Pandemi sürecinde ‘iyilik’ virüsü yayan belediye: OSMANGAZİ

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görüldüğü günden itibaren teyakkuz halinde olan Osmangazi Belediyesi, vatandaşları salgın hastalıktan korumak için yoğun bir çalışma yürütüyor.

Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını insanlığı çaresiz bıraktı. Bu süreçte hastalıktan korunmak için vatandaşlar kişisel önlemlerini almaya çalışırken, belediyeler yürüttükleri faaliyetlerle salgınla etkin mücadele ettiler. Osmangazi Belediyesi de pandemi sürecide başlattığı ve kesintisiz olarak sürdürdüğü kapsamlı hizmetleri ile Türkiye'de örnek belediyeler arasında yer almayı başardı. İlçe halkının takdirini kazanan Osmangazi Belediyesi çalışanları ve Başkan Mustafa Dündar, gösterdikleri çabaların takdirle karşılanmasından memnuniyet duyduklarını belirtiyorlar. Başkan Dündar belediyelerin asli görevinin halka hizmet olduğunun altını çizerken Türkiye'de örnek bir model olan AK Parti belediyeciliğini en iyi şekilde temsil etmek için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini ve gece-gündüz çalışmalarının sürdürdüklerini belirtiyor. Sadece pandemi sürecinde değil tüm görev süreleri boyunca aynı anlayışla hareket ettiklerini söyleyen Dündar, "pandemi nedeniyle rutin hizmetlerimizin üzerine yenilerini ekleyerek, başta sağlık olmak üzere maddi, manevi halkımızın yanında olmaya büyük özen gösteriyoruz" dedi.

İşte Osmangazi Belediyesi’nin pandemi sürecinde yürüttüğü faaliyetler…

Temizlik İşleri Müdürlüğü, Çevre Koruma Müdürlüğü ve Koordinasyon Müdürlüğü 13 Mart'tan itibaren aralıksız çalışıyor.

- 15 Temmuz Demokrasi Meydanı, Cumhuriyet Caddesi, Ulucami çevresi ve Orhangazi Parkı olmak üzere vatandaşların yoğun olarak kullandığı mekanlarda ile araç ve gereçlerde ilaçlama ve dezenfeksiyon çalışmaları aralıksız sürüyor.

- Osmangazi Belediyesi kültür merkezleri, hizmet binaları ve halka açık tüm alanlarda ilaçlama ve dezenfekte çalışmaları yapılıyor.

- Pazar alanlarında sosyal mesafe, maske ve hijyenin kontrolü daha sıkı takip ediliyor.

- Koronavirüsle mücadele çalışmaları kapsamında 121 bin 370 talep kaydı oluşturulurken, gelen talepler doğrultusunda 469 bin 213 noktaya erzak, çorba ve 65 yaş üstü vatandaşların ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda sosyal yardımda bulundu. Bunun yanı sıra ilçedeki dezenfeksiyon çalışmalarına da önem veren ekipler, 250 bin 032 resmi kurum, ibadethane, konteyner, cadde ve sokağın ilaçlamasını yaptı.

- Tedbiri elden bırakmayarak maske dağıtımına özen gösteren zabıta ekipleri ise bugüne kadar 12.261 pazar ve işyerini denetledi. Ayrıca 11.372 park ve bahçenin dezenfeksiyonunu yapan belediye ekipleri, can dostları da unutmayarak toplam 13.552 sokak hayvanının tedavi, besleme çalışması ile haşere ilaçlamasını üstlendi.

- Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın yakından takip ettiği çalışmalarla belediye ekipleri vatandaşları mağdur etmemek için gece gündüz demeden tüm taleplere cevap veriyor. Sistematik bir şekilde 24 saat boyunca çalışmalarını titizlikle sürdürüyor.

-Süreç boyunca esnafın yanında olan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar yeni normalleşmeye geçilmesi ile birlikte esnafla da bir araya gelerek taleplerini değerlendiriyor ve ticaret hayatının maske-hijyen-mesafe kuralları korunarak yeniden düzenlenmesi konusunda esnafa destek oluyor.

Kapı kapı gıda desteği

Koronavirüs salgınında ihtiyaç sahibi vatandaşlara erzak desteğinde bulunan Osmangazi Belediyesi, yardım kolilerini kapı kapı vatandaşlara ulaştırıyor. Osmangazi Belediyesi Vefa Sosyal Destek Grubu tarafından salgın sürecinde titizlikle yapılan yardımlar, birlik, beraberlik ve dayanışmanın simgesi Ramazan Ayı’nda da yoğun bir şekilde devam etti. Resmi kurumlarla koordineli bir şekilde çalışmalarını yürüten belediye ekipleri, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara günlük erzak, ekmek, çorba ve sıcak yemek dağıtımı yapıyor. Koronavirüs salgınının Türkiye’de ilk görüldüğü 11 Mart tarihinden itibaren yoğun mesai harcayan Osmangazi Belediyesi ekipleri, evlerinden çıkamayan vatandaşlar için alışveriş yardımında da bulunarak hiç kimseyi mağdur etmemeye özen gösteriyor. Koronavirüs sürecinin yardımlaşma ve dayanışma içinde atlatılacağını belirten Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Bu zor günleri dayanışma ile aşacağız. Bu süreçte kimseyi yalnız bırakmıyoruz. Vatandaşlarımızı mağdur etmemek için bütün imkanlarımızı seferber ettik” dedi.

Alışverişe çıkana vatandaşa maskeler Osmangazi'den

Koronavirüs ile mücadele çalışmaları kapsamında toplu alanlarda maske takılması zorunluluğunun getirilmesinin ardından Osmangazi Belediyesi, ilçedeki pazar alanlarında vatandaşlara maske dağıtımına başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, koronavirüs ile mücadele çalışmaları  kapsamında pazar yerleri, marketler ve toplu ulaşım araçları gibi vatandaşların toplu olarak bulunduğu alanlarda maske takılmasının zorunlu hale getirildiğini açıklamasının ardından Osmangazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, ilçenin farklı noktalarında kurulan pazar alanlarında vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımına başladı. Pazar alanlarına girişte vatandaşlara maskeleri veren ekipler, ayrıca vatandaşlara koronavirüse karşı alınan kararları hatırlattı. Pazarcı esnafına da maske ve eldiven dağıtan zabıta ekipleri, tezgahlar arasındaki mesafeye de dikkat edilmesi konusunda uyarıda bulundu. Zabıta ekiplerinin bu uygulaması karşısında esnaf ve vatandaşların memnun olduğu gözlendi.

Pazar yerlerine dezenfektan

İlçedeki pazar yerlerinin girişlerine el dezenfektan aparatı koydu. Osmangazi Belediyesi’nin bu uygulaması hem vatandaşı hem de pazarcı esnafını memnun etti.

Osmangazi Belediyesi, koronavirüs riskine karşı ilçe genelinde başlattığı hijyen çalışmalarını sürdürüyor. Koronavirüse karşı yürütülen çalışmalar kapsamında ilçe genelinde ibadethane, pazar alanları, okul, çocuk parkları, meydanlar başta olmak üzere vatandaşların tüm ortak kullanım alanları düzenli olarak Osmangazi Belediyesi tarafından dezenfekte ediliyor. Belediye ekipleri, halkın kişisel hijyenini sağlamak için de pazar yerlerinin girişlerine el dezenfektan aparatı koydu. Pazara gelen vatandaşlar, alışveriş öncesi ve sonrasında ellerini dezenfekte ederek, virüse karşı kendini koruyor.

 

İhtiyaç sahiplerine destek

Salgın nedeniyle evlerinden çıkması kısıtlanan vatandaşlara yönelik Osmangazi’de kurulan Vefa Sosyal Destek Grubu, ilçenin dört bir yanındaki talepleri anında karşılıyor. Resmi kurumlarla koordineli bir şekilde çalışmalarını yürüten Osmangazi Belediyesi ekipleri, 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlar ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara günlük erzak, ekmek ve çorba dağıtımı yapıyor. Ekipler, ayrıca evden çıkamayan vatandaşlara da alışveriş konusunda da yardımcı olarak, hayatlarını kolaylaştırıyor. 1 milyonu aşan nüfusu ile Türkiye’nin en büyük ilçelerinden olan Osmangazi’nin 136 mahallesini kapı kapı gezen belediye ekipleri, 25-28 Mayıs tarihleri arasında 740 erzak, 480 çorba, 7 bin 677 ekmek dağıtımı ve 20 alışveriş yardımı yaptı. Bir haftalık sürede Osmangazi genelinde toplam 8 bin 917 sosyal destek sağlayan belediye ekipleri, vatandaşların salgın sürecini mağduriyet yaşamadan geçirmesine yardımcı oluyor. Osmangazi’de yaşayan vatandaşların sağlığını korumak ve salgının yayılmasını engellemek için her alanda mücadele ettiklerine dikkat çeken Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Bu salgından dayanışma içinde, tedbirlere uyarak kurtuluyoruz. Salgın sürecinde vatandaşlarımızın mağdur olmaması için bütün imkanlarımızı seferber ettik. Yaptığımız çalışmaların karşılığını, inşallah çok yakın bir zamanda alacağız ve bu salgını tamamen yeneceğiz” dedi.

