banner41

Kardelen’in hedefi Eyfel’in karşısına mağaza açmak

Kardelen Kestane Şekeri Genel Müdürü Mümin Akgün, kestane şekerini Fransızlar’ın dünyaya tanıttığını ancak son yıllarda katıldıkları fuarlarda Kardelen ve Bursa ismini zihinlere yerleştirdiklerini belirterek, “Hedefimiz Eyfel Kulesi’nin karşısına mağaza açmak” dedi.

Kardelen’in hedefi Eyfel’in karşısına mağaza açmak

Kestane ve kestane şekeri denilince akla ilk gelen şehir Bursa. Gerçi son zamanda kestane üretimi oldukça azalsa da kestane şekeri üretiminde Bursa zirvede. Bursa’da kestane şekeri sektörünün lokomotif firmalarından birisi Kardelen. 1991 yılında üretime başlayan firma, yaptığı atılımlarla sektörün en önemli oyuncusu oldu. Kendisini sürekli yenileyen firma, katıldığı yurtdışı fuarlarda hem kestane şekerinin hem de dağıttığı broşürlerle Bursa’nın tanıtımını yapıyor. Kardelen Kestane Şekeri Genel Müdürü Mümin Akgün, sektörün durumunu, Kardelen’in hedeflerini ekonomigazetesi.com’a anlattı…İşte Mümin Akgün’ün öne çıkan açıklamaları…

500 TON KESTANE İŞLİYORUZ

Bursa’da 40 tane kestane şekerci var. Bu 40 firma 3 bin ton kestaneyi işleyerek şekere dönüştürüyor. Bunun 450-500 tonunu bizim firmamız, 400-500 tonunu da başka bir firma işliyor. Diğer firmalar 2 bin ton kestaneyi kestane şekerine dönüştürüyor. Pazar payı bu şekilde. Türkiye’nin kestane üretimi 55 bin ton. Bunun 13 bin tonu Ege Bölgesi’nde üretiliyor. Bu yıl ülkemize Çin’den kestane geldi ama kestane şekeri üretimine uygun değil. Lezzet farkı var. Ucuz geldiği için piyasayı etkiliyor tabi

BANKALARDAN KREDİ ALMIYORUZ

Biz 28 yıllık bir firmayız. Bu üçüncü krizimiz. Köklerimiz sağlam olduğu için rüzgar bizi uçurup götüremiyor. Antremanlıyız ama önlemlerimizi de alıyoruz. Ürünümüzü her yere vermemeye başladık Biz bankalardan kredi alan bir firma değiliz. Kredi alırsak araba, arsa, ev gibi yatırım için alırız. Bizim itibarımız var. Bir telefonumuzla 10 kamyon kestaneyi gönderirler. Hiç sormazlar ne zaman ödeyeceksin diye. Ürünümüzün yüzde 30’unu 23 mağazamızda kendimiz satıyoruz.

KESTANE ŞEKERİNİN KATMA DEĞERİ YÜKSEK

Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) yönetimindeyim. Bizim birimimiz yaş sebze ve mamülleri. Bizim birimimizdeki ürünlerin ortalama ihracat değeri kilogramda 1.4 dolar. Ben kestane şekerinin ihracat değerinin hesaplamasının yapılmasını istedim. O yapılıyor şimdi. Ben 11-12 dolar olduğunu düşünüyorum.

İHRACATIMIZI ARTIRACAĞIZ

Kestane şekeri ihracatında ise birinciyiz. İhracatımız 300 bin euro civarında. 2019 hedefimiz ihracatı artırmak. Yılda 8-10 ülkeye gidiyoruz ortalama. Bizim için şekeri seven ülkeler daha önemli. Her gittiğimiz yerde Fransızlar ‘1700 yılından beri yapıyoruz. Kestane şekeri bizim. Siz nereden çıktınız’ diyorlar. Bizim kestane şekerinden bir kat daha toz şeker döküyorlar bütün dünyaya tanıtıyorlar. Bizimkinin tadına baktıklarında yabancılar daha çok beğeniyor. Fransa’dan buraya büyük firmaları davet ettik. Geldiler. Çok şaşırdılar. Bunu nasıl yaptınız, nasıl başardınız dediler. Şimdi onlara yarı mamul ürün vermeye başladık bu giderek artacak. Biz tanıtımda çok geç kalmışız. Biz gitmeyince Pazar onların eline geçmiş. Bir başka hedefimiz Eyfel Kulesi’nin karşısına mağaza açmak. Eyfel olmaz, Milano olur. Suudi Arabistan’da 4 tane mağaza açtık.

EN ÇOK KESTANE ÇİN’DE YETİŞİYOR

En fazla kestane Çin’de yetişiyor. 1 buçuk milyon ton civarında. Türkiye’de ise 55 bin ton. İtalya’da 50-54 bin ton. Yarış halindeyiz İtalyanlarla. Portekiz’de ise 35 bin ton.

Türkiye’de ise en çok Ege Bölgesi’nde kestane yetişiyor. Bursa’da son zamanlarda kurumaya başladı. 1000 ton ancak çıkıyor. Bursa’da en fazla Karacabey Kurşunlu’da çıkıyor: Onu Cumalıkızık takip ediyor. Pilot bir bölge yapıp onu yaymak lazım. Yapacağız inşallah.

Kestane aslında tam Karadeniz’e uygun bir ürün. Biz de oralara fidan gönderdik güzel bir çeşit çıkaralım diye. Oradan geldi birkaç sene önce birini şekerledik çok güzel oldu. Güzel bir cins yakalarsak buralarda rekolte de yükselecek.

ROBOTLARLA ÜRETİM YAPMAK İSTİYORUZ

Robotlarla veya buna benzer makinalarla üretim yapmak istiyoruz. Bu makinelerin maliyetinin düşmesini bekliyoruz. Bizim ürünümüz özel bir ürün olduğu için ambalajlarımız da sürekli değişiyor. Ambalaj makinalarının aksamları da değişiyor. İki yeni makine aldık. Öncekiyle dakikada 15 kestane şekeri ambalajlarken şimdikiyle dakikada 45 tane ambalajlanıyor Kazandığımızı makineye yatırıyoruz.

GELECEK E-TİCARETTE

Gelecekteki bütün planlarımızı e-ticarete doğru yöneltiyoruz. Yatırımlar, reklamlar, altyapısı kuruldu sistem hazır ve güzel çalışıyor. E-ticaretin en güzel yanı kendi firmamız tarafından yönetmemiz. Araplar bu işi çok iyi yapıyorlar. Orada bizi çok iyi tanıtıyorlar. Bir youtuber getirdiler buraya ‘45 dakikada 200 tane kestane şekeri yiyeceğim’ dedi. Bahçemizde çekim yaptılar en son 7 milyon kişi izlemişti. Oradan yaptıkları reklamla bizim buraya gelen ziyaretçilerimiz oldu. Televizyon kanalları geldi, çekim yaptı. Kardelen’in yurt dışı bayi ayağı sayesinde Bursa turist kazanıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER