“Bursa Siyahı’nda ihracat şampiyonu olduk”

Perla Fruit, Bursa Siyah İnciri’nde tüm zamanların ihracat rekorunu kırarak, yaş meyve sebze sektörüne iddialı bir giriş yaptı. Sahip olduğu sektör tecrübesiyle, kiraz ihracatında da ülke genelinde ilk sıralara yerleşti. Katma değerli ihracat hedefiyle yola çıkan firma, yeni makine yatırımlarıyla, kapasitesini artırmaya hazırlanıyor.

“Bursa Siyahı’nda ihracat şampiyonu olduk”

Yaklaşık bir buçuk yıl önce kurulan Perla Fruit Gıda, 6 bin metrekare kapalı alana sahip Kestel’deki son teknoloji paketleme tesisinde, yaş meyve sebze ihracatına yönelik faaliyet gösteriyor. ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde gıda kontrol laboratuvarı bulunuyor. Bugüne kadar tesise yönelik 3 milyon euro’luk, laboratuvara yönelik de 1 milyon dolar’lık yatırım yapan firmanın istihdamı, incir ve kiraz sezonunda, ortalama 550 kişiye çıkıyor.

Güçlü müşteri ağına sahip olan firma, Global G.A.P, Grasp, Tesco Nurture, BRC, ISO 2200, Smeta, COVID 19 Safe Production gibi sertifikalarıyla, Avrupa’daki süpermarketlere direkt tedarik sağlıyor. Tüm bu donanımını Kovid-19 pandemisi sürecinde avantaja çevirerek, ihracatta önemli başarılara imza attı. Bursa Siyah İnciri’nde, 2 bin 500 tona yakın ihracatla, tek elden tedarikte, tüm zamanların rekorunu kırdı. Kirazda da yaklaşık 3 bin 500 tonluk ihracatla, ülke genelinde en çok ihracat yapan firmalar arasına girdi.

Perla Fruit Gıda Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Hamdi Taner ile pandemi sürecinde yakaladıkları başarılı performansı konuştuk. Hedeflerini ve yatırım planlarını öğrendik. Yaş meyve sebze sektörünün sorunlarını masaya yatırdık. İşte röportajımızın detayları…

SEKTÖRE İDDİALI BİR GİRİŞ YAPTI

- Öncelikle Perla Fruit Gıda’dan bahsedebilir misiniz? Yola çıkış hikayeniz, tesisinizin özellikleri, istihdam sayınız, toplam yatırım miktarınız nedir?

Hamdi Taner: Firmamız 2019 yılının Haziran ayında faaliyetlerine başladı. Bursa Siyah İnciri ve kiraz ana ürün gruplarımızı oluşturuyor. Hasat öncesi kontrolden pazarlama ve satışa kadar tüm süreçleri kendi ekibimizle yürütüyoruz. Tam zamanlı yaklaşık 30 çalışanımız var. Her departmanın yöneticisi kendi alanında en iyilerden. Bir buçuk yıl önce Kestel’de 6 bin metrekare kapalı alana sahip paketleme ve ihracata yönelik tesis kiraladık.Yaklaşık 5 bin palet kapasiteli, raf sistemli ve 2 bin 500 metrekareye yakın meyve paketleme alanı bulunuyor. Bir adet kiraz, iki adet incir paketleme makinesi ve üç adet kiraz soğutma makinesi aldık. 2019-2020 sezonunda toplam 3 milyon euro’luk yatırım yaptık. Ayrıca 1 milyon dolarlık yatırımla, ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde gıda kontrol laboratuvarı kurduk.

Tüm altyapı hazırlıklarının ve üreticilerle ilgili çalışmaların tamamlanması, pazarlama ve satış tarafındaki bağlantıların kurulması bir buçuk yıl içerisinde yapılması çok da kolay işler değil. Ancak kısa sürede yapılanmamızı tamamlayarak ihracata başladık. Bursa Siyah İnciri’nde Türkiye’nin en çok ihracat yapan firması olurken, kiraz ihracatında ülke genelinde ilk sıralarda yer aldık.

BURSA SİYAHI’NDA İHRACAT ŞAMPİYONU

- Bursa Siyah İnciri’nde Türkiye’nin en çok ihracat yapan firması olduğunuzu belirttiniz. 2020 sezonunda kaç ton incir ihraç ettiniz ve başarınızın sırrını neye bağlıyorsunuz?

