OSB’lerde elektrik tüketiminde dikkat çeken artış

OSB’leri, Ar-Ge merkezleri ve alanında lider firmalarıyla üretim üssü Bursa’da pandemi sonrası çarklar hızlandı. Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Latif Deniz, reel sektörün tırmanışa geçtiğini belirterek, “Haziran ayında reel sektördeki canlanma hız kazandı. Haziranın ilk yarısında OSB'lerdeki elektrik tüketimi, mayısa göre, yüzde 31 arttı. Bu da üretimin yeniden hızlandığının en açık göstergesi” dedi.

OSB’lerde elektrik tüketiminde dikkat çeken artış

Üretim üssü Bursa, Türkiye’nin en fazla organize sanayi bölgesine (OSB) sahip şehri. Toplam 17 adet OSB’si ile ülke üretimine ve ihracatına ciddi oranlarda katkı sağlarken, iki yeni OSB için de çalışmalar yürütüyor. Gemlik ilçesindeki Serbest Bölge’yle önemli ticaret hacimlerinin yakalandığı Bursa’da, Asilçelik ve Gemlik olmak üzere iki özel endüstri bölgesiyle hem istihdama hem de cari açığa katkı sağlanması hedefliyor. Bursa, sahip olduğu Ar-Ge ve tasarım merkezleriyle de katma değer üreten lider şehirler arasında yer alıyor. Ülkemizdeki 1.232 Ar-Ge merkezinin 131’i; 364 tasarım merkezinin de 28’i Bursa’da bulunuyor.

Türkiye katma değerinin yüzde 8-9'unu tek başına karşılayan Bursa, 2019 yılında 14 milyar 900 milyon dolarlık ihracatla, İstanbul’dan sonra en fazla ihracat yapan il oldu. 2020 yılına hızlı başlayan Bursa’da, tüm dünya ekonomilerini etkisi altına alan koronavirüs sebebiyle, yaklaşık üç ay çarklar durdu. Haziran ayında normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte çarkların yeniden dönmeye başladığı üretim üssünde şimdi makine sesleri yükseliyor.

Sanayi üretiminin hızla toparlanmaya başladığı koronavirüs sonrası Bursa Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Latif Deniz ile bir araya geldik. Üretimi, ihracatı, istihdamı, pandeminin etkilerini, OSB’leri, ULUTEK’i, Serbest Bölge’yi, özel endüstri bölgelerini, Ar-Ge ve tasarım merkezlerini konuştuk. Detaylar röportajımızda…

KATMA DEĞERDE DÖRDÜNCÜ SIRADA

* Öncelikle Bursa sanayisi hakkında bilgi verebilir misiniz? İşletme sayısı ve toplam istihdamı kaçtır? Üretim, ihracat ve yaratılan katma değer açısından Türkiye’de nasıl bir konumdadır?

Latif Deniz: Bursa, sanayi işletmelerinin yüzde 42’sinin bulunduğu Marmara Bölgesi’nde yer almaktadır. Bölge içi sanayi işletmeleri dağılımında yüzde 22,37’lik oranla İstanbul’dan sonra ikinci sırada bulunmaktadır. 3 milyonu aşan nüfusuyla İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra 4. büyük ildir. Türkiye’deki illerin ve bölgelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırması (SEGE-2011) sonuçlarına göre, İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Antalya’nın ardından 6. sırada yer almaktadır.

Bursa, 17 adet organize sanayi bölgesi (OSB) ile imalat sanayinde Türkiye katma değerinin (GSMH’den aldığı pay) yüzde 8-9'unu tek başına sağlamaktadır. Çalışan kişi ve işyeri sayısı bakımından İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra Türkiye’de 4. sırada olan Bursa, ülke ekonomisine sağladığı katma değer açısından da 4. sırada bulunmaktadır. İlimizdeki sanayi işletmelerinin çalışan sayısına göre durumuysa; yüzde 65 mikro, yüzde 25 küçük, yüzde 8 orta ve yüzde 2 büyük ölçekli işletmeler olup, ana sanayi kolları diğer bir ifadeyle rekabet gücü yüksek sektörler otomotiv ana sanayi, otomotiv yan sanayi, tekstil, metal, gıda ve maden sanayi şeklindedir.

EN FAZLA İHRACAT YAPAN İLLERDEN

Bursa, istihdam ettiği çalışan sayısı açısından ülke genelinde yaklaşık yüzde 5’lik dilime sahiptir. İlimizi sırasıyla yüzde 4,98 ile Kocaeli, yüzde 4,67 ile Tekirdağ, yüzde 3,78 ile Balıkesir, yüzde 2,6 ile Sakarya, yüzde 1,39 ile Kırklareli, yüzde 1,38 ile Çanakkale, yüzde 0,84 ile Yalova, yüzde 0,68 ile Bilecik ve yüzde 0,67 ile Edirne takip etmektedir.

