“Bölgesel Kalkınma Merkezi ile örnek bir projeye imza atıyoruz”

BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim, yatırım bedeli 21 milyon lira olan yeni hizmet binalarını ‘Bölgesel Kalkınma Merkezi’ vizyonuyla tasarladıklarını belirterek, “Bölgemizin ve Bursa’nın ihtiyaçlarını, üniversitelerimizin, sanayicilerimizin ve gençlerimizin beklentilerini analiz ettik. Girişimcilik merkezi, farklı atölyeler, inovasyon merkezi, dış ticaret istihbarat merkezi gibi yapıları kurguladık. Projemizin ülkemiz için güzel bir örnek olacağına gönülden inanıyorum” dedi.

“Bölgesel Kalkınma Merkezi ile örnek bir projeye imza atıyoruz”

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) bugüne kadar bölgesel yatırım miktarı 217 milyon liraya ulaştı. Bursa’da 186 projeye 70 milyon lira mali destek sağlarken, eş finansmanla birlikte, toplamda 120 milyon liralık yatırım hayata geçirildi. Bursa’nın ihtiyacı olan yüksek teknolojiye yönelik projelere önem veren BEBKA, Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezi’ne 7,2 milyon lira; İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi’ne 12,5 milyon lira destek sağladı. Mesleki eğitim konusunda da iki yıllık program tamamlandığında desteği 10 milyon lirayı bulacak. Öte yandan, teknik destek programları kapsamında 411 eğitim gerçekleştirirken, bu eğitimlere 13 bin 722 kişi katılım sağladı.

BURSA’NIN ÖNEMLİ BİR İHTİYACINI KARŞILAMAYA HAZIRLANIYOR

BEBKA, mali ve teknik destek programlarının yanı sıra ‘Bölgesel Kalkınma Merkezi’ vizyonuyla projelendirilen yeni hizmet binasıyla da Bursa’nın önemli bir ihtiyacını karşılamaya hazırlanıyor. Ülkemiz için güzel bir örnek olacak projede; girişimcilik merkezi, farklı atölyeler, inovasyon merkezi, dış ticaret istihbarat merkezi gibi yapılar bulunuyor. Özellikle girişimcilerin 7 gün 24 saat merkezi kullanabilmesi hedefleniyor. Proje, inovasyon merkeziyle de ilki teşkil ediyor. Brüt 7 bin 500 metrekare kapalı alandan oluşan ve 21 milyon lira yatırım bedeline sahip merkezin önümüzdeki yıl hizmete açılması hedefleniyor.

BEBKA’nın yaklaşık 11 yıllık yolculuğunu BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim’den dinledik. İsmail Gerim, Bursa’da katkı sağladıkları önemli projelerden ulaşılan yatırım miktarına, sanayi üssünün analiz raporlarından öncelikli ihtiyaçlarına, inşası devam eden yeni merkez binalarından hedeflerine, pandeminin etkilerinden mali ve teknik destek programlarına kadar birçok konuda sorumuzu yanıtladı. İşte, röportajımızın detayları…

YOLCULUĞUNA ÖZELLEŞEN KONU BAŞLIKLARIYLA DEVAM EDİYOR

- Öncelikle kalkınma ajansları hakkında bilgi verebilir misiniz? Kuruluş amaçları ve hedefleri nelerdir?

İsmail Gerim: Türkiye’de yaklaşık 11 yıl önce kuruluş sürecini tamamlayan kalkınma ajansları, sanayi, turizm, altyapı destekleri gibi genel kalemlerle başlayan yolculuğuna özelleşen konu başlıklarıyla devam ediyor. Bugün ana başlıklarımızı yenilik ve verimlilik, girişimciliğin geliştirilmesi, kırsal kalkınma ve turizm tanıtım oluşturuyor. Ayrıca bölgelerin ihtiyaçları doğrultusunda takip ettiğimiz bazı fırsatları da başlıklar altında inceliyoruz.

Devlet Planlama Teşkilatı’nın bölgesel modelleri olarak da değerlendirebileceğimiz ajanslar, büyük resmi görüp parçaları monte eden bir kurguyla çalışıyor. Türkiye’nin kalkınma planına uyumlu bölge planlarımız ve bu planların alt planları ile sektörel stratejileri var. Kalkınma ajanslarının sadece mali desteklerle tanınıyor olması belki ilk dönem için kabul edilebilir. Ancak en önemli faaliyetlerimizi sektörel strateji ve raporlar üretmek, ihtiyaçları doğru tespit etmek, bu ihtiyaçların çözümüne katkı sunmak amacıyla ilgili taraflara mali destek araçları sunmak oluşturuyor.

