"Bursa'ya yeni bir fuar kazandırıyoruz"

Fuarcılık sektörü pandemi krizini yılın son çeyreğinde ‘hibrit fuarlar’ ile aşmaya hazırlanırken, Bursa’ya yeni fuar müjdesi geldi. Tüyap Bursa Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, Türk otomotiv sanayisinin kalbi Bursa’ya, “Bus Show-Otobüs, Midibüs, Minibüs Üretimi, Teknolojileri ve Yan Sanayileri Fuarı”nı kazandıracaklarını açıkladı. Ersözlü, “2021 yılının şubat ayında ilkini düzenleyeceğimiz fuarla dünyayı Bursa’da toplayacağız” dedi.

"Bursa'ya yeni bir fuar kazandırıyoruz"

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisinden en çok etkilenen sektörlerden biri de fuarcılık oldu. Türkiye’de 16 Mart tarihi itibarıyla tüm fuarlar ertelendi. Sektör şimdi yılın son çeyreğinde ‘hibrit fuarlar’ ile pandeminin etkilerini azaltmaya hazırlanıyor. Takvimler ise çok sıkışık. Yılda 450-500 arasında fuarın düzenlendiği ülkemizde eylül ayıyla birlikte neredeyse her kent, her hafta bir fuara ev sahipliği yapacak. Katılımcı firma açısından doluluk oranlarının yüksek olduğu fuarlarda ziyaretçi sayısında ise yüzde 5-10 civarında kayıp öngörülüyor.

BURSA 2021 YILI İÇİN GÜÇ TOPLUYOR

Tüyap Bursa Fuarcılık’ın 2019 yılında Bursa’da 11 olan fuar sayısı, bu yıl pandeminin etkisiyle, 9’da kalacak. Tüyap Bursa’nın 2021 takviminde ise şimdiden 12 fuar var. Bunlardan biri sanayi üssünde ilk defa yapılacak. 25-27 Şubat tarihlerinde ulaşım sektörüne yönelik Bus Show – Otobüs, Midibüs, Minibüs Üretimi, Teknolojileri ve Yan Sanayileri Fuarı düzenlenecek. Hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Müjdeli haberi ilk kez Ekonomi Gazetesi ile paylaşan Tüyap Bursa Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Bus Show ile şubatta tüm dünyayı Bursa’ya toplayacağız” diyor.

TİCARET HACMİ YAKLAŞIK 1 MİLYAR DOLAR

Tüyap Bursa Fuarcılık yılda yaklaşık 700 bin ziyaretçi ağırlıyor. Fuarlara ortalama 5 bin yabancı iş insanı geliyor. 2 bin civarında katılımcı firması var. Makineden mermere, tarımdan çocuk konfeksiyonuna, kitaptan inşaata kadar farklı sektörlerde fuarlarla yılda 1 milyar dolar civarında ticaret hacmi yaratıyor. Bursa’da fuarcılık sektörüne yön veren Tüyap Bursa Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü ile Kovid-19’un sektöre etkilerini konuştuk. Ersözlü, geleneksel fuarcılıktan sanal fuarlara, dijital platformlardan sektörü bekleyen dönüşümlere, fuar şirketlerinin sorunlarından beklentilerine kadar birçok konuda sorularımızı yanıtladı. İşte röportajımızın detayları…

FUAR ŞİRKETLERİNİ DERİNDEN ETKİLEDİ

Kovid-19 pandemisi her sektörü etkiledi ancak fuarcılık sektörü en çok etkilenenlerden biri oldu değil mi?

İlhan Ersözlü: Evet, fuarcılık pandemiden en çok etkilenen sektörler arasında yer alıyor. Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü 11 Mart tarihinden sonra Sağlık Bakanlığının aldığı tedbirler ve yayımlanan genelgelerle, 16 Mart itibarıyla, fuarlar nisan sonuna kadar ertelendi. Ardından ikinci bir genelgeyle fuarların 1 Temmuz sonrasında düzenlenmesi istendi. Böylece tüm fuar şirketleri mart ayının ortasından itibaren nisan, mayıs, haziran ve temmuz ayına kadar olan tüm fuarlarını ağustos ve sonrasına öteledi. Türkiye’de yıllık 450-500 arasında fuar düzenleniyor. Fuarcılığın en önemli dönemi ise ilkbahar. Sektörün en kuvvetli olduğu mart, nisan ve mayıs aylarının pas geçilmesi fuar şirketlerini çok derinden etkiledi. Fuarlar ertelenince karmaşık bir fuar takvimi oluştu. Şimdi ertelenen fuarlar takvimine göre süreci yürütme gayreti içindeyiz. Herkesle ortak bir tarihte buluşmak amacıyla ilgili sektör dernekleriyle ve katılımcı firmalarla görüşmeler yapıyoruz.

