZİNE TUTULDUK VE İFLAS ETTİK”

- Öncelikle BKM Kitap’ın yola çıkış serüvenini bizimle paylaşabilir misiniz?

Kutbettin Bingölbali: Serüvenimiz, 1983 yılında, Heykel Kitapçılar Çarşısı’nda iki kat yerin altında, 16 metrekarelik küçük bir dükkanda başladı. Çarşıda, 16-20 metrekare arası değişen alanlarda faaliyet gösteren bizimle birlikte toplam on üç kitapçı vardı. Ortam o kadar havasızdı ki, her gün üç, dört defa oksijen almak için Heykel’de yürüyüş yapar, hapishaneye giriyormuşuz gibi geri dönerdik. Neden rutubetli, karanlık yerlerde olduğumuzu düşünürdük.

Oysa, kitabevleri şehrin en güzel yerlerinde olmalıydı. Sadece ticarethane değil, aynı zamanda karanlığı yok eden bir sektördü. Bu koşullarda 2000 yılına kadar mücadele ederek, yol üstüne çıkmayı başardık. Ancak 2001 krizine tutulduk ve iflas ettik. Sönmez İş Sarayı’na taşındık. Giderlerimizi çıkarmak için dondurma ve su satmak zorunda kaldık. Bir zamanlar kapıları sonuna kadar açık olan toptancılar çok düşük limitlerle kitap vermeye başladı. Çok sıkıntılar çektik ancak pes etmedik. Yedi yıllık mücadele sonunda yeniden piştik, çıkmaz sokakları öğrendik.

“PES ETMEDEN DURMADAN ÇALIŞTIK”

- Tam da işler yolunda giderken iflas ettiğinizi söylediniz. Bunun başlıca sebepleri nelerdi?

Bingölbali: Kitabevlerinin değeri bilinmiyordu. 2001 yılında ülke ekonomisi bozulunca, krizden ilk etkilenen sektörlerden olduk. O zamanlar okuma oranları da düşüktü. Tam ivme yakaladığımızı düşünürken, ihtiyaç sıralamasında çok gerilere gittik. Yine de pes etmedik. Mürekkebin olduğu yerde kan akmaz, dedik. Çünkü bir kitabın, paragrafın, cümlenin insan hayatını değiştirdiğine şahit olmuştuk. Hala da şahidiz. Zamanla toptancılar, yayınevleri iyi niyetli olduğumuzu, borcumuzun arkasında durduğumuzu gördü. 2004’te kapılar yine açılmaya başladı ama bu sefer de gitmeyen ürünleri veriyorlardı. Pes etmeden çalışmaya devam ettik. Böylece yerimizi daha da büyüttük. 2008’de borçlarımızın tamamını bitirip işlerimizi rayına soktuk.

Bursa’nın, 2010 itibarıyla, en büyük kitabevinin sahibi olduk. Sönmez İş Sarayı’ndaki yerimizi, 135 metrekareden 3 bin 500 metrekareye çıkardık. Ekibimiz genişledi, kapılar tekrar açıldı. Bursa, bize sahip çıkmaya başladı. İmza günleri günü çok güzel işler yapıyorduk. İstanbul’daki depolarla anlaşıp önce 1 milyon adet kitabı 1 liradan, sonra 1 milyon adet kitabı 2 liradan verdik. Böylece 5 milyon kitap sattık. Köyüne kitap gönderenler, okullara kütüphane kuranlar oldu.

“FSM ŞUBESİ İLE FARKLI BİR KONSEPT YARATTIK”

- FSM Bulvarı mağazanız sanırım sizin için önemli kırılma noktalarından biri oldu…

Bingölbali: Sönmez İş Sarayı’nda hedefimize ulaşmıştık ancak, gördük ki Bursa batıya doğru genişliyor. Özellikle Nilüfer ilçesine göç var. Zaten talep de alıyorduk. 2014’e geldiğimizde şehrin batısında, en güzel yerde kitabevi açmaya karar verdik. Türkiye’nin en büyük kitabevine adayız, dedik. Neyimiz eksik, çıraklığını yapmışız, tozunu yutmuşuz, çıkmaz sokaklara girip çıkmışız, diye düşündük. İyi bir ekibimiz de var. Böylece bir hayalimizi daha gerçekleştirip, 4 bin metrekare büyüklüğe sahip BKM Kitap FSM Bulvarı Şubesi’ni hizmete açtık.

FSM mağazamızda özellikle yeni kuşağı kitabevine çekmek amacıyla farklı bir konsept oluşturduk. Kafeterya, çocuk etkinlik alanları, dünya mutfağı, çocuk menüsü gibi kitabevlerinde olmayan yenilikler getirdik. Bir yıl zarar ettik çünkü kitaba uyumlu müşteri kitlesi istiyorduk. Bu sebeple önce güven ortamı oluşturduk. Hayallerimiz tek tek gerçekleşmeye başladı. Artık ailelerin, üniversite hocalarının, öğrencilerin buluşma adresiydik.