186 PROJEYE TOPLAM 70 MİLYON LİRA MALİ DESTEK SAĞLANDI

- BEBKA’nın Bursa’da bugüne kadar destek sağladığı belli başlı projeler hangileridir?

Gerim: BEBKA olarak bugüne kadar bölgesel yatırım miktarımız 217 milyon lirayı buldu. Bursa’da 186 projeye 70 milyon lira mali destek sağladık. Eş finansmanla birlikte toplamda 120 milyon liralık yatırım hayata geçti. Bursa’da, ihracatın da önemli bir kısmını oluşturan, ürünlerin yüzde 70’i orta yüksek ve yüksek teknoloji grubuna giriyor. Bugüne kadar kentin lokomotif sektörleri olan otomotiv, tekstil gibi alanlarda çalışmalar yaparak, alt bileşenleri analizlerle ortaya çıkardık. Bu doğrultuda destekler veriyoruz.

Bursa Teknoloji Koordinasyon ve Ar-Ge Merkezi’nde (BUTEKOM) kurulan Teknik Tekstil Mükemmeliyet Merkezi’ne yaklaşık 7,2 milyon liralık destek sağladık. Akreditasyon süreci tamamlanan merkezle, önceden yurtdışında gerçekleştirilen test ve analizler, ülkemizde yapılabilir hale geldi. İleri Kompozit Malzemeler Araştırma ve Mükemmeliyet Merkezi’ne de 12,5 milyon liraya yakın destek verdik. Bu projeler yüksek teknolojiye geçişin adımlarıdır. Son olarak, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, nanoteknoloji ve nanomalzeme üretimiyle ilgili mükemmeliyet merkezi projesi kapsamında fizibilite desteğine müracaat etti. Bu vesileyle, ajansımıza proje sunmaları durumunda kurumlara fizibilite desteği olarak 200 bin liraya kadar hibe desteği sağladığımızı da ifade etmek isterim.

Mesleki eğitim de önem verdiğimiz konu başlıklarından biri oldu. İki yıllık destek programı bu yıl da uygulanmaya devam ediyor. Program tamamlandığında Bursa’da mesleki eğitim konusunda yaklaşık 10 milyon liralık destek sağlayacağız. Projeler sanayicinin ihtiyaç duyduğu insan gücünün yetiştirilmesine yönelik kurgulandı. Başarılı örnekler çıktı. Atatürk Anadolu Meslek Lisesi’nde öğrenci sayısının, önceki yıla göre, üç kat artması bunlardan biridir.

TEKNİK DESTEK KAPSAMINDA 411 EĞİTİM GERÇEKLEŞTİRİLDİ

- Teknik destek programları kapsamında ne tür faaliyetler yürütüyorsunuz? Bugüne kadar kaç eğitim verdiniz ve bu eğitimlere kaç kursiyer katıldı?

Gerim: Geçen yıl itibarıyla, kamu kurumlarının yanı sıra özel sektöre de eğitim ve danışmanlık konusunda teknik destek sağlamaya başladık. Bu doğrultuda başarılı projeleri değerlendirip 75 bin liraya kadar hibe desteği veriyoruz. BEBKA bugüne kadar teknik destek programları kapsamında 411 eğitim gerçekleştirdi ve bu eğitimlere 13 bin 722 kişi katılım sağladı.

Ajans olarak doğrudan yaptığımız eğitimler de bulunuyor. Bildiğiniz gibi Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 1 Milyon Yazılımcı Projesi var. Biz de bölgemizdeki gençleri hedeflediğimiz, sektörün ihtiyaç duyduğu alanlarda insan kaynağını yetiştirecek yazılım eğitimi programı başlattık. Teknik desteklerde sektörlerin ihtiyaç duyduğu ve gençlerin iş ararken zorlanmayacakları alanları seçiyoruz. Ayrıca pozitif ayrımcılığa giderek, yazılım eğitimi kontenjanlarında yüzde 40 kadın kursiyer şartı ekledik. Ülkemizde üniversite eğitimi alan, uluslararası öğrenci diye tabir ettiğimiz üç öğrenci de eğitimlerden yararlandı.

