BREXIT, Türkiye’nin ihracatını nasıl etkileyecek?

İngiltere’nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmak için Haziran 2016 gerçekleştirdiği referandumun ardından, uluslararası piyasalar İngiltere ile ticaretin nasıl değişeceği konusunda belirsizlik yaşıyor.

BREXIT, Türkiye’nin ihracatını nasıl etkileyecek?

Nisan 2019'da Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma KonferansıBrexit” başlıklı bir rapor yayınladı. İngiltere’nin Brexit'in bir sonucu olarak değişen tarife yapısının diğer ülkeler üzerinde olacağı sonuçları analiz eden “Gelişmekte Olan Ülkeler İçin Etkileri” başlıklı bir rapor hazırladı. İngiltere ve AB bir çıkış planı üzerinde hemfikir olsaydı, İngiltere kendi ticaret anlaşmalarını uygulamadan önce önümüzdeki iki yıl boyunca uluslararası ortaklarla, yürürlükteki ticaret anlaşmalarını sürdürecekti. Ancak, İngiltere AB ile bir anlaşmaya varmazsa, Birleşik Krallık ile diğer ülkeler arasındaki mevcut ticaret anlaşmaları geçerliliğini yitirecek. Bu, Birleşik Krallık'a mal ihraç eden diğer AB dışı ülkelerin çok pahalı MFN (Most Favoured Nation - En Çok Kayrılan Ülke) gümrük tarifelerine tabi olacağı ve dünyadaki ihracat dengesini önemli ölçüde azaltacağı anlamına geliyor.

Birleşmiş Milletler raporuna göre İngiltere şu anda dünya ticaretinde % 3,5’lik bir paya sahip ve 2018 toplam ithalatı ise 680 milyar dolar tutarında. Anlaşmasız Brexit durumunda en fazla kaybedecek olan Avrupa Birliği olsa da raporda, Türkiye ve Pakistan da dahil olmak üzere İngiltere’ye yüksek oranda ihracat yapan gelişmekte olan ülkelerin de ciddi ekonomik zarar göreceği belirtiliyor. Buna karşılık, şu anda Çin, ABD ve Japonya da dahil olmak üzere İngiltere’den daha yüksek gümrük tarifelerine sahip olan ülkeler ise ihracatın kazananı olacak gibi görünüyor. AB ve İngiltere'nin bir anlaşmaya varıp varmamasının dünya ticaretindeki etkileri zaman içerisinde somut olarak görünecek.

Brexit'ten Sonra İhracatta En Çok KAZANACAK İlk 5 Ülke

1. Çin                              10.2 milyar dolar artış

2. ABD                              5.3 milyar dolar artış

3. Japonya                        4.9 milyar dolar artış

4. Tayland                         3.9 milyar dolar artış

5. Güney Afrika                3 milyar dolar artış

Brexit'ten Sonra İhracatta En Çok KAYBEDECEK İlk 5 Ülke

1. Avrupa Birliği                3.6 trilyon dolarlık düşüş

2. Türkiye                         2.4 milyar dolar düşüş 

3. Güney Kore                714 milyon dolar düşüş

4. Pakistan                     497 milyon dolar düşüş 

5. Norveç                       209 milyon dolar düşüş

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2019, 14:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice ozdemir
Hatice ozdemir - 1 yıl Önce

Öncelikle başkanımıza hayırlı Ramazanlar diliyorum bu mübarek ayda Rabbim herşeyi başkanımızın gönlüne gore versin Rabbim dualarını kabul etsin ve bölge etkinlikler ve ramazan çadırları da yaptığı için Allah baskanimizdan razi olsun ben yeni gördüm bu paylasiminizi ama mimarsin mah lesi devamlı unutuluyor yardim yapılırken mahallemizde kiracı ve durumları olmayanlar var evet bende kiraciyim evet kit kanaat geciniyorum ama yinede halime bin şükür Rabbim ne verirse onunla geciniyoruz ve halimden memnunum çok şükür azverip aglatmasin çok verip azdirmasin Allah bir eşim çalışıyor bir kızım evim kira neyse ama mahallemde var yani ihtiyacı olanlar lütfen bu mahalleye de uğrayıp sorunları sorarsanız çok mutlu oluruz muhtarımız hic ilgilenmiyor çünkü

SIRADAKİ HABER

banner57