Borçelik’in rotası yüksek teknoloji

Türkiye'nin en büyük galvanizli çelik üreticisi Borçelik Genel Müdürü Kerem Çakır, teknoloji geliştirme alanındaki projelerini ağırlıklı olarak dijitalleşme ve Endüstri 4.0 altyapısına yönelik olarak yürüttüklerini belirterek, “Dijital teknolojilerin kullanımında sektör lideri olmayı hedefliyoruz” dedi.

Borçelik’in rotası yüksek teknoloji

Türkiye'nin ilk özel yassı çelik üreticisi olarak 1990 yılında kuruldu. Şirket, 1994, 2003 ve 2008 yıllarında gerçekleştirdiği toplam 530 milyon dolar yatırımların ardından üretim kapasitesini 1,5 milyon tona yükseltti. Üç soğuk haddeleme ve üç sıcak daldırma galvaniz hattına sahip olan Borçelik, 900 bin tonluk galvaniz kapasitesiyle Türkiye'nin en büyük üretim kapasitesine sahip ve en yüksek kaliteli galvanizli çelik üreticisi konumunda.

Dünyanın en büyük çelik üreticilerinden ArcelorMittal ve Borusan Holding ortaklığı ile çalışmalarını sürdüren şirketin pazardaki güçlü konumunun temelinde dinamik iş gücü, yenilikçi yaklaşımı, kendini geliştirmek ve büyümek için yaptığı süreklilik arz eden yatırımları, müşteri odaklı hizmet ve kalite anlayışı yer alıyor.

240 bin m²’lik Gemlik tesisinde sıcak daldırma galvanizli çelik, soğuk haddelenmiş çelik ve sıcak haddelenmiş (asitlenmiş ve yağlanmış) çelik gruplarında üretim yapan Borçelik, ticari, çekme, derin çekme, ekstra derin çekme, çift fazlı, fırında sertleşebilen, refosforize, HSLA (düşük alaşımlı yüksek mukavemetli), yüksek karbonlu çelikler, emayelik ve yapı çeliği kategorilerinde yüksek teknolojili ürünler sunuyor.

Şirket ortağı ArcelorMittal’in Extragal galvanizleme teknolojisini özellikle otomotiv dış ve iç yüzeyine yönelik sacların üretiminde kullanan Borçelik, bu teknoloji sayesinde Türkiye'de otomotiv görünür yüzeyi için sac üretebilen ilk firma olmanın gururunu taşıyor.

İHRACATIN YILDIZI

Borçelik Genel Müdürü Kerem Çakır, ekonomigazetesi.com’a Borçelik’in çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Otomotiv, beyaz eşya, ısıtma-havalandırma, yapı-inşaat ve makine sanayii gibi ihracatın omurgasını oluşturan lokomotif sektörlerin önemli hammadde girdilerini tedarik ettiklerini kaydeden Çakır, “Hizmet verdiğimiz sektörler genelinde incelendiği zaman çalıştığımız markaların çoğunluğunun yurt dışına satış yaptığı görülüyor. Dolayısıyla Borçelik olarak biz kendimizi sadece iç piyasa tedarikçisi olarak değil aynı zamanda Türkiye’nin ihracatına destek verme misyonu olan bir kuruluş olarak da görüyoruz. Hatta ihracat konusunda geçtiğimiz yıllarda IMMIB (İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri) tarafından düzenlenen “İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”nde yassı çelik ihracatçısı ödülünü aldık. Çelik İhracatçıları Birliği’nin düzenlediği ‘2015-2016-2017 Çelik İhracatının Yıldızları Ödül Töreni’nde de soğuk ve kaplamalı yassı ihracatı kategorisinde yine Borçelik olarak birincilik ödülüne layık görüldük” diye konuştu.

Kerem Çakır, bu yıl ayrıca kendileri için önemli olan ödüller aldıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği (BUİKAD) tarafından Yılın Kadına Değer veren şirketi şeçildik. PERYÖN’ün düzenlediği İnsana Değer Ödülleri’nde “Bi’İşler” projesiyle ‘Fark Yaratan İK projeleri-İnsan Kaynaklarında Dijital Dönüşüm’ ödülüne layık görüldük. İdari İşler Süreç Yönetimi ve Raporlama Sistematiğinin İyileştirilmesi projesi olan Bi’işler, talep sistemiyle kaynakların etkin yönetimini ve maliyetlerin azaltılmasını sağlamayı amaçlıyor.

International Data Corporation (IDC) tarafından düzenlenen Üretim Sektörü Teknoloji Ödülleri’ne 3 projeyle katılan Borçelik 3 ödülün sahibi oldu. Borçelik’in projelerinden “Galvanizleme Hatlarındaki Kritik Alarmların Uzaktan İzlenmesi” Mobilite, “Çelik Üretiminde Gerçek Zamanlı Lokasyon İzleme Sistemi” Nesnelerin İnterneti ve “Makina Öğrenmesi Yoluyla Çelikte Yoğuşma Tahmini” de Büyük Veri & Analitik kategorilerinde ödül kazandı. Ayrıca, Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği (BUSİAD) tarafından 2017 Doğan Ersöz Ödülü’ne layık görüldük.”