“GİRİŞİMCİLERİ MELEK YATIRIMCI AĞLARIYLA BULUŞTURUYORUZ”

- Bursa girişimcileriyle de ön plana çıkan bir kent. Bu doğrultuda ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Gerim: Düne kadar büyük sanayi tesisleri yapmak önemliydi, ancak bugün genç girişimcilere ait teknolojik ve yenilikçi fikirlerin uzun yıllar geçmeden nasıl milyar dolarlara ulaştığını takip ediyor ve biliyoruz. Arama motorları, sosyal medya siteleri, e-ticaret, e-ihracat gibi alanlarda dünyada başarı örnekleri var. Özellikle pandemi döneminde bu konu daha da önem kazandı. Dolayısıyla girişimcilerin fikirlerinin dinlenmesi ve fikirlerin gelişim sürecinde ihtiyaç duyulan danışmanlık desteğinin verilmesi gerekiyor.

BEBKA olarak bu doğrultuda çalışmalar yürütüyor, girişimcileri melek yatırımcı ağlarıyla buluşturuyoruz. Bursa Uludağ Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi ile teknoloji odaklı hızlandırma programları da yaptık. Bursa Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi bünyesinde yürüttüğümüz SeedUP-İnovatif Girişimcilik Programı’mız oldu. Bursa’dan 21 girişimcinin katıldığı bu program henüz tamamlanmadan bazı girişimcilerimiz satış yapmaya başladı.

Örneğin bir şirket, ürettiği test cihazıyla, NATO’nun envanterine girecek noktaya geldi. Gençlerin kurduğu bir başka şirket, sağlık alanındaki yapay zeka uygulamasıyla, teknoloji yarışmalarında ödüller kazanıyor. Bunlar hocaların teorik, sanayicilerin pratik tecrübelerinin harmanlandığı yapılar. Bursa’da şu an girişimcilikle ilgili dört programımız var. Ancak 3 milyon nüfusa sahip Bursa ölçeğinde baktığımızda bu rakamların büyük olmadığını görüyoruz. Girişimcilik sisteminin daha da artması gerekiyor.

“ÖZELLİKLE NİTELİKLİ İŞLERDE TÜM GİRİŞİMCİLERİN DESTEĞE İHTİYACI VAR”

- Peki, girişimcilerin öncelikli ihtiyaçları nelerdir?

Gerim: Girişimcilik dediğiniz şey süreçtir, yolculuktur. Özellikle nitelikli işlerde tüm girişimcilerin desteğe ihtiyacı var. Bir zamanlar girişimciler çevresindeki tecrübeli insanlara danışarak hareket ediyordu. Ancak günümüzde gelişen kentleşme ve teknolojiyle beraber doğru kişiye ulaşmak ve danışmak zorlaştı. Bu boşluğu teknoloji transfer ofisi dediğimiz yapılarla ya da yerel yönetimlerin kuracağı girişimcilik merkezleriyle doldurmamız gerekiyor. BEBKA, belediyelere bu konuda proje desteği sağlıyor. Şu an Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde kuracağı Akıllı Şehircilik ve İnovasyon Merkezi ilgili fizibilite çalışması var.

Avrupa’nın başkentlerine gittiğinizde en odak noktalarda girişimcilik merkezlerinin olduğunu görürsünüz. Bursa’da girişimcilerin rahat ulaşabileceği, sosyalleşebileceği, fikirlerini paylaşabileceği, ekosistem olarak tabir ettiğimiz böyle ortamlar yeterli sayıda ve nitelikte değil. Şehir merkezinde Merinos Kültür Merkezi gibi çok değerli bir yapı var ancak bu yapıları ihtiyaçlara göre tekrar modellemek gerekiyor. Bunun bir örneğini İstanbul Başakşehir Belediyesi yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de yaklaşık beş yıl önce Şişli’de merkezi bir konumda girişimcilik merkezi açtı. Büyükşehirlerde bu örneklerin çoğalması gerekiyor.