“AVRUPA’NIN EN BÜYÜK KİTABEVİNİ AÇTIK”

Özlüce tarafından da çok talep geliyordu. BKM’nin gittiği yerler gelişiyordu. Kitabın olduğu yerde karanlık olmuyor. FSM’de de bunu yaşadık. Şubemizin bulunduğu bölge altı ayda doldu. Kitap gelince her yer canlanıyor. Avrupa’nın en büyük kitabevini açacağız, dedik bu sefer de. 5 bin metrekarelik Özlüce şubemiz, 45 gün gibi kısa bir sürede, hizmete girdi. Ancak ilk başta büyüklüğümüz konusunda insanları inandırmakta güçlük çektik.

Özlüce mağazamızın hazırlık döneminde e-ticaret alanında da hazırlıklara girişmiştik. Yemeği eve isteyen kuşak, kitabı neden eve istemesin, diyorduk. Hedefimizde Türkiye’nin en büyük online kitap satış sitesi vardı. Danışman firmalarla çalışıp sistem kurduk. Ben dahil haftanın iki günü kampa girip işleyişi öğrendik. Çıraklığını yapmadığın işte usta olunmuyor. Böylece e-ticarette de hareketli günlerimiz başladı. Bazen günde 20 saat çalışıyorduk. Mücadele ettik ve hedeflerimizi tutturduk. Ekip daha da genişledi. Özlüce şubemizin açılmasıyla birlikte e-ticaret departmanımızı da oraya taşıdık.

“E-TİCARETTE ÜLKE GENELİNDE EN ÖN SIRALARDAYIZ”

Hedefimiz 2019 itibarıyla kitap sektöründe e-ticarette ilk beşe girmekti. Bu hedefimize ulaştık. Pandemi çıkınca stoklarımızı ve çeşidimizi çoğalttık. Kimseyi ücretsiz izne çıkarmadık. Gece gündüz demeden günde 12-15 saat paket yaptık. Böylece pandemi kısıtlamaları döneminde zirveye çıktık. E-ticaret oranımız yüzde 70 artarken, ciroda e-ticaretin payı da yüzde 70’lere ulaştı. Şu an oranlar düştü çünkü müşteriler daha çok mağazaya gelmeyi tercih ediyor. Türkiye’de e-ticaret, pandeminin etkisiyle, beş yıl sonra gelmesi gereken noktaya beş yıl önce geldi. Gençler normalde de e-ticaretten alışveriş yapıyordu. Ancak yetişkinler hatta 65 yaş üstü bile e-ticareti kullanmaya başladı.

BKM Kitap olarak şu an online kitap satışında Türkiye’de en ön sıralardayız. Hedefimiz e-ticarette tüm sektörler içinde ilk beşe girebilmek. E-ticaretle ulaşamadığımız il, ilçe, köy yok. Bursa’nın markası olan BKM Kitap, Türkiye’nin markası olma yolunda ilerliyor.

“TOPLAMDA 100 MİLYON LİRALIK YATIRIM YAPTIK”

- En son İstanbul Yolu’nda, sektörü bir adım daha ileri taşıyarak, yeni bir şube açtınız. Bu yatırımın kaynağı olarak pandemi döneminde e-ticarette hızlanmanızı gösterebilir miyiz?

Bingölbali: 2001 krizinde iflas eden bir firma olarak sonra ki tüm krizlerde geliştik. Battık, ders aldık. Pandemiyle beraber ciddi cirolar yakalayıp ivmelendik. Gösterdiğimiz performans bize İstanbul Yolu şubemizi kazandırdı. Pandemi kısıtlamalarının olduğu mart, nisan ve mayıs aylarında e-ticareti insan gücüyle yönettik. Üye sayımız yaklaşık 3 milyonu buldu. Bu ciddi bir sermaye demek. Bursa nüfusu kadar ama birebir alıcı. Baktık ki bu işler insan gücüyle olmuyor. Hata payı yüksek ve marka değerimize zarar veriyor. Böylece otomasyona geçme kararı aldık. Bu arada İstanbul’a gitmemiz konusunda ısrarcı davrananlar oldu. Ancak, BKM Kitap olarak Bursa’da kazandığımızı, Bursa’ya yatırıyoruz. Sonuç itibarıyla, toplamda 100 milyon liralık yatırımla, lojistik merkezimizin de içinde bulunduğu, 17 bin metrekarelik İstanbul Yolu şubemizin kapılarını açtık. Otomasyon sistemiyle günlük 10 bin olan kargo sayımız 70 bine çıktı.

BKM Kitap olarak, 2020’de, geçen yıla göre, ciro bazında yüzde 270 oranında büyümeyi hedefliyoruz. Yeni mağazamızla toplamda 30 bin metrekareye ulaştık. E-ticaretle birlikte çalışan sayımız 400’ü buldu. Bir aylık kitap satış adedimiz 1 milyon civarında.

