"Bursa sözünü tutacak"

İŞKUR İl Müdürü Eren Türkmen ile Bursa adına yıl sonu için belirlenen 120 bin artı istihdam hedefini konuştuk. Yıl sonu hedef için emin konuşan Türkmen, özel röportajda bilhassa genç istihdamını artırma konusundaki kapsamlı projeler hakkında önemli bilgiler verdi…

"Bursa sözünü tutacak"

İşsizlik oranı, Ocak ayında geçen yıla göre 3,9 puan artarak yüzde 14,7 oldu. Mart 2009’dan bu yana en yüksek işsizlik oranı seviyesine ulaşılırken istihdam seferberliği böyle bir dönemde daha önemli bir konuma geldi. Yurt genelinde başlatılan istihdam seferberliği için Bursa, stratejik bir noktada. İŞKUR İl Müdürü Eren Türkmen ile Bursa adına yıl sonu için belirlenen 120 bin artı istihdam hedefini konuştuk. Yıl sonu hedef için emin konuşan Türkmen, özel röportajda bilhassa genç istihdamını artırma konusundaki kapsamlı projeler hakkında önemli bilgiler verdi…

-İşsizliğin yükseldiği bir dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncülüğünde başlatılan istihdam seferberliği daha da önem kazandı. Ülkemiz genelinde 2,5 milyon artı istihdam hedeflenirken Bursa için hedef ve son durum nedir?

Ülke geneli için 2,5 milyon artı istihdam hedefleniyor. Bursa için BTSO’nun bildirdiği, 120 bin ek istihdam. Şubat ayında bu projenin startı verildi ve yılsonuna kadar sürecek. Bu noktada biz, İŞKUR olarak Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve Bursa Ticaret Borsası işbirliğiyle saha çalışmalarımızı başlattık. 12 bilgilendirme toplantısında bin 215 işverene ulaştık. Ayrıca 86 iş ve meslek danışmanımız, bu kapsamda 3 bin 180 işverenle bizatihi görüştü. Oda, borsa, meslek kuruluşları üyelerine de sosyal medya hesapları, e-posta üzerinden 50 bin işverene ulaştık. 4 bin 477 işverene de işgücü piyasa araştırmaları kapsamında işyeri ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Bu sayı, daha da artacak. Tanıtımları yaptıktan sonra sayılarda artış oldu. İşbaşı eğitim programlarında geçen yıla nazaran Şubat sonu itibariyle katılımcı sayısında yüzde 54’lük bir artış var. 2 bin 358 kişi olmuş. MEGİP kapsamındaki kurslarımıza bakacak olursak… Burada çok ciddi bir artış söz konusu. 714 kursiyer eğitime katılmış durumda. Yüzde 2 bin 756 gibi devasa bir artış oranıyla karşılaştık. Açık işten işe yerleştirme sayılarımızda da artış gördük. Burada da 7 bin 375 kişinin işe yerleştirildiğini görüyoruz.

İSTİHDAM OTOBÜSÜ HER YERDE…

Bursa için artı 120 in istihdam hedefi tutar mı?

Bursa, açık iş üreten bir şehir. Güçlü bir sanayisi var. Bu güçlü sanayi, yeni ve nitelikli işgücüne de ihtiyaç doğuran bir yapıda. Bu hedefin ben yılsonuna kadar istenilen ölçüde olacağını düşünüyorum. Bursa, sürekli gelişen ekonominin merkezi konumunda. BTSO, BTB, İŞKUR ve SGK işbirliğinde İstihdam Otobüsü, ilimizdeki hem sanayi bölgelerinde hem de iş arayanların ikamet ettiği yerleri dolaşıyor. Buradaki iş ve meslek danışmanlarımız, iş arayanların kayıtlarını alıyor. Sanayi bölgelerinde de işverenlerimizin ihtiyaçlarına göre iş arayanlara ulaşılıyor. Böylece bir buluşmayı hedefledik. Bütün ilçelerimizde dolaştı ve 30 Nisan’a kadar gezmeye devam edecek. Bu otobüsü Büyükşehir Belediyemiz tahsis etti, BTSO tarafından da bir kısım dizaynları yapıldı. İstihdam seferberliğini aktif bir şekilde sahaya indirmiş olduk. Bir anlamda mobil İŞKUR çalışması söz konusu. İşveren de iş arayanlar da kolay ulaşım nedeniyle bu çalışmadan çok memnun. Eldeki veriler ışığında yeni çalışmalar da mümkün olabilir.

-Merkezde insanlara ulaşmak zor olmasa gerek. İlçeler için de ayrı bir çalışmanız var mı?

