Kent Meydanı AVM Genel Müdürü Cemal Tuzcuoğlu: Ziyaretçi azaldı, cirolar arttı

Kent Meydanı AVM Genel Müdürü Cemal Tuzcuoğlu, ekonomigazetesi.com’a önemli açıklamalarda bulundu.

Kent Meydanı AVM Genel Müdürü Cemal Tuzcuoğlu: Ziyaretçi azaldı, cirolar arttı

Kent Meydanı AVM Genel Müdürü Cemal Tuzcuoğlu, sektörün en deneyimli isimlerinden. Yönettiği Kent Meydanı AVM, bugün Bursa’nın en çok ziyaret edilen alışveriş merkezi oldu. Tuzcuoğlu ile, AVM’leri ve perakende sektörünün durumunu konuştuk…

KENT MEYDANI AVM 1. SIRADA

Krizin sinyallerini 2017’nin ikinci yarısından itibaren almaya başlamıştık. Nihai tüketicide daralma başlamıştı. Sadece Kent Meydanı özelinde değil sektörün genelinden bahsediyorum. Ağustos ayında olan o kırılmadan sonra bir anda giyim sektörü de dahil olmak üzere fiyatlarda yüzde 40’ın üzerinde artış oldu. Ağustosta krize yakalandık ama indirim döneminde olduğumuz için nihai tüketici bunu çok anlayamadı. Ama asıl sürpriz 2018 Eylül’den sonra başladı. Tüketici başta bunu hazmetmekte zorlandı biraz. Bu arada yine en büyük sıkıntılardan bir tanesi kredi kartlarındaki doluluk oranlarının çok dikkat çekici oranda artmasıydı. Bu da doğal olarak nihai tüketicinin alışveriş dönemlerini uzatmaya başladı, öteledi. Biz bunu çok net gördük ve ölçtük. Aslında bizi yanıltan bir konu var. 2019’un sekizinci ayına kadar ramazan, kurban bayramı gibi süreçlerde adet bazında perakende sektörünün yüzde 30 daraldığını, ciro olarak da yüzde 20 oranında büyüdüğünü gördük.

Şimdi şöyle bir süreç yönetiyoruz. Perakendeci ürettirdiği malı belli vadelerde ürettiriyordu ve bunlar uzun vadelerle rafına koyuyordu ve bir şekilde de satıyordu. Şimdi üretici tıkandı, onda da öz sermaye problemi olduğu için perakendeciye dedi ki ‘ben malımı sana vereceğim ama lütfen bana en azından yüzde 40’ını avans olarak ver. Öz sermayem yok geri kalanına da ben sana maksimum 3 ay vade yapabilirim.’ Üretici buna hazırlıklı olmadığı için de malını zamanında, istediği adette ve fiyatta da ürettiremedi. Bir erkek gömleğini ele alalım. Orta fiyat aralığında bir markada klasik erkek gömleği 79 liraydı. Bu kış aynı gömleğin raf fiyatı 240 lira ve direk kampanyayla başlıyor. Şimdi nihai tüketici ne yapsın? Yani sıkıntı AVM’den kaynaklanmıyor. Biz zaten kiralarımızda TL’ye döndük. Bunu da birebir uyguladık hiç itiraz etmedik. Şimdi 1 milyonun üzerinde ziyaretçi alan bir AVM olarak biz oyunu şöyle oynuyoruz: Benim kitlem belli orta segmente hitap ediyorum. Çünkü en kolay ulaşılabilen bir AVM olarak profilim bu. Bunu kabul eden markaya ben alan açıyorum. Hayal görmenin bir anlamı yok. Biz araştırma şirketleriyle çok sık çalışıyoruz, sürekli röntgenimizi çekiyoruz. Çıkan sonuçlara baktığımız zaman yeme içme sektörünün çok hızlı büyüdüğünü ve büyüyeceğini de gördük. O yönde de alanlarımızı genişlettik. Böylece tüketicinin AVM’de kalma süresini uzattık, tercih etme skalasında çeşitliliği arttırdık. Böylece Kent Meydanı AVM 1. sıraya oturdu. Dolayısıyla kapanan mağazalar olacaksa da mutlaka bir alternatifini yaratıyoruz yaratmaya da devam edeceğiz.

