“Organik koton ile ürün yelpazemizi genişletiyoruz”

Ev tekstili sektöründe çarşaf ve nevresim grubunda lisanslı ürünleriyle Avrupa’da raflara çıkan V.G.E. Tekstil, ürün yelpazesini genişletiyor. GOTS sertifikası alıp organik koton üretimine başlayan ve ilk siparişini Hollanda’ya göndermeye hazırlanan firma, düz boya ve metre malı gibi ürünlerde de çeşitliliğini artırmayı hedefliyor.

“Organik koton ile ürün yelpazemizi genişletiyoruz”

V.G.E. Tekstil, yaklaşık 12 yıldır ev tekstili sektöründe çarşaf, nevresim ve mamul kumaş üretimi yapıp Avrupa’ya gönderiyor. Özellikle lisanslı ürünleriyle adından söz ettiren firma, ev tekstilinde atıl kapasiteleri kullanarak üretim gerçekleştiriyor. Ham bezlerini Denizli ve Uşak’ta dokuturken, Bursa ve Uşak’taki fabrikalarda boya ve baskı işini yaptırıyor. Yüzde 100 ihracat odaklı çalışan firmanın başlıca pazarlarını Fransa, İngiltere, Belçika, Danimarka, Hollanda ve İtalya oluşturuyor.

Tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 pandemisine rağmen bu yılı hedeflerinin üzerinde kapatmaya hazırlanan V.G.E. Tekstil, aynı zamanda ürün gruplarında yeni bir yapılanma içerisinde. Lisanslı ürünlerin, toplam üretim içindeki payını daraltarak, ürün yelpazesini genişletmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda, Global Organik Tekstil Standardı (GOTS) sertifikalı, organik koton (pamuklu kumaş) ihracatına hazırlanıyor. Hedefinde düz boya, metre malı gibi ürünlere de yönelerek, çeşitliliğini artırmak var.

V.G.E. Tekstil’in Kurucusu ve Genel Müdürü Veda Girgin Eroğlu'ndan başarı hikayelerini dinledik. Eroğlu, firmanın kuruluş amacından bugün geldiği noktaya, pandemi sürecini nasıl fırsata çevirdiklerinden gelecek planlarına, sektörün belli başlı sorunlarından çözüm önerilerine kadar birçok konuda sorumuzu yanıtladı. İşte, röportajımızın detayları…

EKONOMİK KRİZİ FIRSATA ÇEVİRDİ

- İlk olarak V.G.E. Tekstil’in kuruluş hikayesini anlatabilir misiniz? Yola hangi hedeflerle çıktınız ve bugün nasıl bir noktadasınız?

Veda Girgin Eroğlu: V.G.E. Tekstil, 2008 yılında şahıs firması olarak kuruldu. 2008, ekonomik kriz sebebiyle fabrikaların batıp çıktığı bir yıldı. 16 yıllık sektör tecrübesinin sonucunda, bugün var olan üretimin yarın yok olduğunu gördüm. Müşteri portföyümü ve pazarlama ağımı, Bursa’daki mevcut kapasiteleri kullanarak değerlendirebileceğimi düşündüm. Müşterilerimizin bize olan güveni ve inancıyla, bunu başardığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Başarımızın bir sebebi de bu yolda beraber yürüdüğümüz ve işlerine dört elle sarılan ekip arkadaşlarımdır. Olması gereken tüm etmenler bir araya gelince, bize de sadece var olan kapasiteleri kullanmak düştü.

YILLIK HAM BEZ ÜRETİMİ 7 MİLYON METRE

2008’de yola çıktığımız firmalarla bugün hala iş birliğimiz devam ediyor. Uşak’taki fabrikalarda bağlamış olduğumuz dokuma tezgahlarımız var. Uşak’tan yıllık 7 milyon metre ham bez alıyoruz. Bunun 4 milyon metresiyle, Özdilek Tekstil’de fason baskı yaptırıyoruz. 2 milyon metresini Yıldırımlar Baskı Boya’da kullanıyoruz. 1 milyon metre de stoklu gidiyoruz çünkü taleplere çok hızlı cevap vermemiz gerekiyor. Yunuseli’nde de yine kurulduğumuz günden bu yana iş ortaklığı yaptığımız konfeksiyonumuz var. Merkez ofisimizdeyse, 14 kişilik ekibimizle, pazarlama, lojistik, yardımcı malzeme organizasyonu, üretim takibi ve planlama işlerini yürütüyoruz.

“ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİMİZİ ARTIRACAĞIZ”

- Ev tekstilinde ağırlıklı hangi ürünlerde varsınız? Gelecek planlarınız arasında yeni ya da farklı ürün grupları bulunuyor mu?

Eroğlu: Firmamız, kurulduğu günden bu yana, ev tekstili sektörüne yönelik çarşaf, nevresim ve mamul kumaş üretimi yaparak, Avrupa ülkelerine gönderiyor. Yüzde 100 ihracat odaklı faaliyet gösteriyoruz. Üretimimizin yüzde 60’ı lisanslı, yüzde 40’ı normal ürünlerden oluşuyor. 2021 yılının ikinci yarısı itibarıyla yeni bir oluşum içerisine gireceğiz. Lisanslı ürünler dolayısıyla servis veremediğimiz firmalar vardı. Bu sebeple düz boya, metre malı gibi ürünlere de yöneleceğiz. Bazı lisanslı ürünlerde üretimimiz devam ederken, diğer yandan ürün çeşitliliğimizi artırmış olacağız. Yine ihracata çalışacağız.

“GOTS SERTİFİKALI KUMAŞ İHRAÇ EDECEĞİZ”

Yeni hedeflerimiz doğrultusunda organik kotonla ilgili çalışmalara başladık. GOTS sertifikalı organik koton ihraç edeceğiz. İlk siparişimizi de aldık. Hollanda’ya 150 bin metre göndereceğiz. Bu siparişlerin arkası gelecektir. Organik kotonda pamuk tarladan itibaren takip edilerek, insan sağlığına uygun şekilde üretim yapılıyor. İplik ve kumaş aşamasında hiçbir kimyasal kullanılmıyor. Bu doğrultuda organik pamuklu kumaştan nevresim üretmek amacıyla GOTS sertifikamızı aldık. Ekoteks belgelerimizi yeniledik. Firma olarak sürekli kendimizi yenileme çabasındayız. Yeni pazarlara insan sağlığına uygun ürünleri sunabilmek amacıyla, bağımsız denetçiler tarafından denetlenerek, sertifikalarımızı almaya devam ediyoruz.

“ZAMANLA HAK ETTİĞİ DEĞERİ BULACAKTIR”

- Organik kotona ya da diğer adıyla organik pamuklu kumaşa talep nasıl?

Eroğlu: Organik kotona özellikle Danimarka ve Hollanda’dan çok büyük talep var. Organik koton üretebilmek için dokumacının da baskıcının da GOTS sertifikasına sahip olması gerekiyor. Tek başınıza yapabileceğiniz bir üretim değil. En büyük sorun maliyetlerin yüksek olması ancak tüketici artık bunu karşılamaya hazır. Mesela, 2050 yılı itibarıyla Avrupa’da hiçbir şekilde kömür kullanımı olmayacak, 2020’den sonra benzinli araç üretimi yapılmamaya başlanacak. Dünyada teknoloji başka yerlere gidiyor ve insan sağlığı öncelikli hale geliyor. Organik koton da zaman içerisinde hak ettiği değeri bulacaktır. Bugün ülkemizde büyük firmalarda organik koton üretimi yapılıyor ve ihracata da gidiyor.

“AVRUPA ÜLKELERİNE İHRACAT YAPIYORUZ”

- Yüzde 100 ihracata çalıştığınızı belirttiniz. Ağırlıklı pazarlarınız hangileridir ve hedefinizde yeni ülkeler var mı?

Eroğlu: V.G.E. Tekstil olarak Fransa, İngiltere, Belçika, Danimarka, Hollanda ve İtalya ağırlıklı olmak üzere Avrupa ülkelerine ihracat yapıyoruz. Son olarak pazarlarımız arasına Çekoslovakya ve Polonya’yı ilave ettik. İspanya’ya da bu yıl mal gönderdik ama çok yoğun değil. Mevcut pazarlarımızda hedeflerimizi tutturuyoruz.

“HAZİRAN İTİBARIYLA ESKİ CİROMUZU YAKALADIK”

- Pandemi ve ardından gelen ekonomik daralma sebebiyle zor bir yıl geçirdik. Firmanız bu süreçten nasıl etkilendi?

Eroğlu: Heimtekstil Fuarı’ndan sonra tam işlerimizi yoluna sokuyorduk ki mart ayında pandemi patladı. O korkuyla üretime ilk ara veren firmalardan olduk. 16 Mart itibarıyla faaliyetlerimizi durdurduk. Bu arada Avrupa da kapandı. Ancak bu panik sürecini kısa sürede atlattık. Müşterilerimiz malını istediği için anlaşmalar gereği on beş gün sonra üretime geri dönmek zorunda kaldık. Mart ve nisan cirolarında yüzde 10 civarı düşüş oldu. Online satışların patlamasından sonra mayısla birlikte iş yoğunluğu oluştu. Haziran itibarıyla eski cirolarımızı yakaladığımız gibi hedeflerimizi de aştık.