Sokağa çıkma kısıtlamalarını asfalt çalışmaları için fırsata çevirdi

Korona virüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasını asfaltlama çalışmaları için fırsata dönüştürdü. 2020 yılının ilk altı ayında ilçenin birçok noktasında toplam 14 kilometrelik asfalt serimi gerçekleştirdi, toplam 20 bin ton asfalt kullanıldı.

Osmangazi Belediyesi, asfaltlama çalışmaları ile ilçedeki eskiyen ve bozulan yolları yenilemeyi sürdürüyor. Belediye ekipleri, 2020 yılının ilk altı ayında yaklaşık 27 kilometre yolu sıcak asfaltla kaplarken, çalışmalar kapsamında toplam 20 bin ton asfalt kullanıldı. İlçedeki birçok cadde ve sokakta gerçekleştirilen asfalt kaplama çalışmaları için toplam 12 bin ton sıcak asfalt döken ekipler, muhtelif sokaklarda yapılan asfalt yama çalışmaları için de 8 bin ton asfalt kullandı. Özellikle, Yunuseli, Demirtaş, Bağlarbaşı, Yenibağlar, Akpınar, Santral Garaj, Emek ve Güneştepe mahallelerinde yoğun bir şekilde asfaltlama çalışması yapılırken, yılsonuna kadar bozuk olan tüm yolların asfaltlanması hedefleniyor.

Osmangazi’den küçük esnafa büyük destek

Pandemi nedeniyle zor günler geçiren esnafa destek olmak için harekete geçen Osmangazi Belediyesi, BESOB’un bildirdiği iş yerlerini kapatmak zorunda kalan mağdur esnaflar ve günlük ücretle çalışanlara erzak dağıtmaya başladı. Başkan Mustafa Dündar, küçük esnaf ve çalışanların özellikle ailelerine ve çocuklarına desteklerinin artarak süreceğini açıkladı.

Bursa’da berberler, lokantacılar, kahveciler, çay ocakları, seyyar satıcılar ile günlük ücretle hayatını geçindiren binlerce çalışan korona salgını nedeniyle ciddi bir mağduriyet yaşıyor. Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (BESOB) ile iletişime geçen Osmangazi Belediyesi, BESOB tarafından tespiti yapılan liste dahilinde mağdur esnaf ve çalışanlarına erzak desteği vermeye başladı.

Can dostlar unutulmadı

Koronavirüs salgını sebebiyle bazı işletmelerin kapanması ve sosyal hayattaki hareketliliğin azalmasıyla yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanlarına Osmangazi Belediyesi sahip çıktı.

Osmangazi Belediyesi, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle beslenmekte güçlük çeken sokak hayvanları için yaşam alanlarına yiyecek bırakıyor. Salgın nedeniyle yapılan “Evde kal” çağrıları, 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile kronik rahatsızlığı bulunanların evden çıkamaması, sokak hayvanlarının yiyecek bulmasını zorlaştırdı. Osmangazi Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri, ilçenin dört bir yanını dolaşarak sokak hayvanlarına yiyecek ve su bırakıyor. Son bir hafta içinde Acemler, Çekirge, Pınarbaşı, Heykel, Cumhuriyet Caddesi, Demirtaşpaşa, Veysel Karani, Hamitler ve Şehreküstü bölgelerinde can dostları besleyen ekipler, bakım ve tedaviye ihtiyacı olan hayvanları da Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi'ne götürerek sağlığına kavuşturdu.

 

Osmangazi’den kişiye özel maske

Osmangazi Belediyesi Meslek Edindirme Kursları’nda (OSMEK) geleneksel yöntemler kullanılarak özel tasarımlı ve yıkanabilir maskeler üretiliyor. Meslek sahibi olmayan vatandaşları çalışma hayatına kazandıran OSMEK’te el sanatları eğitimi veren Selma Endar, yeni tip korona virüs salgınına karşı maske üreterek belediyeye katkı sunuyor. Virüsün Türkiye’de ilk görüldüğü günden bu yana kolları sıvayan Endar’ın hijyenik ortamda büyük bir titizlikle ürettiği maskeler, öncelikle sahada ve hizmet binalarında çalışan belediye personeline veriliyor. Bunun yanı sıra maskelere birbirinden renkli nakışlar işleyerek figürler oluşturan eğitmen, dışarıdan gelen siparişleri de değerlendiriyor.