“PROJEMİZİ ‘BÖLGESEL KALKINMA MERKEZİ’ VİZYONUYLA TASARLADIK”

- BEBKA’nın yeni hizmet binası da girişimcilerin ihtiyaçları doğrultusunda inşa ediliyor. Projenin detayları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Gerim: BEBKA olarak idari ihtiyaçlarımız için bir bina tasarlayabilirdik ama bölgemizin ve Bursa’nın ihtiyaçlarını, üniversitelerimizin, sanayicilerimizin ve gençlerimizin beklentilerini analiz ettik. Örnekleri inceledik. Bina projemizi “Bölgesel Kalkınma Merkezi” vizyonuyla tasarladık. Projede girişimcilik merkezi, farklı atölyeler, inovasyon merkezi, dış ticaret istihbarat merkezi gibi yapıları kurguladık. Teknoloji konusunda çalışmaları olan gençleri bir araya getirelim istedik. Yaşayan bir bina yapalım, dedik. Girişimcilerin 7 gün 24 saat burayı kullanabilmesini hedefliyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle hayata geçireceğimiz inovasyon merkezi de Türkiye’de ilk örnek olacak.

“ÜLKEMİZ İÇİN GÜZEL BİR ÖRNEK OLACAĞINA GÖNÜLDEN İNANIYORUM”

Merkez binamızı önce Bursa’daki üniversitelerle, ardından İstanbul’daki kurumlarla, yurtdışı kurum ve kuruluşlarla programlar yapacağımız bir yapıya dönüştürmek istiyoruz. Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde 30 yıllığına yer tahsisi yapılan projemiz, brüt yaklaşık 7 bin 500 metrekare kapalı alandan oluşuyor. Konum olarak çok güzel bir yerde. Yatırım bedeli 21 milyon lira olan merkezimizi önümüzdeki yıl hizmete açacağız. Ülkemizdeki, BEBKA hariç, 25 kalkınma ajansının önemli bir çoğunluğunun kendi binaları var. Onların da tecrübelerinden yararlandık ancak “Bölgesel Kalkınma Merkezi” kurgusuna sahip değiller. BEBKA’nın projesinin başta yerel paydaşlarımızın desteğiyle, ülkemiz için güzel bir örnek olacağına gönülden inanıyorum.

“BURSA’NIN ÖZELLİKLE TEMATİK ÜNİVERSİTELERE İHTİYACI OLDUĞUNU GÖRDÜK”

- Üniversite-sanayi iş birliği vurgusu sürekli yapılıyor ancak Bursa’da üniversite sayısının az olduğu da bir gerçek…

Gerim: Bursa’da üniversite sayısının yeterli olmadığını hepimiz konuşuyoruz. Ekosistemi, girişimciliği, sanayiciyi destekleyecek en önemli yapılar üniversitelerdir. Üniversitelerde teorik, sanayide uygulama becerisi var. Bunları birbirine entegre ettiğimizde daha teknolojik fikirler çok daha kısa zamanda ortaya çıkacaktır. BEBKA olarak üniversite ihtiyaç analizi konusunda bir çalışma yürüttük. Lise son sınıfta öğrencisi olan ailelerle, akademisyenlerle, şehir dışında yaşayanlarla anketler yaptık. Bursa’daki üniversite ihtiyacına bakış açılarını değerlendirdik.

Anket sonucunda, Bursa’nın özellikle tematik üniversitelere ihtiyacı olduğunu gördük. Özellikle otomotiv gibi butik üniversitelerin talep göreceği sonucuna ulaştık. Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz ve Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir’le başta olmak üzere değerlendirmelerimiz oldu. Butik üniversite mümkün çünkü Bursa ulaşılabilir ve yaşayan bir şehir.

KIRSAL KALKINMADA KATMA DEĞER OLUŞTURULMASI HEDEFLENİYOR

- Kırsal kalkınmanın önemli konu başlıklarınızdan biri olduğunu belirttiniz. Bu konudaki çalışmalarınız nelerdir?

Gerim: Kırsal kalkınmayla ilgili Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu İl Koordinatörlüğü, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bursa Büyükşehir Belediyesi iştiraki Tarım A.Ş. gibi kurumların yürüttüğü başarılı çalışmalar var. BEBKA olarak bu kurumlarla görüşüp program çağrılarımızı belirliyoruz. Katma değer oluşturan alanlarda boşlukları doldurmaya çalışıyoruz. Kırsal kalkınma programımızın alt başlıklarından biri olan turizm alanında Harmancık Eko Turizm Tesisleri başarılı bir örnektir. Projeye iki mali destek programında katkı sağladık. Farklı örnekleri Eskişehir ve Bilecik için de geçerdi.