“DÜNYANIN SAYILI KİTABEVLERİ ARASINDA”

BKM Kitap İstanbul Yolu Şubesi, büyüklüğü, ilkleri ve konseptiyle dünyanın sayılı kitabevleri arasında yer alıyor. Özlüce şubemizden sonra çocuk etkinlik alanı burada da yer alacak. Ayrıca misafirlerimizin kullanabileceği toplantı salonları yapıyoruz. Mağaza içerisinde sahaf ve kitap müzesinin yanı sıra kağıt yapma atölyesi de var. Ayrıca minik bir sinema salonu da projemizde yer alıyor. İlerleyen günlerde bu bölümleri hizmete açacağız.

E-ticaretle birlikte toplamda 10 milyon kitabımızın bulunduğu yeni şubemize İstanbul, Yalova, Konya, Eskişehir gibi çevre illerden gelenler de oluyor. Tüm Türkiye’de tanınıyoruz. Aslında İstanbul Yolu’nda ilk etapta mağaza düşüncemiz yoktu. Sadece otomasyon yatırımıyla lojistik merkez planlıyorduk ancak çok talep geldi.

“ÇANTASI OLMAYAN, KARA LASTİKLE OKUYAN BİR ÇOCUKTUM”

Ben de kalemi, silgisi, çantası olmayan, kara lastikle okuyan, kolunun altında tezekle okula giden bir çocuktum. Aslında içimdeki çocukluğu yaşatıyor, yaşatmak için mücadele ediyorum. İstanbul Yolu şubemizin bulunduğu bölgede Yozgatlı, Çorumlu, Erzurumlu, Muşlu çocuklarımız var. Şimdi onlar da aileleriyle birlikte kültür merkezi çatısı altında kitaba dokunup, koklayabilecekler. Kafeteryası ve dünya mutfağıyla keyifli vakit geçirebilecekler. Bu niyetle şubeyi açtık, çok da iyi yaptık. Aileler teşekkür edip yanımızda olduklarını söylüyorlar. Niçin yatırım yaptığımızı hissediyor, sahip çıkıyorlar.

“HAYALLERİMDE DEVASA BİR KÜLTÜR MERKEZİ VAR”

- Hayallerinizi tek tek gerçekleştirdiğinizi anlattınız. Bundan sonraki hayalini kurduğunuz projeler nelerdir?

Bingölbali: Öncelikle sektörümüzü merdiven altından çıkarmak istedik, çıkardık. Şehrin en güzel yerlerinde kitabevleri açtık. Şehrin en güzel yerleri kitabevlerinin olduğu yerler oldu. Çok mutluyuz. Aydınlığı çoğaltmak, karanlığı yok etmek adına yola çıktık. Sektöre katkı sağladık. Bursa’yı çok seviyorum. Şehrimizi güzelleştirmede muvaffak olduk. Bursa, yatırım yaptığınızda ve aidiyet hissettiğinde, kesinlikle markasına sahip çıkıyor.

Başka hayallerimiz de var. BKM Kitap olarak dernek kurmak ve 81 ildeki tüm köy okullarına kütüphane yapmak istiyoruz. Kitaptan kazandığımızı kitaba, eğitime yatırıyoruz. E-ticarette de mağazacılıkta da en büyük hedefim, Disneyland benzeri ancak kültürümüze uygun, 50 bin metrekarelik devasa bir kültür merkezi açmak. Konuştuklarım hayal gibi gelebilir ama bugüne kadar ne hayal ettiysem gerçek oldu. En çok istediğim şeylerden biri de ülkemin her sokağında kitabevi olması.

“SEKTÖRÜMÜZE CESARET VERMEK İSTİYORUZ”

Sadece Bursa’da değil, tüm şehirlerde kitabevlerinin yol üstüne çıkmasını ve her şehrin en güzel yerinin kitabevine dönüşmesini hedefliyoruz. Sektörümüze cesaret vermek istiyoruz. Bu konuda diğer kitabevlerine destek oluyoruz. Ülke genelinden meslektaşlarımız mağazalarımıza gelip incelemelerde bulunuyor. Kendi şehirlerinde de BKM Kitap gibi kitabevleri açmak istiyorlar.

“BKM İSMİNE İTİRAZ GELDİ AMA KONU TATLIYA BAĞLANDI”

- Son olarak, bildiğiniz gibi Beşiktaş Kültür Merkezi de ‘BKM’ adını kullanıyor. Bu konuda bir sıkıntı yaşadınız mı?

Bingölbali: Evet, yaşadık. Aslında BKM’nin marka tescilini almıştık ancak itiraz ettiler. Ardından kendileriyle diyaloğa geçtik. Beşiktaş Kültür Merkezi’nin Yılmaz Erdoğan ile birlikte kurucusu ve ortağı olan Necati Akpınar’a teşekkür ediyorum. Çok muhteşem bir insan. Kendisine hedeflerimizi ve hayallerimizi anlattığımızda, “Ben ülkemde bir kitabevi kapatamam. Böyle hayalleri olan bir arkadaşa hiç dokunamam, yanına bile geçerim” dedi. Böylece iş tatlıya bağlandı. Artık ulusal bir marka olduğumuzdan, ayırt edilmesi amacıyla, ‘BKM Kitap’ın altına ‘Benim Kitap Merkezim’ yazdık.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2020, 13:17
YORUM EKLE