Park ve bahçelerde kapsamlı bakım

Koronavirüs (Covid-19) salgınının azalmasıyla ilçedeki park ve bahçeleri halkın kullanımına sunan Osmangazi Belediyesi, çalışmalarını 7 gün 24 saat aralıksız sürdürüyor. Yeni tip koronavirüs salgınına karşı ilçe genelinde seferberlik ilan eden Osmangazi Belediyesi, normalleşme sürecinde de park ve bahçelerde düzenli olarak bakım ile onarım yapıyor. İlk vakanın görüldüğü 11 Mart tarihinden itibaren yoğun mesai harcayan belediye ekipleri, son 9 günde 663 park ve 1 milyon 613 bin 533 metrekare yeşil alanda periyodik sulama ile bakım çalışması yaptı. Ekipler, 246 bin 862 metrekarede çim biçerken, 234 adet ağaç budadı. Bunun yanı sıra 18 bin 081 bitkinin bakımını üstlenen Osmangazi Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü, 13 noktada 32 bin 863 adet çiçek dikti. Çalışmalarını tamamlayana kadar sürdüreceklerini belirten ekipler, 255 bin 917 metrekarede kosa ile ot biçerken, 10 bin 926 metrekarede çalı bitkisi şekil budama yaptıklarını söyledi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, ilçenin dört bir yanını normalleşme sürecine hazırladıklarının altını çizerek, “Normalleşme döneminin gelmesi ve havaların ısınmasıyla birlikte vatandaşlarımız park bahçelerde vakit geçiriyor. Belediye olarak bu noktaları düzenli olarak dezenfekte ederken, bakım ve onarımlarını da üstleniyoruz. Vatandaşlarımız, tedbiri bir an olsun elden bırakmasınlar. Eski günlerimize en kısa sürede dönebilmemiz ve yeşil alanlardan doyasıya faydalanabilmemiz için lütfen dikkatli olalım” dedi.

Temizlik seferberliği

Koronavirüs salgınıyla topyekün mücadele ederek dikkatleri üzerine çeken Osmangazi Belediyesi, vatandaşların sağlığını korumak için normalleşme sürecinde de temizlik ve dezenfeksiyon çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. İlçede dezenfekte edilmeyen nokta bırakmayan belediye ekipleri, cadde ve sokakların yanı sıra vatandaşların yoğun olarak kullandığı alanları virüs bulunma ihtimaline karşı steril hale getiriyor. Çevre temizliğinin en hassas konulardan biri olduğuna dikkat çeken Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, vatandaşlara hijyenik bir ortam sunmak için dezenfeksiyon çalışmalarına belirli periyotlarla devam edeceklerini söyledi.

Zabıtadan yeni normal denetimi

Osmangazi Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, Covid-19'la mücadelede yeni normalleşme süreciyle birlikte tekrar hizmet vermeye başlayan işyerlerinde denetimlerini artırdı. Zabıta ekipleri, yayımlanan genelgeler doğrultusunda çalışma şartları yeniden belirlenen işletmelerin kurallara uyup uymadıklarını yerinde denetledi. İlçe genelinde bulunan kafe, restoran ve pazar yerlerinde maske ve sosyal mesafe denetimlerine hassasiyet gösteren ekipler, işyeri sahiplerini sosyal mesafeyi korumaları, maskesiz çalışmamaları, eldiven takmaları konularında uyarıyor. Zabıta ekipleri, ayrıca gıda satışı yapan işyerlerini de hijyen kurallarına uyup uymadıkları konusuna sıkı takibe aldı.

200 bin konteyner ilaçlandı 

Osmangazi Belediyesi temizlik ekipleri, ilçe genelindeki 200 bine yakın çöp konteyneri ve çöp kutularından bir yandan rutin çöp toplama işlemlerini gerçekleştirirken aynı zamanda da ilaçlama yaparak çok önemli çalışmaya imza attı.

Bilim insanlarının koronavirüsüne karşı özellikle mekanlardan çöp kutuları ve çöp koyterner hijyeni ve çöplerin toplanması noktasında uyarılarda bulunurken Osmangazi Belediyesi, ekipleri önce sayısını artırdıkları rutin çöp toplama işlemlerine tüm çöp kutusu ve çöp konteynerlerin dezenfeksiyonu da ekledi. Önce çöpleri toplayan ekipler ardından ilaçlama yaparak salgının yayılmasında önemli bir nokta kabul edilen konteynerleri hijyenik hale getiriyor. Her gün onlarca mahallede, meydan, park, ortak kullanım alanları ve pazarları ilaçlayan ekipler, diğer yandan market ve pazarlarda denetim ile kontrollerini sürdürüyor.

Mahalle mahalle gezerek çöpleri toplayan ekipler, konteynerleri ilaçlayarak olası bir virüs durumunun önüne geçmeyi sağlıyor. Yaya kaldırımlarında bulunan çöp sepetlerinde de aynı işlemi uygulayan belediye ekipleri, bu çalışmalarını periyodik olarak sürdürüyor.

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2020, 14:45
YORUM EKLE

banner65

banner57