YILIN SON ÇEYREĞİ FUARLARLA GEÇECEK

Pandeminin etkisinin azalmasıyla birlikte ülkemizde normalleşme dönemi hızla başladı. Umarım haziran, temmuz, ağustos daha da normale döndüğümüz aylar olacak. Türk Hava Yolları’nın da haziran başında yurtiçi, haziran ortasında da yurtdışı uçuşlarına başlayacak olması geliş-gidişleri hareketlendirecek. Tahminen eylül ayıyla birlikte sonbahar döneminde çok daha fazla ülkeye uçuşlar yapılacak. Böylece normal dönemlere döneceğiz. O zaman da kaldığımız yerden tekrar devam ederek fuarlara başlayacağız. Kovid-19’un ikinci dalgası da olabilir deniliyor ama umarım olmaz. Yılın ikinci çeyreğinde yapılması gereken fuarların son çeyreğe alınmasıyla birlikte inanılmaz bir fuar dönemi yaşayacağız. Türkiye’nin her yerinde, her hafta bir fuar açılacak.

“ÇARKLAR BİR AN ÖNCE DÖNMELİ”

Fuarcılık sektörü ekonomide ve ihracatta nasıl bir rol üstleniyor?

Ersözlü: Fuarlar olmalı ki ekonomi hareketlensin ve ihracat değerleri artsın. Çünkü fuarcılık tüm sektörleri tetikliyor. Türkiye’deki ya da dünyadaki üretim yapılan sektörlerin pazarlamasını sağlıyor. O yüzden fuarlar ne kadar gelişirse ve yapılırsa, ziyaretçi sayısı o kadar artar ve ekonomi hareketlenir. İç tüketim de aynı şekilde artar. Şimdi siz ne kadar evden sipariş verseniz de bir yere kadar. Sonunda insanların hareketlenmesi lazım. Evde oturmak, içe kapanmak ekonomiyi daha da problemli hale getirecektir. Bir an önce ekonominin çarklarının dönmesi gerekiyor. Bugün pandemi sebebiyle dünyada bizden daha kötü durumda olan ülkeler bile hızla normalleşmeye çalışıyor. On binlerce kaybı olan İtalya, Fransa, İspanya normalleşme çabası içinde. İnsanlar daha fazla evde tutulamaz, işyerlerinden uzaklaştırılamaz. Aksi halde ekonomideki problem dünyaya çok daha fazla zarar verecek.

Yılın son çeyreğinin fuarlarla geçeceğini belirttiniz. Peki bu doğrultuda tedbir amaçlı ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz?

Ersözlü: Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı genelgeleri ve raporları yakından takip ederek süreci yönetiyoruz. Ne tür önlemler alınacağına eylül ayında karar vereceğiz çünkü pandemi süreciyle ilgili her hafta bir şeyler değişiyor. Her hafta ayrı bir rahatlama, normalleşme süreci içerisinde yapılması gerekenler anlatılıyor. Dünyada da fuarlar eylül ayı itibarıyla başlıyor. Özellikle bu işin merkezi olan Orta Avrupa’daki, Almanya ve İtalya’daki fuar şirketlerinin uygulamalarını yakından takip ediyoruz. Tabii ki tedbir kapsamında, katılımcılarımızı ve ziyaretçilerimizi tedirgin etmeden, güvenliklerini ve sağlıklarını ön planda tutarak gerekli çalışmaları yapacağız.

“HİBRİT FUARLAR OLUŞTURUYORUZ”

Eylül sonu için beklentileriniz neler? Sizce fuarlara katılım nasıl olur?

Ersözlü: Katılımcı firmalar ve ziyaretçiler fuarların iki önemli ayağını oluşturuyor. Katılımcı firmalara zaten fuarları satmış olduğumuz için doluluk oranları yüzde 100’lerde. Sadece mücbir sebep kapsamında tarihleri değişti. Ziyaretçi ayağını ise hep birlikte göreceğiz. Tabii ki pazarlama çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Bu çalışmaları yakından etkileyecek olan dijitalleşme konusuna da ağırlık verdik. Geleneksel fuarcılık anlayışımızı destekleyici dijital platformlar ve bu platformlar içerisinde yazılımlar geliştirdik. Bu yazılımlarla katılımcı firmalar ve yurtdışından ya da yurtiçinden fuara gelemeyecek olan ziyaretçiler arasında eşleştirme programları başlatacağız. Yani fuarları ‘hibrit fuarlar’ haline getiriyoruz. Geleneksel fuarlar devam ederken, dijital kısımda da yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Özellikle uçuşların açılmadığı ülkelerdeki ziyaretçileri eşleştirme programlarıyla katılımcılarla buluşturacağız. Nokta atışlarıyla alıcı ve satıcıyı bir araya getireceğiz. Böylece fuara katılan firmalar ziyaretçi zafiyeti yaşamayacak.