HEDEFİMİZ REKABETÇİ ÜRÜNLERİ MÜŞTERİLERİMİZE SUNMAK

Şirketin Ar-Ge çalışmaları hakkında da bilgiler veren Çakır, yenilikçi ve yüksek katma değerli ürünler geliştirmek üzere Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onaylı ilk Ar-Ge merkezini Gemlik’te açtıklarını söyledi. Kerem Çakır, hedeflerinin dünya pazarlarında ihtiyaç duyulan, rekabetçi ürünleri müşterilerine sunmak olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

“Ar-Ge merkezimiz; Yenilikçi ürünlerin geliştirilmesinin yanı sıra, Endüstri 4.0 dönüşümü ile operasyonel süreçlerde dijitalleşmeye adım adım ilerlenmesini de sağlıyor. Çalışmalar üç ana eksende ilerliyor: Malzeme Geliştirme, Teknoloji Geliştirme ve Proses Geliştirme.

Malzeme geliştirme çalışmalarımız kapsamında sunmaya başladığımız tasarım çözüm ortaklığı hizmetiyle, kullanım koşulları ve gereksinimlerden yola çıkarak müşterilerle birlikte daha özelleştirilmiş, daha hafif, daha mukavemetli, maliyet bakımından etkin daha çevreci ve ithalatı ikame eden ürünleri üretmeyi hedefliyoruz.

Teknoloji geliştirme alanındaki projelerimiz ağırlıklı olarak dijitalleşme ve Endüstri 4.0 altyapısına yönelik olarak yürütülüyor. Endüstri 4.0 ile birlikte Borçelik'te müşteri siparişleri, hammadde seçimi ve temini, stok yönetimi, üretim planlaması, ürün sevkiyatı gibi karmaşık planlama gerektiren süreçler dijitalleşiyor. Dijital teknolojilerin kullanımında sektör lideri olmak hedefleniyor.

Proses geliştirme ekseninde Borçelik proseslerinde başlattığımız geliştirme projeleri, şirketin Ar-Ge stratejileri ile uyumlu faydalar sağlıyor. Şimdiden olumlu sonuçlar alındığını söylemek mümkün. Bu projeler Borçelik’in, üretim proseslerinin çizelgeleme optimizasyonları ile ilave kapasiteler sağlıyor ve bu şekilde şirketin rekabet gücünü ve ihracat potansiyelini destekliyor.

22 AR-GE PROJESİ

Borçelik Ar-Ge Merkezi’nin, üniversiteler, araştırma merkezleri ve TUBİTAK gibi bilim kuruluşlarının yanı sıra kendi sektörlerinin önde gelen liderleri olan müşterileri ile ortak çalışmalar yürüttüğünü de anlatan Çakır, “İlk yılında 10 TÜBİTAK TEYDEB fonlu proje olmak üzere toplam 22 adet Ar-Ge projesini yürüten merkezimiz, henüz ilk yılında, Avrupa Patent tesciline sahip ürünlere ulaşmayı başardı. Bunun dışında, Borçelik’in; 5 patent ve 5 faydalı model başvurusu bulunuyor” dedi.

İHRACAT SEÇENEK DEĞİL ZORUNLULUK

Kerem Çakır, sözlerini şöyle tamamladı:

“Son yıllarda artan korumacılık önlemleri 2018 yılı ile birlikte zirveye çıktı. ABD’nin ardından AB, Kanada ve Türkiye de kendi koruma önlemleri konusunda ön kararlarını açıkladılar.

Korumacılık önlemlerinin bütün sektör yapısını belirlediği bu dönemde en büyük risk tutarlı bir ihracat stratejisi oluşturmakta yaşanan zorluklar olarak özetlenebilir. Kota-vergi uygulamaları, ABD-Çin Ticaret Savaşı’nın etkisi, diğer ülke uygulamaları şirketlerin esnek ve ileriye dönük daha ayrıntılı ihracat stratejilerine sahip olması gerektiğini gösteriyor. Haddeciler gibi hem ithalat hem ihracat yapan şirketlerde alım-satım dengesini yönetmek, doğru zamanda doğru hamleleri yapmak bir yandan zorken, diğer bir bakış açısı ile içinde bulunduğumuz dönemin risklerini fırsata çevirme şansı da yaratıyor. 3. Ülke pazarlarına yönelmek ve kalıcı pazarlar yaratmak bu ülkelerdeki büyüme potansiyeli ile birlikte düşünüldüğünde önemli bir fırsat olarak görülebilir. Türkiye’de son yıllarda artan yatırımlarla birlikte Soğuk Sac ve Galvanizli Sac’da ihracat yapma bir seçenek değil zorunluluk haline geldi. Korumacılık önlemlerinin bu kadar arttığı bir dönemde ihracat fırsatları yaratmak en büyük zorluk ama aynı zamanda mutlaka değerlendirilmesi gereken fırsat olarak görülebilir.”

YORUM EKLE

banner69

banner70