Bursa, ihracat sıralamasında da ilk üçte yer almaktadır. 2019 yılında 14 milyar 900 milyon dolarlık ihracatla İstanbul’dan sonra en fazla ihracat yapan ildir.

OSB’LERDE ELEKTRİK TÜKETİMİ ARTTI

* Kovid-19 salgınının Bursa sanayisine ve üretimine etkileri nelerdir? Bu doğrultuda 2020 yılını değerlendirebilir misiniz?

Deniz: Pandemi sürecinde ekonomi dipten yukarı doğru ivme almıştır. Reel sektör tırmanışa geçmiştir. Sayın Bakanımız Mustafa Varank’ın da belirttiği gibi mayıs ayından itibaren ekonomi dipten dönüş sinyalleri vermeye başladı. Haziran ayında reel sektördeki canlanma hız kazandı. Haziranın ilk yarısında OSB'lerdeki elektrik tüketimi, mayısa göre, yüzde 31 arttı. Bu da üretimin yeniden hızlandığını en açık göstergesidir.

“TEK BİR LOGOYLA GÜVEN TAZELENECEK”

Ayrıca, bakanlığımız öncülüğünde ve aralarında Bursa’nın da bulunduğu 13 ilde antikor testleri yapılmaya başlandı. İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Konya, Tekirdağ, Adana, Sakarya, Gaziantep, Manisa, Eskişehir, Bursa ve Kayseri’de antikor testleri yapılacak. Konya ve Bursa’da testler başladı. Bu noktada sanayicilerimize yol göstermek için Türk Standartları Enstitüsü ile birlikte kılavuz hazırlandı. Tedbirleri yerine getiren işletmelere 'Covid-19 Güvenli Üretim Kalite Belgesi' verilecek. Belgeyi alan firmalar 'TSE Güvenli Üretim' logosunu gururla kullanabilecek. Böylece tek bir logoyla piyasada kendilerine duyulan güveni tazelemiş olacaklar.

AR-GE MERKEZİ SAYISI 131’E YÜKSELDİ

* Bursa’daki Ar-Ge ve tasarım merkezi sayısı kaçtır? Sektörel dağılımları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Deniz: Aralık 2019 sonu itibarıyla ülkemizde 1.232 Ar-Ge merkezi bulunmaktadır ve bunlardan 131’i ilimizde yer almaktadır. İlimizdeki Ar-Ge merkezlerinin ağırlıklı sektörel dağılımı; otomotiv ve yan sanayi 46, makine teçhizat 25, tekstil 15, gıda-tarım 6, demir-metal 6, enerji-iklimlendirme 6 adet şeklindedir. Ayrıca bilgisayar iletişim teknolojileri-yazılım 5, kimya-plastik 4, mobilya 3, elektrik-elektronik sektöründe de 2 adet Ar-Ge merkezi bulunmaktadır. Yine ülkemizdeki 364 adet tasarım merkezinden 28’i Bursa’dadır.

* Peki Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde bugüne kadar kaç proje yürütüldü? Bu projelerin kaçı tamamlandı? Yeni teknolojik ürün sayısı kaçtır? Ürünlerin kaç adedine patent alındı?

Deniz: İlimiz Ar-Ge merkezlerinde bugüne kadar 2 bin 733 proje yürütüldü. Bunlardan 1.743’ü tamamlandı ve elde edilen ürünlerden 197’sine patent alındı. Henüz patent alma süreci devam eden 998 ürünümüz bulunmaktadır.

* Bursa’yı Ar-Ge ve tasarım merkezleri açısından Türkiye’de nasıl konumlandırıyorsunuz?

Deniz: Ar-Ge merkezleriyle, ülkemizin, uluslararası rekabet gücünün artırılması, yenilikçilik kapasitesinin geliştirilmesi ve dünyadaki gelişmelere uygun bir sanayi altyapısının oluşturulması hedeflenmektedir. Ayrıca yabancı sermaye şirketlerinin Ar-Ge birimlerini Türkiye’de yapılandırarak yeni teknolojileri ülkemizde geliştirmelerine imkan sağlanması da hedefler arasında bulunmaktadır.