“TEKSTİLDE CİDDİ BİR PATLAMA YAŞANDI”

- Peki, ev tekstili ürünlerine talepteki artışın sebebi sizce nedir?

Eroğlu: Pandemi sebebiyle evdesiniz ve evin tüm ihtiyaçlarını rahatlıkla görebiliyorsunuz. Bu nedenle internet ortamında çok fazla satış oldu. Tüm ev tekstili sektöründe ciddi bir patlama yaşandı. Üst giyim için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Devam ettiler ama tüketici sadece eşofman ya da spor kıyafet aldı. O eski alışverişler bitti. Fantezi ayakkabılar, çantalar kalmadı. Yıl sonunda ihracatta en iyi ciroların ev tekstili sektöründe olması bekleniyor.

“BU YILI HEDEFLERİMİZİN ÜZERİNDE KAPATACAĞIZ”

2020, pandemiye rağmen firma olarak hedeflediğimiz rakamların yüzde 10 üzerinde kapatacağımız bir yıl olacak. 2019’da kapanışımız 7.5 milyon euro’ydu. Bu yıl kasım itibarıyla geçen yılın cirosunu geçtik. 2020 bizim için güzel bir yıl oldu. Yıl sonu öngörümüz 9 milyon euro civarındaydı ancak kapanışımız tahmini 10 milyon euro’yu bulacak. Öte yandan, talep çok olduğundan kapasiteyle ilgili sıkıntı yaşadık. İş ortaklarımız bize verdikleri üretim kapasitesini yükseltti. Metrajı artırmak için başka fabrikalardan da destek alarak bu cirolara ulaştık.

“O GÜNLERİ TEKRAR YAŞAMAK İSTEMEM”

- Pandemi desteklerinden faydalandınız mı ve bu destekleri yeterli buluyor musunuz?

Eroğlu: Pandemi ilk patladığında kısa çalışma ödeneğinden yararlandık çünkü hiçbir şey öngöremiyorduk. On beş günün ardından tekrar iş başı yapınca kısa çalışma ödeneğinden faydalanmayı kestik. O dönem çok kötüydü. Hayat durmuştu. O günleri tekrar yaşamak istemem. Şu an en azından biliyoruz ki işlerimiz devam ediyor. Ne yapmamız gerektiğinin farkındayız. Bu virüsle mücadele ederek devam edeceğiz. Ayrıca, devlet ihracatçıya çok destek oluyor.

“NAKLİYE MASRAFI İKİYE KATLANDI”

- Peki, sektörünüzün belli başlı sorunları nelerdir?

Eroğlu: Şu an en büyük sıkıntımız, ithalatın olmaması sebebiyle, ihracata giden malların nakliyesinde sorun yaşamamız. TIR bulamıyoruz, bulduklarımız çok pahalı ya da nakliyecilerin belgelerinin süresi dolmuş. Eskiden iki taraf da mal gönderdiğinden süreç işliyordu. Şimdi nakliye masrafı ikiye katlandı. Bu da maliyetlerimizde hiç düşünmediğimiz çok ciddi artışlara sebep oldu. Diğer yandan, döviz kurundaki dalgalanma sebebiyle pamuğun fiyatı her gün artıyor. Döviz fiyatları düştüğünde de kimse fiyat vermek istemiyor.

- 2021 yılı ile ilgili öngörülerinizi ve hedeflerinizi öğrenebilir miyiz?

Eroğlu: Öncelikli hedefimiz sağlıklı günlere ulaşmak ama 2021 de böyle geçecek gibi görünüyor. Asla öngöremediğimiz bir yıl yaşadık. Aynı şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Geçen yıl Bursa’da ev tekstilinde ilk 100 ihracatçı içindeydik. Bu yıl ilk 50’ye gireriz diye düşünüyorum. O kadar mutluyum ki, ülkeye böyle bir dönemde döviz girdisi sağlıyoruz ve çalışanlarımız işlerinin devamlılığı konusunda kendilerini güvende hissediyor.

“ÖNEMLİ OLAN ATIL KAPASİTELERİN KULLANILMASI”

- Son olarak, üretim tesisi kurmak gibi bir düşünceniz hiç oldu mu?

Eroğlu: Hiçbir zaman olmadı çünkü atıl kapasiteler var. Önemli olan mevcut kapasitelerin kullanılması. Başından beri düşüncemiz bu yönde. Öte yandan, üretime girme düşüncemiz olsaydı, kolay bir şekilde hayata geçirebilirdik. Sahip olduğumuz ihracat rakamlarımızla devletin verdiği birçok teşvikten yararlanabilirdik. Ancak dediğim gibi bizim için önemli olan var olan kapasitelerin değerlendirilmesi.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2020, 16:50
YORUM EKLE

banner69

banner70

banner73