Korupark AVM Genel Müdürü Feyza Acar Sönmezer: Torunlar GYO , AVM sektöründe örnek oluyor

Korupark AVM Genel Müdürü ve Zafer Plaza Yönetim Kurulu Üyesi Feyza Acar Sönmezer, Torunlar GYO’nun AVM sektöründe en büyük yerli oyuncu olduğunu belirterek, “Yaptığımız uygulamalar sektörde örnek teşkil ediyor” dedi.

Korupark AVM Genel Müdürü Feyza Acar Sönmezer: Torunlar GYO , AVM sektöründe örnek oluyor

Torunlar GYO, AVM sektöründe Türkiye’nin en büyük oyuncusu. Torunlar’ın sektördeki yolculuğu Bursa’dan başladı. 1999 yılında Bursa’da faaliyete geçen Zafer Plaza’nın ulaştığı başarı, Torunlar’ın bu sektörde büyüme kararında etkili oldu. Bugün Zafer Plaza, Korupark, , Mall Of İstanbul, Torium, Mall Of Antalya, Deepo Outlet ve Bulvar Samsun, Sera Kütahya ile sektörde faaliyet gösteren Torunlar, sektörde hayata geçirdiği uygulamalar ile öncü ve örnek oluyor.

Hali hazırda Korupark AVM Genel Müdürlüğü, Zafer Plaza Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yürüten ve 20 yıldır Torunlar bünyesinde çalışan Feyza Acar Sönmezer, ekonomigazetesi.com’a sektörün durumu ve Torunlar’ın Bursa’daki AVM’leri ile bilgiler verdi.

Torunlar GYO’nun AVM sektörüne Bursa’da Zafer Plaza ile adım attığını kaydeden Sönmezer, “Zafer Plaza Torunlar’Grubu’nun da ilk göz ağrısı. Her şey Zafer Plaza ile başladı. Şimdi sektörün en büyük yerli oyuncusuyuz. AVM’lerimiz yüzde 100 doluluğa yakın çünkü kiracılarımız bize güveniyor. Bu da Torunlar’ın sektörde yarattığı güven algısı ile ilgili. Yaptığımız uygulamalar sektörde her zaman örnek teşkil ediyor. Biz 2 yıl önce döviz üzerinden kira fiyatlarımızı sabitlemiştik. Düşük kurdan kira alıyorduk. Sonra enflasyon kadar artırarak ilerledik. TL’ye dönmeden çok önce o sisteme geçmiştik sonra yasayla birlikte TL’ye döndük. Torunlar her zaman kiracısının yanında. Kiracılarımızdan talep gelmeden bu önlemleri alırız, çünkü aynı gemide olduğumuzu biliriz” dedi.

ZAFER PLAZA 20 YAŞINDA

Sönmezer, Zafer Plaza’nın 9 Ekim’de 20. yılına gireceğini belirterek, “Zafer Plaza Bursa’nın ilk AVM’si, Türkiye’nin de ilk AVM’lerinden. Her şey Zafer Plaza ile başladı. Zafer Plaza’nın yeri grubumuzda çok farklı. Özellikle lokasyonu başka hiçbir projede yok. Tarihi dokuya zarar vermeden bir AVM yaptık. Bursa’nın sembolü, bir parçası olduk. Bugün birçok Bursa fotoğrafında cam piramidimiz mutlaka yer alıyor. Ayrıca Zafer Plaza Bursa’nın en çok ziyaretçi alan AVM’si, buluşma noktası, özellikle bayanlar bizi çok tercih ediyor. Ulaşım çok kolay, güvenli, nezih bir ortamda her türlü ihtiyacı karşılayacak seçeneği sunuyoruz. Kendimizi yenileyip hep güncel tutuyoruz, bir avm den öte bir yaşam merkeziyiz.

Bu sene önemli bir renovasyon geçirdik. 10 milyona yakın bir yatırım bütçesi ile AVM nin iç dekorasyonunu tamamen yeniledik. Dış meydanları değiştirdik. Avrupa meydanlarına benzeyen tasarımları hayat geçirdik. Her sektörde olduğu gibi, bizim işimiz de yenilik - yenilenme çok önemli. Ziyaretçi de bundan olumlu etkileniyor. Kiracılar, yatırımcının projesine değer verdiğini görüyor. Günceli yakalamazsan, önce ziyaretçini, sonra da kiracılarını kaybedersin, her zaman genç ve dinamik kalmak çok önemli. Biz tüm projelerimizde bu ilke ile hareket ediyoruz.

20.YILA ÖZEL KUTLAMA

Zafer Plaza’da 20. yılla ilgili çok önemli etkinlikler yapacağız. Piramitte şehir merkezini aydınlatacak ışık şovlar olacak. Çocuklara yönelik karnaval tadında etkinliklerimiz var. Buray ve Derya Uluğ konserlerimiz olacak. Mağazalarımızda bu günlere özel indirimler olacak. Tıpkı doğum günü kutlaması havasında olacak. Bursalıları motive edelim, mutlu edelim, eğlendirelim istiyoruz.

ÇEVREMİZE KARŞI DA SORUMLULUK TAŞIYORUZ

Kurulduğumuzdan bu yana sosyal sorumluluk projeleri yapıyoruz. Çevremize karşı duyarlıyız. Yanımızdaki okulu yeniledik. Çok yıpranmış bir durumdaydı, biliyorsunuz Hoca İlyas tarihi bir okul ve bizim alt meydan mesafemiz okulu tamamen ana yoldan görülecek şekilde ayarlanmış durumda.

Karşı komşumuz olan çarşı karakolunun yenilenmesinde destek olduk,

Bursa’da hayata geçirdiği en önemli proje ise; Türkiye’nin 2. ‘Özel Eğitim ve Mesleki Eğitim Merkezi’. 2014 yılında açılan Özel Eğitim Mesleki Eğitim ve İş Uygulama Merkezi’nde; öğrenme yetersizliği bulunan ve zorunlu eğitim alamayan özel öğrenciler eğitilerek iş ve sosyal hayata kazandırılmaktadır.

20 yıldır gerçekleştirdiğimiz sosyal projeler ve verdiğimiz destekler saymakla bitmez, bu da bizim Bursa’ya Bursalılara karşı sorumluluğumuz. Torunlar olarak her zaman, hayata geçirdiğimiz projeler ile bulunduğu şehrin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişime katkıda bulunmayı kendimize öncelikli amaç edindik.

ULAŞILABİLİR LÜKS MARKALAR KORUPARK’TA

Torunlar GYO’nun Bursa’daki bir diğer AVM’si Korupark ile ilgili bilgiler de veren Sönmezer, “Korupark’ta da yüzde yüz doluluğu yakalıyoruz. Korupark mağaza markası Türkye’de örnek gösterilen prestiji yüksek bir AVM. Burada değişimler hiç bitmiyor, Korupark’ta da gerçekleştirdiğimiz revizyonla birlikte 12 yeni markayı daha Bursa’ya kazandırdık. Trend markalar gelmeye devam ediyor, Bursa’da ilkler ve tekler hep Korupark’ta, bu sebeple de yüksek kiracı talebi görüyor.

Tecrübemiz Bursa’da A+ segmentindeki çok lüks markaların yaşamasının zor olduğunu bize göstermekte, oralardan alışveriş yapan kesim zaten yurtdışından alışveriş yapıyor ve sayı olarak çok azlar. Biz Korupark’ta ulaşılabilir lüks markalar ile ziyaretçilerimize hitap ediyoruz” ifadelerini kullandı.

POZİTİF ANLAMDA GİDİŞ VAR

Feyza Acar Sönmezer, son ekonomik gelişmelerle birlikte AVM ve perakende sektörünün içinde bulunduğu durumu ise şöyle anlattı:

“Sıkıntılı süreç 15 Temmuz’dan sonra başladı. Hepimizi çok olumsuz yönde etkiledi. Tüketicinin güven sorunu alışverişin yavaşlamasında etkili oldu. ‘Yarın işsiz kalacak mıyım’ gibi kaygılar elinde parası olan insanların bile alışveriş yapmamalarına neden oldu. Enflasyon yüksekti. Herkesin alım gücü düştü. Giderler çok arttı. Otomotiv ve inşaat sektöründeki gerilemeler sıkıntı yarattı. İnsanlar gıda dışı perakendeyi düşünmez oldu. Dövizde bloke olmuş bir para var. Onun tüketime dönmesi gerekiyor. Bu, güvenin tazelenmesi ve piyasaların toparlanması ile olur. Cirolar artsa da, kârlılık düştü. Biz karamsar değiliz. Bunu atlatacağız. Pozitif anlamda bir gidiş var. Zor zamanları atlattık, dibi gördük, bundan sonra daha iyi olacak diye düşünüyoruz. Tüketici de bu durumu sindirdi. Gidişat fena görünmüyor. Bizim sektörde de elenmeler oldu. Sektörün oyuncuları eskiden sürekli mağaza açmaya odaklıydı şimdi kârlılık odaklı. Büyümek değil doğru büyümek önemli.

TURİZM YATIRIMLARI ÇOK ÖNEMLİ

Torunlar GYO’nun AVM’lerinde yaz ayları çok başarılı geçti. Çünkü çok ciddi bir turist geldi Bursa’ya. Arap turistler bize çok büyük bir katkı sağladı. Yaz aylarında eksilme değil artış oldu. O yüzden turizm yatırımları çok önemli. Onlara mutlaka geldiklerinde alternatifler sunmalıyız ki konaklamaları ve harcama tutarları artsın. Çünkü sektör için önemli bir gelir kaynağı. Bursa’da AVM sayısında büyük bir problem yok. Ancak birbirlerine yakın AVM’ler rekabet açısından sıkıntı yaşayabiliyor. Pasta büyümüyor, bölünüyor. Bu konularla ilgili bir düzenleme yapılması önemli, yan yana açılan AVM’lerden biri mutlaka gücünü ve kiracısını kaybediyor. Orada rekabet çok sert geçiyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2019, 18:27
YORUM EKLE

banner65

banner57