Taner: 2020 sezonunda 2 bin 500 tona yakın Bursa Siyah İnciri ihracatımız oldu. Avrupa’nın hemen her ülkesine ürün gönderdik. Sektör tecrübemiz dolayısıyla, zaten müşteri portföyümüz vardı. Ayrıca 2019 yılında da incir ihracatı yapmıştık. Doğru adımlarla müşterilerimize bu işi daha yüksek tonajlarda yapabileceğimizin mesajını vermiştik. Bunun da sıçrama yapmamızda büyüt etkisi oldu. Yıllardır çalıştığımız büyük bir üretici portföyüne sahibiz. Makine parkımızla en donanımlı tesislerden biriyiz. İncirde de kirazda olduğu gibi rengine, ağırlığına, çapına göre ürün ayıran makinelerimiz var. Ekibimiz de çok güçlü.

Ayrıca Global G.A.P, Grasp, Tesco Nurture, BRC, ISO 2200, Smeta, COVID 19 Safe Production gibi sertifikalarımız bulunuyor. Avrupa’daki süpermarketlerin direkt tedarikçisi olabilmek için bu sertifikalara sahip olmak gerekiyor.

“İHRACATTAKİ PAYIMIZ YÜZDE 12 CİVARINDA”

- Bursa Siyahı’nda toplam ihracatın yüzde kaçı firmanız tarafından gerçekleştirildi?

Taner: İncirle ilgili son yılların istatistiklerine baktığımızda, 14-18 bin ton arası ihracat söz konusu. Toplam üretimin de 30 bin ton civarında olduğu söyleniyor. Bu sezon 18 bin ton civarında incir ihraç edildiğini biliyoruz. Perla Fruit olarak toplam ihracat içindeki payımız yüzde 12-13 civarında. Türkiye’de 80’in üzerinde incir ihraç eden firma olduğunu da belirtmek isterim.

“KİRAZ İHRACATINDA DA İLK SIRALARDAYIZ”

- Kiraz ihracatında da ülke genelinde ilk sıralarda yer aldığınızı söylediniz…

Taner: Evet, kirazda da ülke genelinde en çok ihracat yapan firmalardan biriyiz. Bu sezon 3 bin 500 ton civarında ihracatımız oldu. Toplam ihracat içindeki payımız yüzde 5 civarında. Kirazda ilk sezonumuzdu. Tonajımız belli olduğu için tüm bölgelerden ürün almadık. İzmir, Manisa, Afyon, Isparta, Konya ve Niğde’den kiraz alım operasyonu yaptık.

“İHRACATTA KATMA DEĞER HEDEFLİYORUZ”

- Peki, ağırlıklı pazar ülkeleriniz hangileridir?

Taner: İncirde de kirazda da ağırlıklı Almanya olmak üzere İngiltere, Fransa, Polonya, Litvanya, Romanya, Belçika, Hollanda, Danimarka, İsveç ve Norveç başlıca pazar ülkelerimiz arasında yer alıyor. Ayrıca hava yoluyla Güney Afrika, Orta Doğu ülkeleri ile Uzak Doğu’da Hong Kong, Singapur ve Malezya’ya ihracatımız var. İhracatta katma değer hedefleyen bir firmayız. Örneğin Irak’a 1 dolara kiraz ihraç etmek yerine Avrupa’ya kaliteli ürünü 3-4 dolara göndermeyi tercih ediyoruz.

“PANDEMİ SÜRECİNDE SATIŞLARIMIZ ARTTI”

- Firmanızın ilk yılı pandemi gibi tüm dünyayı derinden etkileyen bir döneme denk geliyor. Bu süreci yönetmek zor olmadı mı?

Taner: Aslında pandemi sürecinde ilk etapta çok korktuk çünkü yatırım yaptığımız bir döneme denk geldi. Makinelerimizi İtalya’dan sipariş etmiştik. Pandeminin Avrupa’da ilk patladığı yer de İtalya’ydı. Doğal olarak makineleri getirememekten korktuk. Getiremezsek ihracata başlayamayacaktık. En büyük endişemiz buydu ancak makineler zamanında geldi. Bu sefer de ticari olarak kaygılarımız başladı. Fakat Almanya’nın, İngiltere’nin en büyük süpermarketlerine direkt meyve tedariği yapıyorduk. Böylece düşündüğümüzün aksine pandemi döneminde süpermarketlere satışlarımız arttı. Bu artışta Avrupa’daki üretimde yaşanan sıkıntılar da etkili oldu. Don sebebiyle ürün eksikliği ve kalite problemleri doğdu. Ayrıca Doğu Avrupa ülkelerinden hasat için İtalya, İspanya ve Fransa gibi ülkelere giden mevsimlik işçiler pandemi kısıtlamalarına takıldı. Tüm bu olumsuzluklar Türkiye için fırsat yarattı. Hatta bazı ülkeler belli ürünlerde Türkiye’ye yeniden önem vermeye başladı.