“BURSA TURİZMİNİ SEMBOLİZE EDECEK GÖRSEL BİR LOGO ÇIKARDIK”

- BEBKA koordinasyonunda yürütülen Bursa Turizm Tanıtım ve Marka Stratejisi’nin detaylarını paylaşabilir misiniz?

Gerim: Bursa, güçlü sanayisinin yanı sıra tarih, turizm, doğa gibi değerleriyle de ön plana çıkıyor. Bu kapsamda turizmin geliştirilmesi noktasında birçok çalışmalar yürütülüyor. Bunlardan biri de Bursa Valiliği himayesinde, BEBKA koordinasyonunda ve Bursa Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilen Bursa Turizm Tanıtım ve Marka Stratejisi’dir. Hedefimiz, Bursa’yı gerçekten marka kent haline getirmek. Bursa bizim için marka ancak önemli olan ne kadar turist çektiği, konaklama sayısı ve yaratılan ekonomik değer. Bu doğrultuda dünyada en iyi örnekleri inceliyoruz. Dünyada marka şehir olmuş, Bursa ile benzeşen beş şehir belirledik ve onları analiz ediyoruz.

“BURSA’YA ÖZEL SES LOGOSU VE YAZI KARAKTERİ TASARLATIYORUZ”

Diğer yandan yabancı turistlerle anketler yaptık. Bursa turizmini sembolize edecek görsel bir logo çıkardık. Şehrin tüm zenginliklerini tek bir cümlede zihinlerde çağrıştırabilmek ve anlatabilmek amacıyla çalışmalar yürütüyoruz. Bursa’ya özel ses logosu ve yazı karakteri de tasarlatıyoruz. En önemlisi ise marka şehir olmak için çalışmalarımıza ışık tutacak eylem planı bu çalışma sonunda elimizde olacak. Tüm bu çalışmanın sonuçları ilerleyen günlerde kamuoyuyla paylaşılacak.

“PANDEMİ DÖNEMİNDE HER İLDE BİRER PROJEYE DESTEĞİMİZ OLDU”

- Bu yıl malum pandeminin etkisinde geçiyor. BEBKA olarak süreci nasıl yönetiyor ve 2021’i nasıl kurguluyorsunuz?

Gerim: Pandemiyle beraber kalkınma ajanslarının iş akışında bazı değişiklikler oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın talimatıyla, ilk defa pandemi ihtiyaçlarına cevap verebilecek acil destek programı tasarlandı. Pandemi ilk çıktığında maske, dezenfektan gibi konularda ciddi ihtiyaç söz konusuydu. Ar-Ge boyutu olan nitelikli projelerin bir kısmı TÜBİTAK’a yönlendirildi. BEBKA olarak her ilde birer projeye desteğimiz oldu. Bursa Tasarım ve Teknoloji Geliştirme Merkezi’nin (BUTGEM), maske konusunda özel kumaş üretimiyle ilgili, projesine destek verdik. Bilecik’te işçilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesine yönelik konteyner kent projesine dahil olduk. Eskişehir’de pandemi nedeniyle ortaya çıkan psikolojik kaygıların online ortamda analiz edilmesini sağlayan bir projeyi destekledik.

2020 MALİ DESTEK PROGRAMININ REHBERİ YAKINDA YAYINLANACAK

Pandemi sebebiyle, bu yıl başında yapmamız gereken mali destek programını ağustos ayından sonra kurgulamaya imkan bulabildik. Yenilik ve verimlilik konularına odaklanacağız. Yine kırsal kalkınmayla ilgili bir program hazırlığımız var. Rehberleri yakında yayınlayacağız. Bununla birlikte sanayi bölgelerinin ihtiyaçları konusunda çalışmalarımız var. Enerji verimliliği ve endüstriyel simbiyoz yine önemli başlıklarımızdan bazılarını oluşturuyor. Ayrıca, Marka Şehir çalışmamızın sonuçlanmasına müteakip, turizmle ilgili olarak da 2021 yılında birtakım çalışmalarımızın olacağını ifade edebilirim. Dolayısıyla 2021’in bu projelerin uygulanma süreci olacağını söylemek mümkün.

Güncelleme Tarihi: 16 Ekim 2020, 18:09
YORUM EKLE