EN FAZLA OSB BULUNAN ŞEHİR

* Bursa’da kaç OSB vardır? OSB’lerdeki toplam firma ve istihdam sayısı kaçtır? OSB’lerin doluluk oranı nedir ve sektörel dağılımı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Deniz: İlimizde 4’ü ihtisas ve 13’ü karma olmak üzere toplam 17 adet OSB bulunmaktadır. Bursa, bu haliyle, en fazla OSB bulunduran şehirdir. Sektörel dağılıma göre, ilk sırada 802 firma ile tekstil, ikinci sırada 297 firma ile otomotiv ve yan sanayi, üçüncü sırada 177 firma ile metal sektörü yer almaktadır.

Diğer yandan OSB sayısında Bursa’yı, 13’er adet OSB’nin yer aldığı Ankara, Kocaeli ve Tekirdağ takip etmektedir. Afyon, Konya, İstanbul, Hatay, Sakarya ve Mersin de OSB’lerin yoğun olduğu şehirlerimizdir.

* Bursa OSB’lerinin 2019 yılı toplam ihracat değeri nedir? 2020 ile ilgili toplam ihracat öngörünüzü paylaşabilir misiniz?

Deniz: 17 OSB’de toplam 2 bin 3 firma faaliyet göstermekte ve toplam 191 bin kişi istihdam edilmektedir. OSB’lerden gelen verilere göre, ilimiz ihracatının 12 milyar doları OSB’lerimizden gerçekleşmektedir.

İKİ YENİ OSB’DE SÜREÇ DEVAM EDİYOR

* Yeni OSB başvuruları hangileridir ve süreçleri hakkında bilgi verebilir misiniz? Bugün itibarıyla doluluk oranları nasıldır?

Deniz: Halen iki adet yeni OSB başvurusu bulunmaktadır. Bunlardan biri Orhaneli Maden İhtisas OSB’dir. Orhaneli Belediye Başkanlığı’nın 11.05.2015 tarihli talebi Valiliğimizce Bakanlığımıza sunulmuştur. 05.05.2016 tarihinde yapılan değerlendirme sonucu, Şükriye Mahallesi, Kocabelen ve Dede Tepe mevkiinde 175 hektar alan Yer Seçim Yönetmeliği gereğince uygun görülmüştür. Haziran 2018’de de Bakanlığımız tarafından OSB yeri olarak sınırları kesinleştiği bildirilmiştir. Bakanlığımızca belirtilen hususlar, Orhaneli Belediye Başkanlığı ile Maden, Mermer ve Sanayici İşadamları Derneği (MADSİAD) tarafından yerine getirilecektir.

2 BİN 550 KOBİ GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİYOR

Bir diğer yeni OSB’miz, Küçük ve Orta Boy İşletmeler (KOBİ) OSB’dir. BTSO öncülüğünde 2 bin 550 adet KOBİ tarafından 02.07.2018 tarihinde Valiliğimize başvuruda bulunulmuştur. Yapılan başvuru 09.07.2018 tarihinde Bakanlığımıza sunulmuştur. Toplam 1.440 hektar büyüklüğünde olması planlanan KOBİ OSB’nin, uygun büyüklük ve ulaşım güzergahlarına erişimi bakımından Yenişehir, Karacabey veya Nilüfer ilçelerinden birinde kurulması öngörülmektedir. Bakanlığımız tarafından noksanlıklar ve tespitler yapılmış, gereği hususu BTSO Başkanlığına yazıyla bildirilmiştir.

* Islah OSB çalışmalarınız ne durumdadır?

Deniz: Sanayi tesislerinin bulunduğu alanların ıslah edilmesi ve OSB statüsü kazandırılması çalışmaları kapsamında bugüne kadar Barakfakıh, Kayapa, Akçalar, İnegöl-Yenice sanayi bölgeleri OSB statüsüne kavuşturulmuştur. Kestel 2 Sanayi Alanı, Islah kapsamında Uludağ OSB’ye ilave edilmiştir. Hasanağa OSB’ye 4 firmanın katılımı sağlanmıştır.

Diğer yandan Islah OSB başvuruları için bir yıl daha ek süre verilmiştir. Bu doğrultuda 01.07.2018 tarihine kadar Valiliğimize yapılan başvurular; İnegöl-Cerrah Sanayi Bölgesi’nin Yenice OSB’ye katılımı; İnegöl-Kurşunlu Çilek Mobilya’nın Islah OSB müracaatı; Uludağ OSB (Kestel-2) Bölgesi’ndeki 7 adet parselin Islah kapsamında genişleme alanı; Görükle-Başköy ve Büyükbalıklı mahallesinde bulunan sanayi kuruluşlarının Islah kapsamında başvurusudur.

Ayrıca, Orhangazi TSO’nun yapmış olduğu Orhangazi Islah OSB başvurusu 2019 yılında alınan Islah Komisyon Kararı ve eki dosya, İl Müdürlüğümüzün yazısı ile Bakanlığımıza gönderilmiştir. Ancak Bakanlığımız yazısında belirtilen eksiklikler nedeniyle başvuru dosyası iade edilmiştir.

ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGELERİ YÜKSELİYOR

* Bursa’daki endüstri bölgeleri hangileridir? Endüstri bölgeleri kent ekonomisine nasıl bir katkı sunmaktadır?

Deniz: İlimizde iki adet Özel Endüstri Bölgesi bulunmaktadır. Bunlardan ilki, 1040 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan ve 10 Mayıs 2019 tarih ve 30770 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan, Asilçelik Sanayi ve Ticaret AŞ Bursa Özel Endüstri Bölgesi’dir. Orhangazi ilçesi, Gemiç ve Karsak mahalleleri, Göçbey, Çeyle, Bekirsırtı, Göçmen, Göçbeyler mevkiinde ve 43 hektar büyüklüğündedir. Bölge için bugüne kadar yapılan yatırım 2 milyar 100 milyon lira. Önümüzdeki yıl 960 milyon liralık yatırım daha yapılması planlanıyor. Çalışmalar tamamlandığında ilave 225 kişi istihdam sağlanmış olacak. Ayrıca cari açık kapatılmasına 162 milyon dolar katkı sağlaması hedefleniyor.

İlimizde ikinci endüstri bölgesi, Gemlik ilçesindeki Gübre Sanayi A.Ş’ye ait alanda kurulmuştur. 4033 sayılı Endüstri Bölgeleri Kanunu ve Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’nda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un, Özel Endüstri Bölgelerini düzenleyen 4/Ç maddesi uyarınca yürütülen çalışmalarda, yer seçimi etüt çalışmaları hızla tamamlanarak kuruluş kararı 4 Ekim 2019 tarihli ve 30908 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

SERBEST BÖLGE’NİN TİCARET HACMİ YÜKSELİYOR

* Serbest Bölge’de kaç firma bulunmaktadır ve toplam çalışan sayısı kaçtır? Ticaret hacmini 2019 ile 2020 yıllarını karşılaştırarak değerlendirebilir misiniz?

Deniz: İlimiz Gemlik ilçesinde faaliyet gösteren Serbest Bölge’de 91 firma bulunmaktadır. Toplam 9 bin 937 çalışanın olduğu Serbest Bölge’de, 2019 yılsonu verilerine göre, 1 milyar 918 milyon dolar ticaret hacmi gerçekleşmiştir. 2018 yılsonunda işlem değeri 1 milyar 766 milyon dolar tutarındadır.

ULUTEK’TE YAKLAŞIK 2 BİN PROJE YÜRÜTÜLÜYOR

* Bursa Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde kaç firma faaliyet göstermektedir? Bölgenin istihdam sayısı kaçtır? Yürütülen ve tamamlanan projeler hakkında bilgi verebilir misiniz?

Deniz: 4691 sayılı Kanun; üniversiteler, araştırma kurum ve kuruluşları ile üretim sektörleri arasında iş birliği sağlanmasını amaçlar. Yeni veya ileri teknolojide mal ve hizmet üretmek isteyen girişimci, araştırmacı ve akademisyenlerin, sınai ve ticari faaliyetlerini üniversitelerin yanında veya yakınında yürütebilmelerine imkan vermek amacıyla kurulmuş akademik, sosyal ve kültürel sitelerdir. İlimizde ULUTEK A.Ş. adı altında bir adet Teknoloji Geliştirme Bölgesi bulunmaktadır. Bölgede 15’i Kuluçka olmak üzere toplam 132 firma faaliyet göstermektedir. Uludağ Üniversitesi Kampusu içinde 471 bin 230 metrekare alanda hizmet vermektedir. Toplam 914 personelin görev yaptığı bölgede halen 1.882 proje üzerinde çalışma yürütülmektedir.

* Sizce Bursa’nın yeni teknoloji geliştirme bölgelerine ihtiyacı var mıdır?

Deniz: Sanayinin olduğu her yerde teknolojiye ve teknoloji geliştirme bölgelerine her zaman ihtiyaç vardır. Bu doğrultuda, Bursa Teknik Üniversitesi bünyesinde ikinci Teknoloji Bölgesi kurulma çalışmaları devam etmektedir.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2020, 16:01
YORUM EKLE

banner69

banner70

banner73