BURSA’DAKİ AVM SAYISI YETERLİ

Ekonomide iyileşme için en önce güven ortamının sağlanması gerekiyor. Güvenden kastım istikrar. Yani dövizin çok oynamaması gerekiyor, para maliyetinin olabildiğince ucuzlatılması gerekiyor ki tüketici tüketme hareketine devam etsin yoksa durağanlığa doğru hızlıca gidiyoruz. Türkiye’de şuanda yaklaşık 480 tane AVM var. Bursa’da Doğu tarafında bir yatıma başlandığını ve bitmek üzere olduğunu biliyorum. Şu anki nüfus yoğunluğuna ve büyüklüğüne bakarsanız bence Bursa için AVM sayısı yeterli. Ama yarın için ihtiyaç yine olacaktır. Türkiye’de AVM’ler sadece alışveriş merkezi değil. İnsanlar tek bir çatı altında sosyalleşebiliyorlar özellikle aileler tercih ediyorlar. Bir de özellikle vurgulamak istediğim bir konu var. Bursa’daki AVM’lerin yöneticileri olarak zaman zaman bir araya geliyoruz. Bunu daha kurumsal bir yapıyla gerçekleştirirsek daha faydalı olur diye düşünüyorum.

YOĞURDU FARKLI YİYORUZ

Tüketici neden bizi tercih etmeye başladı? Bir kere tüketici kurumsal bir yapıyı karşısında görmek istiyor. Aldığı ürünün arkasında duruyor mu ona bakıyor. Aldığı hizmet kalitesine bakıyor. Biz yoğurdu biraz farklı yiyoruz. 2008 Mart’ta açtığımızda ben farklı bir dünya ile karşılaştım. Baktık ki bu planı baştan bir daha yazmak gerekiyor. Bölgenin eski adı Santral Garaj. O adı ortadan kaldırmak için ciddi çaba harcadık. Aşağı yukarı 1,5 yıl sürdü. Ve şuanda çok şükür bölge Kent Meydanı olarak anılır hale geldi. Tüketicinin tercihine göre biz içerdeki markayı revize etmek zorunda kaldık ve 2 yıl ciddi çaba harcadık. Ve ondan sonra zaten uçağın burnu kalktı ve bir yere doğru gitmeye başladı. İstikrarlı olarak büyümemiz devam ediyor. Kapı ziyaretlerinde yüzde 4 oranında bir daralma var ama ciro oranında da yüzde 21’lik bir büyümeden bahsedebiliriz. Biz alışveriş merkezini perakende bir mağaza gibi yönetiyoruz. Perakendedeki bu toparlanma süreci uzar ise oyuncuların değişeceğini ya da kimlerin oyundan düşeceğini görerek planlar geliştireceğiz. Yeni oyuncular çıkacaktır diye düşünüyorum ona göre de planlamamızı yapacağız. Sosyal medyayı çok yoğun kullanma kararımız var son iki yıldır özellikle. Bunun da faydasını görüyoruz. Turizme yönelik ciddi satışlarımız oluyor. Haziranın ikinci yarısından Eylül’ün ilk haftasına kadar çok ciddi Arap turist alıyoruz. Ağustos ciromuzun içerisinde bunların minimum yüzde 30 katkıları var.

GÜVENLİKTEN TAVİZ VERMİYORUZ

Güvenlikten taviz vermiyoruz, veremeyiz de. Burası çok yoğun insan trafiğinin olduğu bir yer. Ve çok yakın bir bölgede Suriyelilerin ciddi popülasyonları var. İlk başta bu konuda sıkıntı yaşadık açıkçası. Dolayısıyla bizim binanın dış bölümünde iki aşamalı kontrol noktalarımız var. Vatandaş bunu hissetmez. Onu ben bilirim, güvenlik bilir. Orada çok ciddi bir mücadelemiz var onu da içeriye yansıtmamamız gerekiyor. Başarılı olduğumuzu da düşünüyorum.

BURSA’DA KAZANIYORUZ BURSA’YA VERMEMİZ LAZIM

Sosyal sorumluluk anlamında ciddi yapıyoruz. Okullara destek veriyoruz ve bunu çok insan bilmez. Bu konuda münferit olarak da çalışıyoruz bir takım STK’larla bir araya gelip projeler geliştirip birebir yaptığımız çok proje var. Çatısını yaptığımız okullar bile var. Ben Bursa’dan kazanıyorum, Bursa’ya vermem lazım karşılığını. Bu konuda yatırımcımız ciddi anlamda bizleri destekliyor. Sokak hayvanlarıyla ilgili bir proje başlattık çok ses getirdi. Mavi kapak topluyoruz, mamalar dağıtıyoruz. Çağrışan’da yanan yere yaklaşık 5000 fidan ektik. Bu konularda elimizden gelen ne varsa şehre destek olmaya devam ediyoruz.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2019, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER