NOSAB Başkanı Gülmez: Genç ekibimiz yeni projelerle geliyor

NOSAB’ın yeni Başkanı Erol Gülmez, yönetimlerinin genç isimlerden oluştuğunu belirterek, “Bu kadar genç kadroya da proje üretmemiz lazım. Onların dinamizmini, heyecanını doğru kullanmamız lazım” dedi.

NOSAB Başkanı Gülmez: Genç ekibimiz yeni projelerle geliyor

Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB), geçtiğimiz aylarda yaptığı genel kurul ile yeni yönetimini belirledi. Başkan, kurucu yönetim kurulu üyelerinden Erol Gülmez olurken, yönetim kurulu da genç isimlerden oluştu. NOSAB’ın yeni Başkanı Erol Gülmez, yeni dönemi ilişkin yol haritasını ekonomigazetesi.com’a anlattı.

Yeni dönemde NOSAB yönetim kurulunu gençleştirdiklerini belirten Gülmez, “Ben kurucu yönetim kurulundan son kişiyim. Benden sonraki süreçte artık kurucu yönetimden kimse olmamış olacak. Hatta yönetim kurulunun en yaşlısı ben sayılırım. Tabii bu kadar genç kadroya da proje üretmemiz lazım. Onların dinamizmini, heyecanını doğru kullanmamız lazım. Bölgemizle ilgili önemli sorunlarımız var. Ciddi bir trafik sorunumuz var. Büyükşehir Belediyesi’nin Özlüce’den gelen Ahmet Taner Kışlalı bağlantısını bizim kendi yaptığımız yoldan yani sanayinin orta göbeğinden geçirip TIR’ları buradan Mudanya yoluna vermesi büyük sorun yaratıyor. Onu çözmeye çalışacağız. Ciddi bir güvenlik sorunu da var bölgede. Gece çok sayıda hırsızlık olayı yaşanıyor. Bu konuda çalışmalarımız olacak. Bunların dışında sosyal sorumluluk projelerine devam etmek istiyoruz. Bölgede ya bir endüstri meslek lisesi veya meslek edindirme kursu gibi bir yatırım yapmak istiyoruz. Onunla ilgili bir hazırlığımız var. Türkiye’de endüstriyel arıtması olan tek OSB’yiz. Genelde biyolojik arıtma yapıyor OSB’ler. Çünkü biyolojik arıtmada işletme maliyeti daha düşük. Fakat biz çevreye duyarlı olalım diye endüstriyel arıtmayı seçtik ve endüstriyel arıtmaya atık oluşturacak sanayicileri de doğal olarak bölgede topladık. Bu tabi ciddi bir maliyet. Şimdi bu maliyeti düşürmek için biyolojik arıtma yapmayı düşünüyoruz. Endüstriyel arıtmadan çıkanı biyolojik arıtmaya vereceğiz. Bunların dışında daha fazla sosyal etkinlik yapacağız. Gündemle ilgili ekonomistleri ağırlayacağız. Artık yeni binamızda konferans salonumuz da var. Fiziki şartlarımız daha uygun” diye konuştu.

NOSAB’DA YAPILANMA BİTTİ

NOSAB’da yapılanmanın yüzde 90 oranında bitmiş durumda olduğunu anlatan Erol Gülmez, “Parsellerin yüzde 90’ı dolu. Kriz öncesi arsa fiyatları en son 650 dolardı bölgede. Biz yatırımlarımızdan dolayı elimizde olan 3-4 parsel yerimizi satmak istiyoruz ama 400 dolara satamıyoruz. Krizden sonra hiç emsal satış olmadı. En son 325 dolar teklif geldi onu rayiç bedel kabul edebiliriz” dedi.

EKONOMİDE CİDDİ SORUNLAR VAR

Son ekonomik gelişmeleri de değerlendiren Gülmez, sanayici olarak kötü senaryo düşünmek istemediklerini dile getirerek, şunları söyledi:

“Biz sanayiciyiz hep umutlu olmak istiyoruz aslında. Kötü bir senaryo düşünmemek istiyoruz. Ancak mecburen o kötü senaryolarla karşı karşıya kalıyoruz. Daha 2019’un başındayız bölgemizde Türkiye’de şuan en iyi durumda olduğu zannedilen otomotiv sektöründe ciddi sorunlar var. Ben şirketimde aylardır tek vardiya çalışıyorum. Daha önce iki vardiya yetmiyordu. Bugün artık elemanlar işi kaybetmeyelim endişesiyle gelip gidiyorlar işe ve biz tek vardiyayız. Dediğim gibi ülkenin en iyi sektörü olarak düşündüğümüz otomotiv sektöründe durum bu. Zaten inşaatı, tekstili falan anlatmama gerek yok onlar çok daha kötü. Aslında biz küçülmelerimizi 2018’de yaptık. O nedenle 2017 ile 2018’i karşılaştırmak lazım. Reel küçülmeyi orada daha doğru görürüz. 2019’da daha fazla küçülme beklemiyorum ben. Küresel bir kriz olması lazım daha fazla etkilemesi için. Şuan biz bunu küresel değil ulusal bir kriz olarak hissediyoruz. Ulusal krizde de olabilecek her şey oldu diye düşünüyorum yani daha aşağıya gitmez. Cumhurbaşkanlığı seçiminden önce devlet Kredi Garanti Fonu ile çok ciddi bir büyüklükte para piyasaya verdi. Bu o gün için doğruydu fakat o kadar acele ettiler bu paraları hak etmeyen, alamaması gereken firma aldı. İnsanlar evlerini yenilediler, araba aldılar yatırıma yöneltmediler. Keşke o dönem o paranın yarısını verselerdi ve doğru firmalara kullansalardı. Şimdi para lazım ama maalesef para yok ve faizler hala ciddi yükseklikte.”

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2019, 12:06
YORUM EKLE

banner70