Diğer yandan Türk Hava Yolları eylül dönemine kadar 80-90 ülkeye uçuşları yapacağını açıkladı. Eylülden sonra dünyanın birçok noktasına Türkiye’den seferler başlamış olacak. Tabii ki bir de sürecin psikolojik tarafı var. Hepimiz üç ay izole bir şekilde karantinada kaldık. Bunun psikolojisini atmak da zaman alacak. Bir anda kapalı yerlere girmek, uçağa binip başka bir ülkeye gitmek hemen mümkün olmayacaktır. Madalyonun öteki yüzünü de görüyoruz. 11 Mayıs’ta alışveriş merkezleri açılınca insanlar akın etti. Fuarcılık alanında neler olacağını da hep birlikte göreceğiz.

FİRMALAR İŞ YAPAMAMAKTAN DERTLİ

Bu süreçte fuar katılımcısı firmalarla ilgili izlenimleriniz nelerdir?

Ersözlü: Firmalar şu an sonbahardaki fuarlara hazırlanıyor çünkü iş yapamadıkları için sıkıntıdalar. Bir an önce fuarlar başlasın da mal satalım, derdindeler. Bursa’da çocuk konfeksiyonu, mermer, makine, tarım gibi sektörel bazda çok güçlü fuarlar hazırlanıyor. Bu fuarların katılımcıları tüm dünyaya mal satan firmalar. Örneğin mermer fuarında Çin’den Hindistan’a kadar çok farklı coğrafyalara ürün veriliyor. Makine fuarına dünyanın en önemli ihracatçı firmaları Bursa’dan katılıyor. Bir de tarım konusu var. Tarım şu an Türkiye’de en önemli, en iyi giden sektörlerden. Pandemi bir taraftan da tarımı tekrar keşfetmemize yaradı. Tarımsal sanayide, gıda sektöründe birbirimize yetmemizin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Bu bakımdan da tarım sektörü inanılmaz çalışıyor. Şu anda birçok makineci yurtiçine mal veriyor ve satışları inanılmaz yüksek. Fuar dönemindeyse ihracat bağlantılarını daha da artırmış oluyorlar.

YENİ YILDA YENİ FUAR HEYECANI

Tüyap Bursa Fuarcılık olarak 2021 yılı ile ilgili rotanızı çizdiniz mi?

Ersözlü: Bursa’da 2019 yılında 11 fuar düzenledik. Bu yıl pandeminin etkisiyle fuar sayımız 9’da kalacak. 2021 içinse takvimimize şimdiden 12 fuar aldık. Bunlardan birini ilk defa yapacağız. 25-27 Şubat tarihlerinde ulaşım sektörüne yönelik Bus Show – Otobüs, Midibüs, Minibüs Üretimi, Teknolojileri ve Yan Sanayileri Fuarı’nı düzenleyeceğiz. Hazırlıklarımız tüm hızıyla devam ediyor. Bursa, toplu taşıma araçlarında da çok kuvvetli bir kent. Ticari araç ve otomotiv sektöründe özellikle otobüs, midibüs ve minibüs gibi toplu taşıma araçlarının yan sanayisinde önemli bir üs konumunda bulunuyor. Bus Show ile Şubat 2021’de tüm dünyayı Bursa’ya toplamayı hedefliyoruz. Tüyap olarak bir taraftan mevcut projeleri büyütmeye ve geliştirmeye çalışırken, bir taraftan da yeni projelere odaklanıyoruz.

Tüyap Bursa Fuarcılık olarak yılda yaklaşık 700 bin ziyaretçi ağırlıyoruz. Fuarlara ortalama 5 bin yabancı iş insanı geliyor. 2 bin civarında katılımcı firma sayımız var. Makineden mermere, tarımdan çocuk konfeksiyonuna, kitaptan inşaat fuarına kadar farklı sektörlerde toplamda yaklaşık 1 milyar dolarlık ticaret hacmi yaratıyoruz.

“YÜZDE 5-10 CİVARINDA DÜŞÜŞ OLABİLİR”

Sizce pandemi sebebiyle fuarcılık sektöründeki daralma yüzde kaç olur?

Ersözlü: Fuara katılan firmalar açısından çok önemli bir daralma görmüyoruz. Yurtiçinden ve yurtdışından gelecek ziyaretçilerde düşüş olabilir. Bu düşüş öngörülebilir çünkü işin psikolojik ayağı var. İnsanları bir anda hareketlendirmek, özellikle profesyonel kesimi, kolay olmayabilir. Yılın son çeyreğinde ziyaretçi sayısında, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 15-20 civarında düşüş yaşanabilir. 2020 yılının genelindeyse düşüş tahmini yüzde 5-10 civarında olacaktır. Bu da çok önemli bir kayıp değil. Zaten önemli olan gelenlerin niteliği, iş yapış şekilleri ve bıraktığı katma değerdir.

“SANAL FUARLAR GELİP GEÇİCİ”

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz sanal fuarlarla ilgili de düşüncelerinizi almak isterim…

Ersözlü: Sanal fuarlar gelip geçici. Pandemi dünyadan yok olduktan sonra yine geleneksel fuarcılık ön plana çıkacak. Geleneksel fuarcılığın önemi hiçbir zaman bitmeyecektir. Sanal fuarcılık denilince aklınıza geleneksel fuarcılıkta yapılan işlerin ve hizmetin aynısı gelmesin. 50, 100, 250 bilemediniz 1000 kişilik grubu bir başka grupla buluşturuyor. Zaten biz bunu geleneksel fuarcılıkta B2B olarak dijital platformda eşleştirme programlarıyla yapıyoruz. Öte yandan örneğin tarım fuarı düzenliyoruz, 200 bin kişi geliyor. Sanal fuarda bu kadar insanı nasıl bir araya getireceksiniz? Türkiye’de şu an sanal fuarcılığı doğru dürüst yapan yok. Dünyada da fuarcılık merkezleri bu işe çok kafa yormuyor. Mesela Almanya’da geleneksel fuarlar eylül ayında yine başlıyor.

20 FARKLI ALT SEKTÖRÜ TETİKLİYOR

Geleneksel fuarcılığın birçok artısı da var. Bursa’da tarım fuarı yapıyorsunuz, kentteki tüm oteller, alışveriş merkezleri, restoranlar vb. ağzına kadar doluyor. Kestane şekeri satanlar deli gibi iş yapıyor. Bir fuar yaparak sadece 20 farklı alt sektörü tetikliyoruz. Her bir fuarda 3-4 bin kişiye istihdam sağlanıyor. Dijitalleşmek önemli, bugünün ve geleceğin dünyasında olmazsa olmaz ve pandemiyle bunu bir daha gördük ama her şeyi onunla yapamazsınız. Örneğin tekstil fuarında alıcının kumaşı elleyip dokusunu anlaması gerekiyor. İnternetten nasıl sipariş versin?

“BÖYLE BİR BABAYİĞİT VARSA KONUŞULUR”

Peki sizce ‘sanal fuar’dan ne anlamalıyız? Nasıl yapılırsa mümkün hale gelir?

Ersözlü: Hayalimdeki sanal fuarcılığı sizinle paylaşmak isterim. Mesela sanal gerçeklik gözlüğü takıp fuar alanına girmeliyim. Danışmada kaydımı yaptırmalı, koridorda yürümeliyim. Sağda solda stantların şıklığını ve dekorları görmeliyim. Kulağıma sesler gelmeli… Bu şekilde fuarda 15-20 bin ziyaretçi gezmeli… Böyle bir sanal fuar yapabilecek babayiğit varsa konuşulur. Biz örneğin kitap fuarı düzenliyoruz, 500 bin kişi geliyor. Bulutun içinde 500 bin kişiyi nasıl buluşturacaksınız? Bu mümkün görünmüyor ama hayalimdeki olması gereken sanal fuarcılık da bu…

Sektör olarak pandemiden çıkardığınız dersler var mı?

Ersözlü: Tabii ki birtakım dersler var. Geleneksel fuarcılığın içini destekleyecek dijitalleşme gibi zenginleştirmelere ihtiyaç duyduğumuzu gördük. Bu süreçte dijital ortamda satış ve pazarlama konusuna odaklandık. Şu an müşteri ziyaretlerini en aza indirecek bir çalışma yürütüyoruz. Eylül itibarıyla müşteri temsilcilerinin fuar satışlarını ziyarete gitmeden yapabileceği bir model kurguluyoruz. Böyle bir yenilik içerisindeyiz. Pazarlama alanında dijital dünyadaki gelişmeleri takip edip yararlı unsurları mesleğe monte ediyoruz.

Bu süreçte verilen destekler fuarcılık sektörü için yeterli oldu mu?

Ersözlü: Pandemi sürecinde fuarlarla ilgili devletin, KOSGEB’in ya da Ticaret Bakanlığının açıkladığı rutin teşvikleri uyguluyoruz. Sektör olarak mücbir sebep kapsamındayız. Bunların haricinde fuarlarla ilgili ek bir teşvik gelmedi. Zaten destek yerine bir an önce normalleşmenin sonuçlarını görmek istiyoruz. Sektörümüzü tetikleyen uçuşlar ve konaklama gibi konularda netleşme bekliyoruz.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2020, 14:57
YORUM EKLE

banner70