Öte yandan şirket olarak pandemi sürecini çok iyi yönettik. İşletmede teması azaltacak ve hijyen ortamını artıracak çok ciddi önlemler aldık. Böylece iş süreçlerimizde herhangi bir aksaklık meydana gelmedi. Çift vardiyada ortalama 550 mevsimlik işçi çalıştırdığımızı düşündüğümüzde pandemi sürecini sorunsuz geçirdiğimizi rahatlıkla söyleyebilirim.

“DOMATES İHRACATINA DA BAŞLADIK”

- Bursa Siyah İnciri ve kiraz haricinde ihracatını yaptığınız başka ürünler var mıdır?

Taner: Faaliyetlerimiz arasında yaş meyve sebze ihracatı yapan firmalara teknik destek sağlamak, lojistik ve pazarlama hizmeti vermek, ortak projeler geliştirip müşteriye ürün tedarik etmek de var. Bu kapsamda domates ihracatına başladık. Türkiye’nin en büyük domates üreticisi Agrobay ile ortak projeler geliştiriyoruz. Hem üretimde hem de tesislerde sertifikasyon altyapısını sağlıyoruz. Pazarlama ve lojistik desteği verip ürünlerinin satışını yapıyoruz. Tabii ki, Agrobay’ın kendi müşterileri var. Perla Fruit olarak Avrupa’nın en büyük süpermarketlerine ürün satabilecekleri altyapıyı oluşturuyoruz.

GIDA KONTROL LABORATUVARI KURDU

- ULUTEK bünyesinde yer alan gıda kontrol laboratuvarınızda ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz?

Taner: Meyve ihracatçısı olarak yaşadığımız en büyük zorluklardan biri ilaç kalıntısı problemi. Kirazda ve incirde genelde küçük ölçekli üreticiler var. Bu üreticilerin her birinin meyvesini almadan önce bahçesine gidip numune toplamanız ve analiz ettirmeniz gerekiyor. Örneğin günde 200’e çıkabilen adetler oluyor. Bu hizmeti ülkemizde verebilecek kapasitede laboratuvar sayısı çok az. Diğer yandan analiz sonuçlarında doğruluk sıkıntısı yaşanabiliyor. Test edilip temiz çıkan bir üründe yurtdışında kalıntı tespit edilebiliyor. Tüm bu sebepler dolayısıyla laboratuvar kurduk. Kendi meyvelerimizin analizini yapacak noktadan çıkarıp hem Bursa’ya hem de ülkemize hizmet verecek bir hale getirmek istedik. Bu sebeple yatırım maliyetimiz biraz arttı. 2021 Mart ayına kadar 800’e yakın etken maddede laboratuvarımızın yurtiçi ve yurtdışı akreditasyonunu tamamlamayı hedefliyoruz. Tarıma yönelik diğer alanlarda da laboratuvar yatırımlarımız devam edecek.

“GIDA GÜVENLİĞİNDE SEFERBERLİK İLAN EDİLMELİ”

Zirai ilaç kalıntısı sektördeki en büyük problemlerden biri. İhracatçılar olarak Türkiye’de aramızdaki rekabeti çok artırıyoruz ama gözden kaçırdığımız bir nokta var. Kalıntı sürecini daha iyi yürüten rakip ülkeler bizim pazarımızdan pay alıyor. Gıda güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili çalışmalar yeterli değil. Bu konuda özellikle ihracat ürünlerine yönelik seferberlik ilan edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Türkiye’de bir ya da birkaç firmanın bu işi çok iyi yapması globaldeki payımızı büyütmek için yeterli olmuyor.

MAKİNE YATIRIMLARIYLA KAPASİTESİNİ ARTIRACAK

- Son olarak, 2021 yılı stratejilerinizi ve hedeflerinizi de öğrenmek isteriz…

Taner: Mevcut işimizi geliştirmeyi düşünüyoruz. Bu doğrultuda makine yatırımlarına devam edeceğiz. İkinci kiraz makinemizi alıyoruz. Yeni makineyle birlikte 150 ton seviyesinde olan günlük kiraz paketleme miktarımızı 300 tona çıkaracağız. Böylece sezonda 7 bin tonun üzerinde kiraz ihracatı yapabileceğiz.

İncirde de üçüncü paketleme makinemizi almayı planlıyoruz. Bu yıl günde 90 tona kadar incir paketleyebildik. Yeni makine yatırımımızla 140 ton seviyesine çıkacağız. Bizim için en önemli handikaplardan biri paketleme kapasitesi çünkü inciri hasat ettikten sonra aynı gün paketleyip soğuk hava deposuna koymanız gerekiyor. İncirde de önümüzdeki yıl 3 bin ton ihracat hedefimiz var.

Diğer yandan halihazırda ki domates projemiz devam edecek. Gıda kontrol laboratuvarıyla ilgili kapasitemizi genişletmeyi ve yeni alanlara açılmayı da planlıyoruz.

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 14:22
YORUM EKLE

banner69

banner70

banner73