İlçelerde bilhassa belediyelerle yaptığımız protokoller doğrultusunda İŞKUR hizmet noktalarımız var. İŞKUR’a mekânsal uzaklıkta olan ve iş arayanların, belediyeler ya da anlaşma yaptığımız ticaret ve borsalarına ulaşarak İŞKUR’un temel hizmetlerini alabilmelerini hedefliyoruz. İş arama kayıtlarını yaptırabilmelerini, mesleki eğitim programına müracaat edebilmelerini, işsizlik ödeneğine başvurabilmeleri gibi temel ihtiyaçlarının görülmesini amaçlıyoruz. Bursa genelinde 50 İŞKUR hizmet noktamız var. İstihdam buluşmaları da yılsonuna kadar sürüyor. Bursa merkezde 2, Gemlik ve İnegöl’de birer istihdam buluşması planlıyoruz. Engelli istihdamını artırmaya yönelik de yoğun çalışmalarımız sürecek.

MEGİP’TE BİNLİ RAKAMLARA ULAŞILDI

-Bu noktada istihdam teşviklerine de değinmek gerekiyor. Ne gibi çalışmalar ve tarafların tepkisi nasıl?

İş başı eğitim programlarımızda işyerini işsiz bir bireye emanet ederek kişinin işi yaparak üretim yapmasını sağlıyoruz. Katılımcıların emeği zayi de olmuyor. Cep harçlığı olarak asgari ücrete denk gelen bir ödeme yapıyoruz. Bunun yanı sıra MEGİP projemiz var. Mesleki Eğitim Beceri Geliştirme İşbirliği Protokolü kapsamında BTSO, Ticaret Borsası ve İŞKUR aracılığıyla daha uzun vadede, daha çok sayıda nitelikli işgücü ihtiyacına yanıt veriyoruz. Şu anda binli rakamlara geldik.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ…

-Kısa çalışma ödeneği için de bir çaba söz konusu. Bu çalışmada, istenilen noktada mısınız?

İstihdamı artırmanın yanı sıra istihdam kurmayla da ilgili çalışmalarımız var. Kısa çalışma ödeneği dediğimiz işyerlerinde haftalık çalışma saatinin 3’te 1 oranında azaltılması veya işletmenin bir bölümü/tamamında durdurmanın söz konusu olması halinde işçilerin bir kısım ücretlerini İŞKUR olarak biz süspanse ediyoruz. İşsizlik ödeneğine hak kazanan işçilerin firma tarafından bildirilmesi halinde çalışılmayan dönemlere ilişkin ücretlerin yüzde 60’ını 3 ay boyunca biz İŞKUR olarak ‘kısa çalışma ödeneği’ adı altında ödüyoruz. Bu da bizim ‘pasif işgücü politikası’ dediğimiz politikanın gereğidir. Hem istihdamı artırmaya yönelik hedefler ve çalışmalarımız var hem de istihdamı korumayla ilgili hedef ve çalışmalarımız var.

İŞ KULÜBÜ, TAM GENÇLERE GÖRE

-Sürekli olarak genç istihdamının artırılması konusunda herkesin taşın altına elini koyması gerektiği konuşuluyor. Bu manada yeni iş kollarının yaratılması adına neler yapılıyor?

Bu konuda 3 proje geliştirdik. İlki İş Kulübü… İş Kulübü’nde özellikle genç iş arayanlarımıza 4 gün boyunca toplam 16 saatlik eğitimle iş arama sürecinde yardımcı olacak iş becerileri kazandırıyoruz. Özgeçmiş formunun hazırlanması, önemli unsurları ve iş ararken dikkat edilmesi gereken noktalarla iş arama becerisini artırıyoruz. İşverenlerle mülakat tekniklerini anlatıyoruz. Ayrıca insan kaynakları direktörlerini de İŞKUR İl Müdürlüğü’nde misafir ederek genç iş arayanlarla bazı tüyoları paylaşmalarını sağlıyoruz. Böylece genç iş arayanları belli bir eğitim sürecinden geçirerek motivasyon kazandırıyoruz. Gelen genç mezunlar, bu hizmetten çok memnun kalıyor. Elde ettikleri bu becerilerle kısa sürede iş bulmalarını hedefliyoruz.

YAZIN KAMUDA ÜCRETLİ TECRÜBE FIRSATI

Üniversite öğrencilerine yönelik farklı projeleriniz var mı?

Haziran ayında başlayacak bu proje de üniversite okuyan gençlere yönelik bir çalışma… Üniversiteli öğrencilerimizin yaz döneminde kamu kurumlarında, nitelik kazanmalarına yol açacak alanlarda çalışmalarını hedefliyoruz. 3 ay boyunca haftanın 3 günü, günde 8 saat çalışabilecekleri; teoriyi pratiğe çevirebilecekleri, yeni nitelikler kazanabilecekleri imkânlar söz konusu. Bu noktada kamu kurumlarımızın önerilerini topluyoruz. Burada sağlanacak fayda, okuldan işe geçiş sürecini rahatlatmak. Öğrencilerin gelir elde etmesi de önemli bir fayda. Öğrencilerin hesaplarına günlük net asgari ücret ödemesini yapacağız. 800 TL’ye yakın bir ücret ellerine geçmiş olacak. Esas amaç, öğrencilerin sosyal becerilerini artırmak. Niteliklerini kuvvetlendirerek mezun olduktan sonra iş bulmalarını daha rahatlatıcı meziyetler elde etmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Bir anlamda kamusal alanda toplumsal fayda oluşturmayı amaçlıyoruz. Müzede danışmanlık, fidan dikimi, ekoturizm, bir sosyal kursta görev alma gibi alanlar bunlar… Bununla ilgili usul esaslara yönelik genelge bekleniyor. Ana konular, doğanın korunması, kültürel mirasın korunması, restorasyon çalışmaları, sosyal etkinlikler gibi…

GELECEĞİN MESLEKLERİ RADARDA

Teknoloji dünyasında baş döndüren gelişmeler yaşanıyor. Bu gelişmeler, İŞKUR’un çalışmalarını nasıl etkiliyor?

Geleceğin meslekleri, katma değer üretecek nitelikli işgücü sayısını artırmak için İŞKUR tarafından başlatılan bir proje. Burada yine işbaşı eğitim programı temelli bir süreç işletiyoruz. İşbaşı eğitim programlarında 18-29 yaş aralığındaki gençler, belli mesleklerde başlatılırsa işverenlere ciddi desteklerimiz var. ARGE elemanı, bulut bilişim uzmanı, veri tabanı yöneticisi, yazılım mühendisi, yazılım ve veri tabanı uzmanı, uygulama programcısı, sosyal medya uzmanı gibi meslekler bunlar. Burada işbaşı eğitim programları sürelerini uzatıyoruz. 9 aya kadar programlar uygulanabiliyor. Normalde 77 TL olan günlük cep harçlığını da 85 TL’ye çıkarıyoruz. Gençlerin bu meslekleri, işyerlerinde uzun süre ve gelir kaybı olmadan ciddi bir cep harçlığıyla yürütmelerini arzu ediyoruz. Bu işyerlerinin Teknopark, Teknokent, Teknoloji Merkezi, Tasarım Merkezi bünyesinde kurulu olması gerekiyor. Veya işgücü piyasasında yer alan firma eğer bilişim-iletişim sektöründe ve en az çalışanı varsa bu programa dâhil olabilir. Bu projede de gün be gün talep artışı söz konusu.

İŞSİZLİK ÖDENEĞİNDE ŞARTLAR DEĞİŞTİ

İşsizlik ödeneğinde şartlar değiştirildi ancak bilmeyenler için özetleyebilir misiniz?

İşsizlik ödeneği için daha önce 3 şart vardı. Çalışan, işverenin istek ve kusuru dışında işsiz kalması. Ayrıca iş akdinin sona erdiği tarihten geriye doğru son 3 yıl içerisinde 600 gün prim olması gerekiyordu. Son şart da iş akdinin sona erdiği tarihten geriye doğru son 120 gün çalışıyor olmasıydı. Bu son koşulda bir iyileştirmeye gidildi ve 120 gün sürekliliği esnetildi. O işyerinde iş akdi devam etmek koşuluyla artık 120 gün koşulu aranmıyor. Ocak 2019’dan itibaren iş akdi sona erenlerde bu koşul aranmıyor. Kısa çalışma ödeneğiyle ilgili de bir kısım limitler söz konusu oldu. Piyasadaki durağanlık sonucu, kısa çalışma başvuru nedenleri arasında ‘dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar’ diye yeni bir nedensellik ortaya konuldu. Bu noktada da firmalarımızın kısa çalışma ödeneği taleplerini değerlendirdik ve ödemelerimize de devam ediyoruz.

Peki, kadınlara yönelik destekler sürüyor mu?

Kadınlarla ilgili kreş desteği uygulamamız var. Eğer bir çalışan, 2-4 yaş arası çocuğu var ve İŞKUR’un kurs ya da işbaşı eğitim programlarına katılıyorsa aylık 400 TL kreş desteği veriyoruz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aynur Sönmez
Aynur Sönmez - 1 yıl Önce

Iskurda yine kayıtlar varmı dönerseniz sevinirim

SIRADAKİ HABER

banner57