‘Doğal boyamacılığı’ endüstriyel boyuta taşıdı

Elyaf Tekstil, sürdürülebilir moda anlayışında son noktayı koydu. Dünyada ilk olma niteliğine sahip Ar-Ge projesiyle, doğada kendiliğinden yetişen bitkilerden boyama yapmaya başladı. Böylece doğal boyamacılığı, özellikle dokuma kumaş alanında, endüstriyel boyuta taşırken, geliştirilen prosesin patenti de alındı.

‘Doğal boyamacılığı’ endüstriyel boyuta taşıdı

Sürdürülebilir moda hedefiyle üretim yapan Elyaf Tekstil, Ar-Ge’sini tamamladığı projeyle, doğal boyamacılığı, özellikle dokuma kumaş alanında, endüstriyel boyuta taşıdı. Doğada kendiliğinden yetişen bitkilerden, ekstrakte etme yöntemiyle, boyama yapmaya başladı. Bu anlamda proje hem Türkiye’de hem de dünyada ilk olma niteliğine sahip. Geliştirilen prosesin patentini alan firma, ürünlerinin yurtiçi ve yurtdışı marka tescilini de tamamlandı.

Elyaf Tekstil İcra Kurulu Başkanı Elif Bilge Olağaner, insan haklarına saygılı, doğaya-çevreye ve insan sağlığına duyarlı üretim yaptıklarını belirterek, “Sürdürülebilir moda anlayışını en iyi şekilde benimseyerek, ürettiğimiz ürünlerde ipliğin yanı sıra daha sürdürülebilir boyarmadde arayışına girdiğimiz noktada, insanlık tarihinden ilham alarak, Heritageby Elyaf markasıyla, yenilikçi doğal boyalı kumaş koleksiyonu oluşturduk. Bilindiği gibi doğal boyamacılık 19. yüzyıl başlarında kimya endüstrisinin sentetik boyar maddeleri keşfetmesine kadar kumaşları renklendirmede kullanılan tek yöntemdi. Ancak sentetik boyar maddelerin keşfiyle yerini ipek, yün boyama gibi özel ve bazı butik uygulamalara bırakmıştı” şeklinde konuştu.

PATENT VE MARKA TESCİLİ TAMAMLANDI

Olağaner, Heritageby Elyaf markasıyla, doğal boyamacılığı, özellikle dokuma kumaş alanında, endüstriyel boyuta taşıdıklarını vurguladı. “Hazır toz veya pigment halde satışta olan ‘doğal boya’ adı altındaki boyar maddeleri değil, doğada kendiliğinden yetişen bitkileri toplatarak, ekstrakte etme yöntemiyle, rengi bitkiden elde edip boyamayı yapıyoruz” diyen Olağaner, “Bu anlamda Heritageby Elyaf projemiz hem Türkiye’de hem de dünyada ilk olma niteliği taşıyor. Geliştirdiğimiz prosesin patentini aldık. Ürünlerimizin yurtiçi ve yurtdışı marka tescili de tamamlandı” ifadelerini kullandı.

YERLİ KAYNAKLAR KULLANILIYOR

Boyar madde olarak kullandıkları bitkileri, Anadolu topraklarında yetişen bitkilerden seçmeye özen gösterdiklerini söyleyen Olağaner, böylece ülke ekonomisine de katkıda bulunmayı hedeflediklerini dile getirdi. “Hem yerli kaynakları kullanıyor hem de ithal boyarmadde kullanmadığımızdan dövizin yurtta kalmasını sağlıyoruz” diyen Olağaner, şunları kaydetti:

“Kullandığımız bitkilerin hiçbiri bu proje için özel olarak yetiştirilmemekle birlikte ormanda ve doğada kendiliğinden oluşmaktadır. Ayrıca kullandığımız bitki ve bitki atıklarının toplanması köylüler tarafından gerçekleştirildiğinden istihdama da katkı sağlamış oluyoruz. Ülkemizde yetişen bu bitkiler yıllık veya iki yılda bir yetişen bitkiler olduğundan bitki örtüsüne zarar vermiyoruz.”

ÇEVRE VE İNSAN DOSTU ÜRETİM

Olağaner, doğal boyama prosesinde konvansiyonel boya metodunda kullanılan hiçbir zararlı kimyasal bulunmadığından hem işçi sağlığı güvenliği hem de atık suyun arıtım kolaylığı açısından çok daha çevre ve insan dostu üretim gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, “Yalnızca kimyasal açısından değil, su ve enerji tüketimi açısından da kıyasladığımızda, doğal boya prosesimiz konvansiyonel prosese göre çok daha kısa sürdüğünden, boyalı kumaş üretiminde daha az kaynak kullanımı gerçekleştirilmektedir” dedi.

Olağaner, projeyle aynı zamanda boyanan renklerin kullanım esnasında kabul edilebilir dayanıma ulaşmasını hedefledikleri belirterek, “Kumaşların kalite ve renk bazında gün ışığına, yıkamaya, kuru temizlemeye, su ve tere karşı olan dayanımlarını kontrol ediyoruz. Bununla ilgili olarak birçok farklı proses ve reçete kombinasyonu deneyerek, başarı elde ettiğimizi söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

DOĞAL BOYA SERTİFİKASI’NA SAHİP

Akıllara bu teknolojiyle geliştirdikleri kumaşların doğal boyalı olduğunu nasıl ispatlayacakları yönünde soruların gelebileceğine değinen Olağaner, “Bu alanda Türkiye’de yer alan ve Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Mevlana Müzesi gibi birçok müzede bulunan sanat eserlerinde ve kaftanlarda doğal boyarmadde analizi, renk ölçümü ve teknik destek sağlayan bir laboratuvarla çalışmaktayız. Böylece müşterilerimize kumaşların doğal boyarmaddelerle boyandığını ispatladığımız Doğal Boya Sertifikası sunabilmekteyiz. Ayrıca renk almada kullandığımız bitkilerin tümüne GOTS Sertifikası alımını gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

Olağaner, projenin bir sonraki adımı için stratejik planları doğrultusunda kullandıkları bitki atıklarını gübre haline getirerek, döngüsel ekonomiye katkıyı artırma hedefinde olduklarını da sözlerine ekledi.

BURSA’NIN KÖKLÜ KURULUŞLARINDAN

Elyaf Tekstil, giyimlik kumaşta Bursa’nın köklü kuruluşları arasında yer alıyor. 350 çalışanıyla, 22 bin metrekarelik fabrikasında; Zara, Mango, H&M, Marks Spencer, Tommy gibi dünya markaları için üretim yapıyor. Yüzde 85 ihracat odaklı faaliyet gösteriyor. Aynı zamanda Bakanlık onaylı Ar-Ge merkezinde hem katma değeri yüksek hem de sürdürülebilir moda anlayışıyla projeler yürütüyor. Elyaf Tekstil’in yıllık üretimi 10 milyon metreyi buluyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2020, 22:38
YORUM EKLE

banner70

banner69